Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–4 |
Doporučený věk: | od 12 let |
Herní doba: | 75 min (reálná data) |
Herní svět: | Starověk |
Herní kategorie: | desková hra, budovatelská |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | |
Autoři: | Acchittocca Antonio Tinto Flaminia Brasini Stefano Luperto Virginio Gigli |
Rok vydání: | 2009 |
Dostupnost: | neznámá |
Sdílej: |
Autor: Mira330 | 2.9.2011 | 12
Ahoj všem, kdo chtějí Údolí!
Tak jsem se rozhodla napsat recenzi k této hře. Hru jsme koupili s manželem na základě hodnocení na BGG a musím opravdu uznat, že toto ohodnocení si zaslouží. První dojem při rozbalení byl příjemný, protože vnitřní kartony jsou festovní a hlavně barevně povedené. Takže už ze startu můžete nasát atmosféru. Po přečtení pravidel, která jsou podle mě srozumitelná a dobře napsaná, jsme se pustili do hraní. Herní systém je jednoduchý a přitom hodně zajímavý. První testovací hra dopadla dobře a veškeré nejasnosti ohledně karet jsme dopilovali už během první hry. Takže druhou hru už jsme hráli v pohodě a svižně.
Nachystání samotného herního plánu a komponentů hráče je bleskovka. Potom následuje taktická a napínavá hra až do konce. Musíte hodně taktizovat a přemýšlet, čemu dáte přednost. Každé kolo začíná položením 10-ti karet Nilu, dále probíhá postupné nasazování lodí hráčů na řeku z hora dolů. Každý hráč má 8 lodí. Můžete je nasadit na kartu Nilu nebo na kruhové políčko s dělníky (stavební čety), či na políčko pro staveniště. Pak následuje živení dělníků, zisk z kamenolomu a nakonec stavění budov. Nechci ovšem popisovat podrobně návod hraní hry. Jak jsem psala, pravidla jsou srozumitelná a není jím co vytknout. Na hře mně zaujalo živení stavebních čet. Máte tři druhy obilných polí – ty získáváte mezi kartami Nilu.
Jsou to zelená, žlutozelená a hnědá pole. Tato stejná pole jsou také namalována dole na konci řeky Nilu, kde je na jednom z obilných polí položený vodní prstenec. Ten určuje, kterým ze tří druhů obilí můžete v daném kole uživit dělníky. Prstenec můžete v průběhu kola posunout, když vstoupíte na kruhové políčko Passalon. Ve dvou hráčích to není úplně tak nebezpečné, jako ve více hráčích. Pak už můžete spoluhráčům pěkně zavařit, pokud si nevzali nějakou pomocnou kartu z karet Nilu. Tím nemyslím jenom obilí, ale také různé karty na proměňování obilí. Je to prostě originální nápad. Živení je spíše okrajová záležitost, ale přesto hodně zajímavá. Nejste tolik pod tlakem, ale to neznamená, že to můžete vypustit. Živení je samozřejmě spojeno s dělníky a čím víc obilí máte, o to větší můžete mít stavební čety. Čím je máte větší, tím víc postavíte a následně z toho získáte vítězné body. Body se v této hře dají sbírat hodně způsoby. Jakmile polevíte, tak to projedete.
Na konec jenom mohu dodat, že hra se podle mě velmi vydařila a určitě stojí za to si ji zahrát. Hra je ve dvou dobře hratelná a míň si navzájem škodíte. Kdo nemá rád konflikty, tak hra ve dvou je ideální. Při vyšším počtu hráčů, ač jsme ji nehráli, se bude muset víc riskovat a škodit soupeřům. Budete muset obětovat tahy kvůli obsazovaní výhodnějších políček. Rozhodně se ale nebudete u ní nudit. Musíte být neustále ve střehu a s tím, jak se obsazují postupně políčka, vymýšlet v průběhu neustále novou strategii. Vítěz není do posledního kola jasný. Závěrečné sčítání bodů může pořadí výrazně změnit. Kdo má rád hru s minimálním podílem náhody a taktizováním, tomu mohu hru doporučit. Snad jediné, co mi nesedí, je namalování rubové karty Sfingy, ale to je pro hru nepodstatné. Za to dávám tak půl bodu dolu.
Pamir
Díky za krátkou, ale výstižnou recenzi. Hru jsem si pořídil nedávno a už e na ni chystáme. Jsem rád, že jsem si recenzi přečtl ještě před jejím zahraním. Určitě mi to pomohlo.
Údolí králů vs. Agricola
Chtěl bych napsat krátkou recenzi na hru, kterou jsem si nedávno pořídil - Údolí králů.
Předně, Údolí králů je velice povedená hra. Skoro všude na hodnoceních jsem četl, že Údolí králů je typovým nástupcem hry Agricola. Mám obě hry a obě hraji dost často, tak snad mohu přihodit svůj názor:
SYSTÉM HRY - KOLA
Jak Agricola, tak Údolí králů je takticko-strategická hra. Obě hry se hrají na jednotlivá kola. V Agricole jich je 14, v Údolí králů 5. V Agricole určuje počet možných akcí v daném kole počet členů rodiny, v Údolí je to neměnný počet lodiček - 8ks pro každého hráče.
Stejně jako v Agricole umístěním člena rodiny, získává hráč danou akci, tak v Údolí hráč získává umístěním své lodičky určitou výhodu - akci, posílení stavební čety, získá karty Nilu nebo se zařadí do stavby sfingy, sloupu, hrobů, pyramidy či chrámu.
SYSTÉM HRY - ŽIVENÍ RODINY/STAVEBNÍCH ČET
V obou hrách je shodný prvek živení svých pracovníků. A v obou hrách se shodně trvdé platí za neuživení. V Agricole se živí v období sklizně (po 4., 7., 9., 11., 13. a 14. kole). V Údolí králů je to v každém z pěti kol.
V Údolí králů je motiv živení zajímavě propojen s možností škodit protihráčům. K živení je možné použít pole tří různých druhů (zelená, žlutozelená nebo hnědá). Která pole zrovna budou "plodit" určují hráči pomocí jednoduchého principu - vodní prstenec. Je to velice zajímavý způsob, jak samotné živení vyšperkovat.
SYSTÉM HRY - PRACOVNÍCI
V Agricole jsou pracovníky členové rodiny. Musíte rozšířit svůj dům, abyste získali prostor pro nového člena. Naproti tomu v Údolí králů máte již od samého začátku tři stavební čety + žolíka. Tyto čety jsou však příliš slabé na veliké stavby a v průběhu kol je můžete - spíše musíte - vylepšovat. Na jednoduchém ukazateli máte k dispozici přehled síly vašich pracovních čet. Přehled síly slouží zárověň jako ukazatel potřebného množství obilí k živení. Čím silnější jsou vaši pracovníci, tím více potřebují živit.
Hry jsou si v tomto dosti podobné - čím více členů rodiny v Agricole, tím více mám i možných tahů k dispozici v rámci jednoho kola, ale musím též více jídla nastřádat k uživení všech. Tak také v Údolí králů, čím silnější pracovní čety mám, tím větší stavby postavím, ale o to více "jídla" musím mít k dispozici.
SYSTÉM HRY - BODOVÁNÍ
Zatímco v Agricole se dají body protihráče alespoň částečně sledovat na jeho farmičce, v Údolí králů do poslední chvíle nevíte, kdo jak na tom je. Sice vidíte průběžný stav na počítadle bodů, ale ve hře jsou k dispozici karty Sfingy, které přinášejí v konečné fázi hry možnost získat další body - a to dostatečný počet na to, aby hra byla dostatečně zajímavá a vítěz nebyl před koncem hry jednoznačný.
SYSTÉM HRY - POČET HRÁČŮ
V Agricole je max. počet hráčů pět. Přiznám se, že v plném počtu jsme hru ještě nehráli, ale i ve hře 4 hráčů je to velice napínavá hra, která nutí hráče přemýšlet a měnit svou strategii podle toho, jak aktuálně zahrají protihráči. Podle mého zde není tolik příležitostí škodit protihráčům. V Údolí králů je max. počet hráčů 4. Ani zde jsme v plném počtu ještě nehráli, ale s ohledem na systém hry (především živení) se zde dá škodit mnohem více než u Agricoly.
V obou hrách je dobře propracovaný sytém a je jen na hráčích, jak dobře si dokáží naplánovat svou strategii a jak dobře ji umějí měnit - v závislosti na tazích protihráčů - ve svůj prospěch.
Obě hry mi přirostly k srdci a nebojím se je vřele doporučit. Rád si zahraji obě a kdykoliv.
pravidla!
celkově s recenzí souhlasím, ale s bezproblémově a srozumitelně napsanými pravidly souhlasit nemohu, mám celou řádku her a myslím si, že nejsem zrovna začátečník ve "studiu pravidel deskových her", ale pravidla této hry jsou dost nejasně psaná, spousta věcí v nich není vysvětleno a předpokládá se, že "to" hráči pochopí...
já to pochopil, ale někdo, kdo s deskovými hrami začíná, by to mohl být problém
Mia
Pravidla
Pravidla nejsou vůbec jasně napsané. Už třikrát jsem to měla na stole a po hodině dumání jsme to pokaždé zabalili. Tenhle aspekt hodně odrazuje. Asi je to hra pro lidi, kteří mají za sebou už pár her tak si lecos domyslí, jak píše někdo přede mnou, ale já asi hrála jiný typ her, nebo nemám tolik zkušeností, prostě to nechápu, pravidla jsou příliš stručná na tak složitou hru s tolika akcemi, což mě mrzí, neboť graficky je to nádherná hra. Jednou se do toho určitě dostanu, zatím bohužel...
A zase pravidla
Po první odehrané hře hru samotnou hodnotit nebudu, ale ta pravidla! Také doma nestudujeme první pravidla hry, ale tyhle jsou děs. A to přestože hra má pravidla docela jednoduchá. Co lze polopatisticky napsat, musí se člověk dovtípit. Kdyby bylo na manželce, nedohrajeme ani první hru, a po sbalení bude hra prodána nebo skončí hluboko ve skříni.
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
ISS Vanguard
Akt. cena: 2500 Kč
Končí za: 23 hodin