Aeon Trespass: Odyssey

xxxxxxxxxo hodnoceno 6x (Seznam vlastníků)

Aeon Trespass: Odyssey  - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy, strategická
Čeština: není
Vydavatelé: Into the Unknown
Autoři: Marcin Welnicki
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

KS

KS kampaň zde:

https://www.kickstarter.com/projects/1492106834/aeon-trespass-odyssey

EB prvních 24 hodin postava titána
9.9.2019 20:05:46 | Upraveno autorem (porovnej)

Cena + Poštovné
Cena:
1/ introduction set 69 USD
2 Core set - 129 USD
addony:
kostky 19 USD
druhá sada miniatur 79 USD
mapové dílky 39 USD
herní addon Zahrady Babylonu /4. kapitola/ 99 USD

Poštovné EU friendly, 25-35 USD.
Což tak nějak odpovídá, váha základu by dle tvůrců měla být cca 10 kg.

9.9.2019 20:12:06

EB addon popis
Gamechanger Titan Add-on
The Gamechanger is a special class of Titan, developed in response to a powdery-winged threat that was so far unbeatable. But nothing is unbeatable when you put your mind and heart and soul to, right?

The Gamechanger Add-on comes with 1 35mm scale miniature, 1 large Titan Sheet, 2 Technology cards, 1 Adventure Hub, 1 mini Story Book, 6+ Weapon/Gear cards and a secret game mode!

Jinak zafinancováno asi za 3 minuty :)

9.9.2019 20:32:23

Info k dílkům mapy
The game comes with thick map cards, the tiles are an optional upgrade!

To se asi dalo čekat, za tu cenu by ty velké mini plus 1500 karet + ještě tyhle mapové díly dokopy nedali.

9.9.2019 20:37:53

200 hodin na kampaň
Tak to bude macek. Otázka, jestli to někdy zvládnu zahrát :-) Na druhou stranu by to nemuselo být díky velké porci příběhů a průzkumu tak stereotypní jako Gloomhaven. Taky dle vyjádření autora je možno hrát v tzv. Story Mode, kde bude lehčí obtížnost bojů, tak aby více vynikl příběh. Ale ty herní mechanky pro boj se mi zatím hodně líbí...

9.9.2019 21:50:40

200h kampaň
Pokud bude potřeba na dohrání kampaně 200h, tak nevěřím, že to nebude rozvleklé a stereotypní až do konce. Spíš bych doufal, že to je celkové množství obsahu, kdy člověk během jednoho průchodu kampaní uvidí tak třetinu. I tak mi to přijde příliš dlouhé. Tainted Grail to podle mě vyřešil dobře - 100h obsahu ve 3 kampaních po cca 30h. Prozatím mi také přijde, že je tam příliš náhody na to, kolik času ta hra po člověku vyžaduje. Ale mechanismy soubojů jsou rozhodně zajímavé.

9.9.2019 23:48:44

200h
Základný box obsahuje Prelude (úvodná kampaň) + 3 samostatné kampane, tých 200h je spolu. Plus je možné dokúpiť rozšírenie (štvrtá kampaň), ktoré má 50h.

10.9.2019 01:21:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Group pledge
Kopíruju z komentu od tvůrců:

We're working out group pledges, so you'll probably be able to save on shipping. As soon as we've got details, we'll announce them :)

S nějakou slevou na hru jako takovou bych ale nepočítal, i hráči (a i tvůrci to uvedli) jasně uznávají, že cena za core je diskontní sama o sobě vzhledem k celkovému obsahu a tady slevu dají max. na poštu...

10.9.2019 13:56:21

Autor
Jestli se chce nekdo seznamit s tvorbou autora, tak zrovna mam na aukci jeho predchozi hru (vetsi karetku vcetne rozsireni) Slawia https://www.zatrolene-hry.cz/bazar/98937/

Ackoliv se mi u Aeon Trespass dost libi tema, tak asi vynecham - mam na ceste z KS Middaru a Waste Knights. Taky nevim jak moc dobre to bude jako velka hra, kdyz autor spis driv delal docela jiny typ her... ale o tom je KickStarter

10.9.2019 17:07:23

Pass
Za me jasny pass, tuna haraburdi, milion textu + tedy ta nejistota v podobe velkeho sousta autoru. K zabave staci mnohem min a nevim, kam dal to jeste tvurci chteji sroubovat a jak dlouho to jeste bude hrace bavit, zvlast kdyz casu neni nazbyt...

11.9.2019 09:05:22

Jako...
Tak já to mám kupodivu asi jinak než ostatní. Zatímco většina vychvaluje combat, tak mi se víc líbí to prozkoumávání a resource management. K tomu teda zasazení je hodně fajn.

Combat zatím alespoň na mě vypadá překombinovaně? Navíc na té abstraktní ploše (a to miluju Too many Bones:D), je to takové odosobněné. Navíc nevím jestli jsem to jen špatně nepochopil ale na tom jednom preview ukazuje, že ten bull může být rozdílný a přehazoval mu tam hlavu a tak? Na jednu stranu hezké, že ta miniatura odráží to co dělá která modifikace, ale připadá mi to takové...eee.

Za mě bohužel taky pass, abych šel do další kampaňovky, tak by mě musela úplně odpálit a přesvědčit, že se dá velice pohodlně a dobře hrát v jednom maximálně dvou hráčích?

11.9.2019 09:19:10

Kadylek
OK.

Stačilo napísať, že tento typ hier nepreferuješ a máš rádšej napr. civilizačné a euro hry.

11.9.2019 09:24:51

cmerry
Tak tady se nejedná úplně o typ hry, ale že je to fakt dlouhé. Z video preview se zdá, že cca hodinu trvá boj+průzkumná část. 50% navíc na složení a rozložení hry a 50% bylo odstříháno. Pokud bys chtěl celý obsah přehrát (za předpokladu, že žádnou kampaň neprohraješ), budeš potřebovat cca 130 večerů, tedy celý rok každý měsíc si tu hru 11x vytáhneš (2-3x týdně). Nebo každý týden na opravdu dlouhý večer. Skládáním a rozkládáním hry strávíš cca 50hodin (25h v případě dlouhých večerů). A to jsou ještě konzervativní odhady, se skupinou se ti to natáhne.

11.9.2019 10:35:04

Áno, je to dlhé..
Je to hlavne kampaňová hra s tým rozdielom, že tá kampaň je tu dlhšia a ak ju chceš prejsť celú, tak ťa to na nejaký čas odstrihne od ostatných hier. Obsahom je Prelude (úvodná kampaň) + 3 samostatné kampane, takže to neznamená, že musíš tomu venovať 200h naraz. Samostatné kampane sú kratšie (60h na kampaň?). A ak nemáš priestor na to, aby si ju mal permanentne rozloženú, tak je to trochu problém. Podobne ako ako pri KD:M, tá inšpirácia je tu naozaj dosť veľká, aj rozsahom a nárokom na priestor. S tým treba pred kúpou počítať.

Tiež neviem, čo Kadylek myslel tým "tuna haraburdi", ak tým myslel figúrky, tak niekto ich rád maľuje a má v tom hobby.

Pre tých, ktorí sa už stretli s KD:M, tu je porovnanie a "review" založený na Prelude kampani od Fena, kto ho nepozná, je to veľmi rešpektovaná legenda v KD:M komunite:
https://boardgamegeek.com/thread/2272441/marshlight-reviews-aeon-trespass-odyssey-first-imp

11.9.2019 11:09:45 | Upraveno autorem (porovnej)

Lidem se nezavděčíš
Asi tomu nerozumím, ale u Trudvangu si lidé stěžují, že herní doba je JENOM 50 hodin. A že se to nevyplatí. Tady dostanou 100 hodin a stěžují si, že je to MOC. A protože tolik hodin neodehrají, tak se to taky nevyplatí.

Každopádně do toho nejdu. Podpořil jsem právě zmíněný Trudvang - nějak té hře věřím víc.
______________
aka WantonDuke

11.9.2019 12:43:27

Boj - popis
V komentářích někdo přidal odkaz na průběh boje, přidávám link na stránku:

https://www.patreon.com/posts/aeon-trespass-29880393

11.9.2019 14:12:29

Prelude set - trvání
Dle tvůrců by kampaň v Prelude setu, což je úvodní kapitola do celé hry - stojí 69 USD /a je bez SG atd/ , měla trvat cca 30-35 hodin s tím, že tam je vícero různých konců..

11.9.2019 14:51:03

UmmA a cmerry
To UmmA - naprosty souhlas, presne tak jsem to myslel. Neodsuzuji zadne typy her, ale tady uz je to jednoduse za carou. Podle me neodehratelne, pokud nejste rentieri s neomezenym volnym casem a samostatnou mistnosti s obrovskym stolem, kterou jste ochotni na par let venovat teto rozlozene obludnosti. To cmerry: tunou haraburdi nemyslim jen figurky (ktere me btw. odrazuji tim, jak jsou demontovatelne a zase-smontovatelne s jinymi soucastkami), ale take treba 1500+ karet!! Proste si nemyslim, ze k tomu, aby byla hra skvela, tak musi byt v krabici nekolik tisic komponentu. Eurovky urcite miluju, ale ted mame na stole GH + backnuty Bloodborne, Etherfields. To jen aby bylo jasno a neplevelils tady mylnymi usudky :)

11.9.2019 15:17:53

Kadylek
Veľa z toho, čo vyčítaš tejto hre sa dá aplikovať aj na hry, ktoré si napísal. Gloomhaven kampaň 100+ hodín, Bloodborne 10kg vo figúrkach, Etherfields 1000+ kariet a figúrky, ktoré sú tam úplne na okrasu. Píšeš, že je to neodehratelne, ale veď Prelude kampaň má 30-35 hodín a každá z troch okolo 50-60 hodín. Figúrok je tam oveľa menej ako v Bloodborne a možno aj ako v Etherfields so všetkými SG. A nazvat balastom karty, ktoré tvoria príbeh a mechaniky v hre... neviem, problém bude asi niekde inde.

11.9.2019 16:22:40

cmerry
Ja vim, ze i ty mnou backnute hry (ktere jsem uvedl ciste jako priklad toho, ze nejsem jen eurovkar) jsou hutne, ale jedine, co tim chci rict, ze AEON UZ JE ZA CAROU. Vadi mi na tom hlavne to, ze se snazi byt ve vsem prvni - nabidnout nejvic karet, nejtezsi boxy (jenom core je pry 10 kg, Bloodborne to nema ani se vsema add-ons), nejdelsi play time, nejrozsahlejsi wording atd. No a pak taky ta snaha o libivost, ktera nezna hranic. Tim myslim ty popularni ingredience (Antika plna monster, aplikace apod.), ktere do toho sypou (doufejte) s rozmyslem. O celem tomhle pocinu se uz ostatne nekdo trefne zminoval v Crowdfunding vlaknu - ze je to jak predvolebni program. Takze passuji, dovoluji si vyjadrit nechut nad molochem a tesim se na svych 8 backnutych her, ktere jsou zanrove a mechanicky tak pestre, ze mi s jistotou prinesou podstatne vic radosti, nez kdybych se zasekal v tomhle. Je to jen nazor, muzes do nej vrtat horem dolem, ale ja uz nemam potrebu k tomu cokoli dodavat.

11.9.2019 17:41:14

Kadylek
Uvidíme, jaké to bude. Nikdo z nás Aeon ještě nehrál, takže je podle mě teď zbytečné vynášet soudy. Mně se zatím nezdá, že by to bylo nějak přespříliš překombinované, zvlášť když to srovnám s jinými velkými KS hrami. Zatím se ta hra různým recenzentům líbila. Já si od ní díky velké porci příběhů slibuji pestrou kampaň.
Naopak za moloch považuji Gloomhaven a už jej nikdy nechci hrát. Je tam také spousta komponent, ale je to furt dokolečka - vybít vše živé. Příběhu je pomálu na začátku a na konci (herní čas - 95% boj). V Aeonu se mi líbí, že i během boje mohu spustit příběhovou událost a toho příběhu i objevování tam bude neporovnatelně více. Těch 1500 karet beru jako plus, alespoň se v té dlouhé kampani brzy neomrzí. Navíc příběhový mód umožňuje více času strávit v příběhu a méně v boji, což dále smrskne počet hodin na kampaň.
P.S. Jinak naprostý souhlas s posledním komentářem cmerry. O všech těchto hrách by se dalo podle stejné logiky napsat, že jsou za čarou... A to ještě nemluvíme o Middaře, Tainted Grail, Mythic Battles, Time Legends Joan of Arc, Conan, KDM ...

11.9.2019 21:03:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy od King of Average
https://youtu.be/_OuhSrkuKyE?t=415
od času 6:56
(sesumírované dojmy z nového videa. V jeho dlouhém videu přísupném i na stránce kampaně uvedl i nějaké malé výtky, ale to hlavní - příběh, souboje a průzkum zde velice chválí). Co mě zaujalo - říká, že boj trvá minutu, je to vážně pravda ? Myslel jsem, že souboje jsou delší...

11.9.2019 22:23:51

boj
Asi tým skôr myslel niečo iné, ako celý combat (boj), povedal attacking (zaútočenie). Neviem si predstaviť boj od prípravy po koniec za 1 minútu.

Video priebehu boja s Marcin Wełnickim (tvorca hry):
https://www.youtube.com/watch?v=60i0a6AFFro

Analýza boja s Hekatonom Level 0 od Ferna:
https://www.patreon.com/posts/aeon-trespass-29880393

12.9.2019 09:29:03 | Upraveno autorem (porovnej)

editor
Není mi jasná logika, proč dělat znovuhratelnou kampaň, která trvá 50-60h. A pak tam dát ještě další dvě. Kolikrát je člověk přehraje?
Proč mít matici rozhodnutí, kde si člověk křížkuje políčka podle postupu v příběhu, ale dále pak už neví, co vlastně udělal, a i kdyby to tam bylo napsané, tak by ten význam pravděpodobně po 20h stejně zapomněl. To už pak nezanechává žádný dojem
Třeba to bude super hra. Ale přijde mi, že by to byla mnohem lepší hra, kdyby se všechna rozhodnutí, postup a mechanismy zhustily do 20h. Nehledě na to, že by se to mnohem lépe testovalo a ladilo.
Tyhle nadšenecké hry, které vyvíjejí jednotlivci a nechávají testovat další nadšence, by zoufale potřebovali editora (GH nevyjímaje), který to proškrtá a zbaví balastu.

12.9.2019 10:36:41

dĺžka kampane
V popise na KS stránke je písané

"...boardgame played over multiple sessions, with over 200 hours worth of unique game content"

číže môj predpoklad je, že je to celkový čas so všetkými možnými rozhodnutiami a vetvenim príbehu. Takže jedna kampaň môže byť okolo 20h. Rovnako King of Average v jednom videu povedal, že Prelude kampaň má niečo cez 10h a celková dĺžka je 30-35h. Možno sa to už preberalo v KS komentoch, ale prezerať 2000 príspevkov sa mi nechce :)

12.9.2019 11:56:43

Příběh
Já bych se i trochu bál příběhu, u takhle dlouhý hry by ten příběh měl mít rozsah minimálně novely, s větvením dost možná i jako solidní román. A já obecně moc her, které by měli dobře zpracovaný příběh neviděl. Ten Gloomhaven je krásný příklad toho, jak je ten "příběh" plytkej, ovšem ta hra na tom nestojí a ani se tak netváří. Tady je to celkem zásadní.

Já sem backnul i přes podobné pochybnosti Tainted Grail, kde se mám jisté obavy, pak sem backnul Etherfields, které sem backovat nechtěl, ale ukázky a předchozí práce autora mě přesvědčili (kdyby si měl zpětně vybrat, nechám být Tainted Grail a beru jen Etherfields).

Tohle mě nepřesvědčilo, nelíbí se mi setting, zmasakrované řecké báje, děkuju nechci a nejsem přesvědčen, že do toho budou schopni nějak zamíchat smyslplnou alternativu Iasona a argonoutů, aby to nebyla jen nějaká slátanina, aby ta kampaň vůbec dávala nějaký smysl. Samozřejmě se mohu plést a může to být pecka, příběh lepší než kdyby to psal Sapkowski a k tomu hra roku 2020, ale pak sem si vcelku jist, že to nebude poslední KS. Takže počkám a uvidím.

PS: Souhlasím s UmmA, ostatně ona ta absence editora částečně souvisí s tím co jsem psal. :)

12.9.2019 12:33:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Fallout
Fallout
Akt. cena: 1100 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas