Kacíř: Zkáza Roanoke

xxxxxxxxxo hodnoceno 51x (Seznam vlastníků)

Kacíř: Zkáza Roanoke - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, karetní hra, intriky
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: REXhry
Lucky Duck Games
Maldito Games
Super Meeple
Wyrmgold GmbH
Autoři: Kåre Storgaard
Kasper Kjær Christiansen
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Playmat?

Zdravíčko, 

koupili jsme si Kacíře, máme odehrány dvě partie a jsme totálně nadšení…. aaaaaa trošku se doma dohadujeme, zda (ne)potřebujeme playmat… :D 

Můžu poprosit o vnější pohled těch, co jej mají? 

Pozn. Máme univerzální playmat přes celý stůl, na kterém to teď hrajeme. :)

12.6.2024 13:04:46

Ten playmat má svá pro i proti. Jedna věc je samozřejmě budget. Pokud ho neřešíte a hru milujete, kupte to rovnou all-in a nebudete litovat. Zároveň ta sleva při all-in není až tak obrovská, aby se to nedalo kupovat postupně. 

Vzhledově vypadá na stole fakt famózně. Můžeš mrknout na moje video (mělo by snad jít najít po rozkliknutí profilu, pokud už ten novej systém funguje). Kdybyste s tím šli někam mezi lidi, každej se za tím bude otáčet. Má i pár drobností navíc oproti kartonovým boardům, jako třeba sloty na nabíjení důkazů (velký žetony lovce). Je to fajn malej detail, kterej navíc pomáhá zapamatovat si, že se narozdíl od čarodějnice nepokládají pod karty, ale bokem do zásoby.

Co mi na playmatu osobně vadí jsou legendy z lama karty. Zaprvé jsou rozesetý po celé délce a neslouží tak jako lama karta, ale spíš vysvětlivky jednotlivých polí. A druhá věc, kterou spousta lidí ani nepostřehne, jsou obrázky blesku za jednotlivými poli. Pokud je někde blesk, znamená to, že tam umisťuješ meepla (žeton akce). Ale tím, že ta políčka jsou centimetr vysoká, ten blesk skoro nejde vidět. Na původní kartonové lama kartě jsou všechny akce vyžadující meepla v jednom velkém bloku a za nimi je obří blesk, takže je jasný, na co spotřebováváš akci a na co ne.

No a poslední věc, ve které vyhrává karton nad playmatem, je nutnost hrát naproti sobě. Sice se to u konfliktní duelové hry tématicky nabízí, ale ne všichni to mají rádi. Já osobně bych často radši seděl vedle sebe, minimálně proto, že vždy jeden z hráčů bude v nevýhodné pozici, kdy musí všechno číst vzhůru nohama.

Jsou to fakt titěrný drobnosti, ale ani všechny dohromady mi ten požitek z toho nádhernýho playmatu nevezmou. Kdybych si mohl vybrat znovu, šel bych do něj zase :) 

Každopádně je to nejmíň esenciální věc ze všech dostupných doplňků. Rozhodně bych ho nepořídil dřív než všechny dřevěné žetony! Bez playmatu si hru představit dokážu, bez těch žetonů už ne. Ty kromě toho, že patří k jedněm z nejlíp zpracovaných delux dřev na trhu, tak tu hru dělají po všech směrech praktičtější :)

12.6.2024 13:47:16

Já odehrál 3 partie bez a pak šel ke kamarádovi, který má all-in. Předpokládal jsem, že jak to uvidím, tak to budu chtít všechno dokoupit, ale opak byl pravdou. Možná to bylo zvykem, ale přišlo mi to dost nepřehledný, zabírá to až moc místa a skončilo to tak, že jsme ho zbalili a hráli bez něj.

12.6.2024 14:19:00

@kocici_tata 

Děkuji moc za rychlou reakci :-))

Koupili jsme k základu zatím palisády a předky s tím, že jsme stihli dvě hry a musím říct, že jsem po 2. hře objednávala dřevěné žetonky, jelikož já a dlouhý nehty nejdou dohromady s kvalitou oněch žetonů a čarodějnická strana vypadala po druhé hře jak po letech používání… Představa, jak to bude vypadat po 20. hře mě trošku děsí… :D 

Budget asi neřešíme, jestli si k tomu koupíme nějaký dobrý víno, nebo playmat, vždycky to člověk utratí někde něčím :-)) 

Takže další krabičky, nebo playmat je teoreticky nasnadě, moc děkuji za feedback, sdílím vlastně podobné pocity, jako Ty, vizuálně to vypadá božsky, sezení naproti je OK (aspoň nemám tendence čučet druhému do karet :D), ALE osobně mě štvou ty rozházené texty a přijde mi, že ta hra díky playmatu zabere daleko víc prostoru, než když to má člověk v kartonu? 

 

P.s. Díky za video, je perfektní, než jsem jela na první hraní, tak jsem ho sjížděla v autě, pecka, hezky vysvětleno!

12.6.2024 14:32:05

@Juanitos  Haha, odpověděls mi na to, na co oklikou ptám Kočičího táty - že mi přijde, že to žere zbytečně moc místa na stole… No, myslím, že koupím spíš zbylé krabičky, než playmat, když to tak čtu, potvrzuješ mi to, čeho se bojím… Člověk se chce soustředit na to, co je na kartách, mít to vše blízko sebe, s nějakou možností si to posunout, či upravit rozmístění dle místečka, které má zrovna k dispozici. x) 

 

Děkuji 

12.6.2024 14:35:05

Playmat nemám. Ale co jsem viděl, vypadá hezky. Ale funkčně už to bude horší. Za mě nepotřebná věc. Ale záleží, jestli rád sbíráš vše ke hře atd. Jestli ne, tak přeskoč dle mého.

12.6.2024 14:48:25

mne sa ovela viac paci ten karton ako playmat

12.6.2024 14:48:32

@Erzebeth  Jo jo, rozhodně to zabere víc místa. Pokud má někdo spíš čtvercovej stůl než dlouhej obdélníkovej, tak ten karton je no-brainer. V kartonu je vlastně všechno modulární. Teoreticky není důvod, aby všechny ty skupiny obyvatel/čtvrti byly v řadě. Vypadá to líp a je to přehlednější, ale při nějaké extrémní nouzi o prostor to jde asi klidně naskládat nad sebe. Minimálně ty prokletí můžou klidně být někde zvlášť pro úsporu místa. A co se vysvětlivek týče, tak já když tu hru lidi učím, tak i s playmatem jim dávám tu kartonovou lama desku. Je prostě přehlednější :)   

 

Co se přídavnýho herního obsahu týče, tak kromě Předků jsem si ještě do hry nic nepřidal. Snažím se teď nově u her co nejvíc nahrát základ, než tu hru něčím diametrálně změním. Plus nesnáším stavění balíku před hrou, ale teoreticky to není nutnost a dá se hrát se vším z těch booster packů. Ale ty scénáře a lehký modifikace obyvatel jsou nejjednodušší na implementaci a je to super oživení, co nemění základní mechaniky :) 

 

 Jinak děkuju za pochvaly! 

12.6.2024 15:56:32

Můj největší problém s playmaty je skladování. Štve mě, že můžu někam vzít na dovolenou celý Kartografy se všema rozšiřkama, promama, booster packama, a pár utrženýma mapama ze všech rozšiřek, a vejde se to do kapsy. Ale playmat už prostě potřebuje batoh. A to se bavíme “jen” o Kartografech. Playmat ke Škodě kouzla nebo Valerii pomalu vyžaduje koupi novýho stolu 😄   Jsou to zkrátka nepraktický, zbytečný, ale nádherně vypadající feelgood předměty, na který si zanadávám a příště je stejně pořídím zase 🤣

12.6.2024 16:02:53

@kocici_tata 

Já to vyřešil úplně stejně. Koupil jsem palisády a předky, ptž mě nebaví stavět si sám balík. Zatím ale stále objevujeme základ a to, jak nejlíp vytěžit jak lovce, tak čarodějnici a každá další hra je lepší a lepší..

12.6.2024 19:51:19

Podle mě se te stavby balíku zbytečně bojíte, tohle není jak jiné LCG. Tady koupíte balík za 190 Kč a upřímně si myslím, ze z nej vic jak 1-2 sady karet pro každého nepouzijete. Vlastně budete mít 8-10 druhu karet od každého typu a vždy jich  5-7 budete muset použit. Takže jen vyhodite ty, co v drtivé většině času držíte na ruce a nebo discartujete.

Dávat karty po jedné a nebo vše smichat dohromady, je naprosto hloupe a max vám to rozbije balanc hry. 

12.6.2024 22:41:18

@jerryNBK 

Jsem na ty balíčky včera koukala a ono to je opravdu, co krabička, to 16 karet ve dvojici, tzn. 8 unikátních… No, myslím, že na ně časem dojde, čekala jsem větší masakr, tohle půjde dobře vykombit. :)))

13.6.2024 14:42:19

@kocici_tata Jojo, playmaty jsou super věc… Máme univerzál, k Válce o Prsten (a ta je teda dokonalá, jak je ještě větší :D) a k Nemesis a Rootu, které taháme po hospodách/čajkách, takže neřeším rozlité pivo atp. :D 

… Nicméně rozhodnuto, tenhle playmat nechcem, ale i přesto děkuji. :D 

 

13.6.2024 14:44:19

@jerryNBK  Nejde o to, že bych se “bál” stavby balíčku nebo nevěděl, jak ho optimalizovat. Jen mi ta samotná představa přijde extrémně nudná a otravná a je to něco, co mě naprosto s klidem odradí od koupě hry (v tomhle případě naštěstí jen rozšiřka). Nepřijde mi, že tím má hra přidanou hodnotu, ale že dělám práci za vývojáře. Naštěstí těch karet fakt není tolik a jako mnohem menší zlo mi přijde smíchat to všechno dohromady a mít v té hře prostě víc náhody. Ale je fajn, že ta hra nabízí možnost výběru a každej si přijde na svý :) 

13.6.2024 15:24:42

@kocici_tata ten argument “delam praci za vyvojara” je dost odveci - to ze balik upravis neznamena ze ten predtym bol horsi/slabsi len ti mozno nesedel do tvojho herneho stylu - tvoj argument by fungoval keby existoval prave jeden najlepsi balik a ty ho musis len z rozsireni poskladat. Ak tu hru odohras X krat a vidis ze konkretne karty ti nesedia, nepouzivas ich, otravuje ta ze su pre teba nezaujimave a radsej by si mal na ruke nieco ine/zaujimave, alebo by si chcel skusit inu strategiu - tak pre tych je ta uprava baliku - to by ti malo zlepsit zazitok nie, ze si do toho mozes sahnut a vylepsit to na tvoj vkus/strategiu hrania.

15.6.2024 13:33:08 | Upraveno autorem (porovnej)

@sedlak87  Bylo by to od věci, kdyby byl pořád rok 2000 a neexistovaly desítky (ne-li stovky) her, kde jde volit diametrálně rozdílný strategie a herní styly, aniž bys musel před každou hrou půl hodiny modifikovat balíček. A existují proto, že někdo dokázal precizně nakombinovat karty a mechaniky tak, aby počítaly s vícero možnostma. Ne nadarmo se dnes výraz deckbuilding používá už úplně v jiným kontextu než v době Magiců apod. Chápu, že u kompetitivních/turnajových her to má svůj význam, ale u her pro zábavu je to extrémně předpotopní mechanismus, kterej v dnešní uspěchané době, kdy vychází víc her, než stihne kdokoli zahrát, akorát zdržuje a otravuje. Navíc já ve hře chci i nějakou náhodu. Chci, aby chodily i slabý, neužitečný karty. Co na tom, že je pak vyšší šance, že kvůli tomu prohraju? Aspoň je to výzva. Přinejhorším z toho vznikne zábavná situace a příště to může pojet zase soupeře :)  Pokud by oběma chodilo jen to nejsilnější, co hra nabízí, v čem je pak ta variabilita a zábava?  Ne, prostě mě v tomhle nepřesvědčíš :)   Chápu tvoje preference a argumenty, ale s mýma se neshodují. A věř, že mám kolem sebe spousty lidí, co to vnímají podobně. Co chtějí protočit 5 různých her za večer a ideálně každou dát na stůl a do 5 minut moct hrát. Ne všichni chtějí hrát kompetitivně jednu hru do úmoru a být v ní nejlepší. I konfliktní hry jako Kacíř můžou být jen čistě zábava :)     

15.6.2024 13:52:02 | Upraveno autorem (porovnej)

@sedlak87  Ale v jedné věci jsem ochoten ustoupit a dát částečně za pravdu tobě, ať se příliš nečílíš :)   Uznávám, že jsem nikdy balík před hrou neskládal. Mám doma tolik her, co tu údržbu nevyžadují, že jsem to nikdy neměl zapotřebí. Takže třeba se v tom fakt skrývá nějaká obrovská zábava, kterou ale já nemám potřebu objevovat. Představa, že hraju Kacíře se zapleveleným balíkem a slabýma kartama, mi žádný stresy nezpůsobuje. Co mi způsobuje stresy je představa, že bych měl před hrou počítat karty a jejich poměry v balíčku. Když budu chtít optimalizovat balík, zahraju si nějakej moderní ingame deckbuilding, kde to čištění je už součást hry, ne setupu. Ale znova opakuju, ať si to každej hraje, jak je mu příjemný :)    

15.6.2024 14:01:36

Jen pro úplnost… bavíš se o deckbuilding hrách, ale myslíš deck contruction. Kacíř ani Magic opravdu nejsou deckbuildingy… ;-)

15.6.2024 14:29:32

@Creatides  Však já nikde neřekl ani nenaznačil, že by Kacíř nebo Magic byly deckbuildingy. To bych byl pořádnej trouba :)   Pokud to tak vyznělo, tak sorry, rozhodně to nebyl záměr. Naopak jsem tím chtěl podtrhnout, že nemám problém s optimalizací balíčku, když je to ve formě deckbuildingu jako herního žánru, protože tam to považuju za součást hry a zábavy.

15.6.2024 14:37:17

@Creatides  Pokud bylo matoucí označení “moderní deckbuilding”, tak tím myslím cca od Dominionu dál, přestože to už je taky dost pravěk :)   Ale furt ne takovej jako MTG :D 

15.6.2024 14:39:15

@kocici_tata No tak potom jsem se v pom asi trochu ztratil… pořád nevím, proč v souvislosti s Kacířem mluvíš o deckbuilding hrách a o Magicku a Dominionu. Jestli si tím chtěl říct, že máš raději deckbuilding hry než deck construction hry tak ok. Já jen aby to někdo nepochopil tak, že Kacíř je deckbuilding. To by mohl pak být dost zklamaný :-).

15.6.2024 15:19:53

Jako upřímně se do toho kočičí táta zamotal. Motá dohromady deckbuilding a deck construction. Pokud někdo při hře oceňuje to, ze mu do ruky chodí slabé a nepotřebné karty, které nemůže zahrát, a to se mu na tom líbí, pak se opravdu nema cenu bavit dal 😄. Není žádná rychlá a uspechana doba. Rychlí a uspechani jsou jen lidé, co si nedokáži vybrat hry a potřebuji všechno vyzkoušet, po par partiích, kdy do hry nestihnou ani proniknout. Ano pro ty je to naprosto zbytečne, pak ale není jediný důvod si rozšíření kupovat, stačí vám zaklad.

Vím, ze teď stouchnu do zdejší většiny, ale kacíř je desková hra. Hra proto, ze se má hrát. Ne koupit vše co se dá, dat 2-3 hry a nechat na to sedat prach. Protože pokud to tak mate, radsi bych se vyjadřoval k tomu, jaký hadřík používáte na otirani prachu, ale ne k tomu, zda je prospěšná možnost stavby a úpravy balíku. Což je ten lepší případ. Horší případ je, když tady pak vznikají vlákna o tom, ze je hra nevybalancovana, rozbita atd… 

15.6.2024 17:16:49 | Upraveno autorem (porovnej)

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu slovní napadání (zesměšňování, dehonestace atp.) osoby či skupiny osob.

15.6.2024 22:13:38

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

Důvodem bylo z našeho pohledu zbytečné použití vulgárních či podobně nevhodných slov.

16.6.2024 01:19:34

@Creatides  Jak říkáš.

16.6.2024 01:49:31 | Upraveno autorem (porovnej)

@kocici_tata No, ty zrovna snahou porozumět taky nehýříš. Že tě nějaký herní princip nebaví, to chápu, já si balíčky u LCG taky nestavím. Proč bych ale měl kvůli tomu hru hanit a tvrdit že dělám práci za vývojáře? To je jako chtít skládat z Lega pořád dokola jen tu jedinou věc, co máš na krabici. Někoho baví si užít hru co má ještě jiným způsobem a tvořit vlastní balíček, někdo radši utratí peníze a čas za další hru a učení se nových pravidel. 

Ad urážky, to ty jsi začal ostatní nálepkovat jako blbce a kokoty. Chtělo by to trochu prodýchat.

16.6.2024 07:20:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Master of Orion
Master of Orion
Akt. cena: 205 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas