Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Rozšíření pro hru: |
Tapestry: Hra o vzestupu civilizací |
Počet hráčů: | 1–5 |
Doporučený věk: | od 12 let |
Herní doba: | 120 min (reálná data) |
Herní svět: | neuvedeno |
Herní kategorie: | desková hra |
Čeština: | undefined |
Vydavatelé: | Stonemaier Games |
Autoři: | Jamey Stegmaier |
Rok vydání: | 2020 |
Dostupnost: | 4 obchody (cca 649–979 CZK) |
Sdílej: |
Autor: JM3 | 21.3.2022 | 1
Tenhle text je víceméně překladem originálního postu na BGG, ale ten je v angličtině, takže ne pro každýho. Post lze nalézt zde, a přestože překládám, zachovávám třeba zkratky pro stupnice, který jsou „E“ pro navigaci/objevitelství (existují dva překlady pro Exploration), „M“ pro vojenskou (Military), „S“ pro vědeckou (Science) a „T“ pro technologickou (Technology). Důvodem je univerzálnost těch používaných zkratek napříč internetem a zároveň moje jistota, že bych to někde po cestě zvoslil :)
Zároveň ke každé z civilizací přidávám dovětek podle toho, jak byly oficiálně erratovány. U některých to značně mění začátek hry či jejich způsob. Zdrojem errat jsou oficiální pravidla pro rozšíření Arts and Architecture, na jejichž zadní straně pravidel lze nalézt úpravy civilizací. Ve spolupráci s uživatelem Mata_ to brzo bude fanouškovsky přeloženo i tady, a tak mi přišlo fajn to sem vložit, i když to v krabici s rozšířením nenajdete. Přeji příjemné studium :)
Publikováno se souhlasem Darthcaboose – autora původního příspěvku
(doba čtení ca 10–15 minut)
Rozšíření přináší 10 nových civilizací a zkusím je řadit podle nového abecedního pořádku tak, jak jsme to přeložili s Máťou. V případě chyby se prostě doedituje následně; zároveň pokud někdo najdete chybu, napište, opravím.
Jdeme na to:
Tato civilizace vypadá, jak kdyby Obchodníci a Hédonisti měli dítě. Obchodníci jsou v základu celkem slabí (proto dostali errata +2 suroviny a 10 VB do startu) a spoléhají na akce ostatních civilizací. Infiltrátoři začínají s extra kulturou (hvězdička) navíc, což potěší.
Průběžné bonusy civilizace jsou, nicméně, takové… tady přichází analogie s Hédonisty. Při zvyšování blahobytu můžete buď:
Tenhle způsob výběru civilizace navíc platí pro všechny možnosti získávání civilizace, takže i pro technologii Radio či políčko M12. Což je super pro vyhnutí se takovým věcem jako líznutí si ke konci hry civilizaci kompletně v rozporu s vaší strategií (Kočovníci vs. Architekti, Alchymisti, Hédonisti, nebo nedejbože Futuristi uprostřed hry, což dokáže kompletně rozhodit vaše postupy). Stejně jako autor recenze, i my fungujeme na houserules, že když berete civilizaci, vždycky vybíráte ze dvou; tady to tak bude o 1 (nebo 2, pokud se dohodnete pro zachování počtu o 2 většího) více.
Nicméně zpátky k Hédonistům. Potíž s Infiltrátory je totiž v tom, že budete chtít dělat jednu z těch akcí primárně. Pokud možnost 2 využijete pouze 2× za hru, přijdete o velkou cenu v podobě Civilizace navíc! Na druhou stranu, civilizaci navzdory úporné snaze nezískáte dříve než ve 4. zvyšování blahobytu. Což může být super, protože novou civku můžete okamžitě využít (a pak ji využít ještě jednou v 5. posledním zvýšení blahobytu). V případě Artistů to tak krom suroviny navíc znamená průchod celou jejich schopností civky a v případě Militantů pravděpodobně pár surovin navíc do poslední generace a nějakou řádku bodů, protože postup na vojenský stupnici směrem k další civilizaci je pravděpodobně něco, co s Infiltrátory budete chtít provést tak jako tak.
Možnost 2 navíc dává jen body a ne suroviny, co by pomohly lepšímu rozvoji. A suroviny mají hodnotu zlata v začátcích, kdy se buduje ekonomika. V podstatě se jedná o to, že nemáte nic navíc ve 2. a 3. ZB a potenciální suprový 4. ZB s novou civkou v ruce. I tak je ta výhoda nejistá a jen potenciální – nemusí vyjít jako skvělá ani při výběru ze 3 civilizací.
První možnost, umísťovat žetony osídlení, je skvělá při širší nabídce dostupných „přiobsaditelných“ dílků. Zkopírovat takto dílek s budovou, technologií nebo aspoň surovinou a zároveň si přidat k bodování za zbrojnice je fajn. Na druhou stranu je tady problém s omezeným počtem žetonů osídlení při současné nutnosti postupovat na vojenské stupnici pro vůbec nějakou skórovanou hodnotu těch bodů; stupnici, na které se dobývá, a jakmile vám dojde 8 žetonů dobývání, dál dobývat nemůžete. Kombinace s tapiseriemi Temné časy, Socialismus (pokud je někdo před vámi), Revisionismus či technologiemi přeskakujícími nějaká dobývací políčka se tak hodí, byť tyto nejsou silné samy o sobě. Navíc tohle záleží na tom, že někdo objeví, dobude a nezajistí políčka – Izolacionisté a Kočovníci tak nejsou ideálními soupeři ;)
Verdikt: Zvláštní kombinace s vysokým potenciálem, jehož plné využití závisí trochu na štěstí ve smyslu toho, za co a jak budou hrát vaši sousedé a co si nalížete za civlizace, pokud se vydáte tím směrem. Průměrná civilizace.
V úpravách civilizací dle Arts and Architecture přitom do začátku ztrácí 1 surovinu, takže asi úplně slabí nejsou. ;)
Kutilové patří do triády civilizací Kutilové /Špioni / Lovci pokladů s unikátní akcí pro každé zvýšení blahobytu.
Tahle civilizace je podle tvůrce Jamieho Stegmaiera příliš silná, a proto každý soupeř dostane horní technologii z balíčku do své spodní řady jen proto, že hraje proti Kutilům. To je samo o sobě dost silná kompenzace (zvlášť v případě některých technologií) a pro někoho to může být skvělý boost. A nebo nemusí, záleží na tom, co obdrží.
V tom případě musí být Kutilové krutě silní, že jo? Jdem se na ty akce podívat:
Navigace (Exploration): E5 -> E2 pro další levný průzkumy a levný farmy; E11-> E8 pro rychlý zdroj 10 bodů v rámci skórování konce hry (nic moc); E12-> E9 pokud nějakým způsobem dojedete tuhle stupnici do 4, zvýšení blahobytu a chcete se podívat do vesmíru ještě jednou!
Věda (Science): S8 -> S5, pokud vám docházejí panáčci na postup vědeckou stupnicí a chcete se zkusit posouvat pomocí kostky (a zahrát samozřejmě znovu S7).; S10-> S7 protože S7 je prostě vynikající políčko. S12-> S9, protože postup kdekoliv zadarmo po skórování kostkama (a de facto přípravě) a další průchod S11 se prostě neodmítá.
Technologie (Technology): T4 -> T1 pro víc levných technologií (a žlutých domečků). T8 -> T5 protože víc budov blahobytu a vylepšení nikdy nikomu neuškodilo. T10 -> T7 pro další 2 karty a skvělý políčka na stupnici. T11-> T8, protože projít znovu T9 a T11 je naprosto boží. T12-> moment… tohle (pravděpodobně) nebudete moci udělat, jooooj!
Vojenství (Military): M4 -> M1 pro další levný dobývání. M8 -> M5 protože další dobývání a zbrojnice jsou výborný boost. M10-> M7 pro zopakování tanků. M12-> M9, takže si můžete projít M10 a M12 znovu!
Pocitově jsou nejlepší stupnice pro tenhle bonus technologická a vědecká, ale vrátit se zpátky na jakékoliv silné políčko ze třetí éry stupnice je skvělé samo o sobě. Znovu je to spíš něco pro pozdější fázi hry, ale na druhou stranu využít to pro zopakování levných pomocných akcí na začátku stupnic je určitě účinná možnost taky (například to vojenství), kdy vysbírat 5 domečků a dominantu může být otázkou směšného množství surovin.
Postup na další políčko s bonusem na jakékoliv stupnici a získej daný bonus zdarma. Bez benefitu a bez zisku dominant po cestě. Přeskočit několik nudných políček řízeně a neplatit je může být skvělá věc. Projděme si teď všechna políčka s jejich bonusy, na která se dá takto katapultovat, a uvidíme, jestli to za to stojí:
Takže na závěr …momentík. Vyjmenovali jsme je, ale jak to funguje dohromady? Jak to skloubit dohromady, aby bonusy fungovaly, když se každý dá použít jen jednou za hru? A je nějaké optimální pořadí těchto akcí? Myslím, že jo, a tady je tip jak:
Verdikt: Tihle chlapci jsou silní navzdory extra technologii pro všechny ostatní hráče. Jsou ale rozhodně pro zkušený hráče a vyžadují velkou znalost hry. Uvidíme, jestli nebudou potřebovat nějaký úpravy v budoucnu…
Můj názor překladatele: Tahle civilizace chytila brutální nerf. Po boku lovců pokladů ztrácí 2 suroviny na začátku hry, což znamená, že začínáte jen se dvěma surovinami. Podobně jako u Futuristů s jejich M5, T5, T6 otvírákem se tak tady podle mě začíná rýsovat další lehce předurčená civilizace. Už jsem je hrál po nerfu a výsledek byl… rozporuplný.
Jak vůbec začít s takovou civilizací? Jak získat nějakou budovu zvyšující blahobyt před začátkem 2. éry? Ideální je mít do 2. éry 7+ surovin pro postupy. 4 máte v základu a k tomu musíte něco přidat. Se 2 surovinami navíc existuje jediná stupnice, kde se dá (spolehlivě, tj. ne vojenství) získat budova, ale zas žádná tapiserie (ne bez extra surovin). S ohledem na tapiserii, co dostanu do ruky, se tak nabízejí prakticky tyto možnosti:
1) Chci se víc rozjet do vesmíru = rozjezd bude E1–E3 pro farmu, následně buď S0–S2 pro další barák, nebo se na něj vyprdnout a hodit si skok E3->E5. Přijdete o dominantu (kterou vám ale někdo hrající před vámi stejně sebrat mohl, protože to můžou prakticky všichni, kdo začínají s 4+ surovinami), ale máte další farmu a ušetřili jste 5 surovin. Máte minimálně 5 surovin, doufejme 6. za prvního, kdo dělal ZB2 ze sousedů. Technologie nula nicméně. Za těch 5 surovin ale s normálním městem a dobře umístěnými prvními dvěma farmami umístíte tu třetí z E6 tak, aby vám zavřela čtvrť a přinesla další surovinu, pak máte i na průzkum něčeho jiného, než suroviny (ideálně jiný dům/technologie) a akorát zbývají suroviny na postup na E7, což je další dílek objevený (surka/tech?) a dominanta Nádraží, jejíž umístění zpravidla dává další surovinu. Utratili jste tak 4–6 surovin z potenciálních 6–8 a za to, co zbývá, se dá sebrat technologie navíc, dobýt si svoje území, pokud se vám chce zdržovat, v případě objevování pouze surovin (nebo započítání bonusu prvního hráče) lze dojít ještě T1->T2 a dobrat tech a případně i tapiserii + další barák. Pokračovat v další éře dojezdem vesmíru kam až to jde, jídla bude dost (3 houby z akce Kutilů + 2 houby bonus pro prvního hráče + 3 houby z desky blahobytu alias města + cokoliv z tapiserií/technologií/čtvrtí v průběhu). Ideální je tak dojít na konec vesmíru (suroviny na to máte), případně alespoň na E11 pro ty tři dílky a nepokračovat, pokud nejsou dobrý. V ZV4 pak provést velký návrat E11->E8 pro zbylou farmu a hub bude pravděpodobně dost na to, abyste minimálně do vesmíru došli znovu (pokud vyjde nějaký další bonus za první přechod, tak je úplně vymalováno, jinak to bude chtít podporu tapiserií. Variantou je samozřejmě využít houby na posuny i jinde, případně dohnat další hráče na vědecké stupnici či si zopakovat E11 přes S7 (vlastní neb cizí) atd. Ale začátek je prakticky danej jak u Futuristů.
2) Není čas ztrácet čas a jede se speedrun, například při hraní proti historikům, který typicky jedou T1, T2 a přechod. Takže logickej krok tady je udělat T1 pro technologii se surovinou/baráčkem jiným než šedivým a přejít při kombu S0->S2. Možný je i vybrat si jinou tapiserii z T2 za extra surovinu, ale přijdete tak o možnost žlutýho domečku. Nicméně pokud máte v ruce Renesanci, ta je katastrofa za tuhle civku v prvním kole, a nezbude vám nic jiného. Nabízí se potom kombo technologická + vědecká stupnice s důrazem na vědeckou, přičemž těch 7 surovin (z toho minimálně 3 dělníci) se pravděpodobně vyplatí narvat naplno do vědecký stupnice (S3 Dům, S4 dominanta = surka + tapiserie, S5 hod, S6 hod a ideálně skončit na S7 na další dominantě, případně holt sebrat jen 2 dělníky místo tří, pokud postupy nevyšly. Blbý je, že posuny díky kostkám budou najisto v části I stupnic. Zároveň by tady stálo za úvahu si připravit ten návrat o 3 pole do ZV3, pravděpodobně na technologický stupnici a pak ji rozjet znovu ve třetí éře, namnožit pomocí S7 následně T5 pole a pak to dohnat vědeckou stupnicí nahoru. Počítat to nebudu jako u předchozí varianty.
3) Hraní si s vojenskou stupnicí nedává moc smysl. Kdo chce riskovat, jet M1 a doufat, že mu nepadne kulový z dobývání, může. Pokud mu nepadne, má tapiserii a zbrojnici navíc. V opačným případě aspoň tu technologii dokáže, no.
4) Variantou po nerfu může být také, pokud někdo rozjede objevitelskou stupnici (a hraje jako první), nechat ho, udělat si T1, M1 a pak se dotáhnout na jeho farmu/objevený dílek a získat tak další surovinu. A potom rozjet nějakou objevně-vojenskou taktiku a využít bonusový skok pro M7->M8… v kombinaci s tapiserií Diktatura či Ropný magnát tomu nic nebrání.
Tak nebo tak je to hodně těžký na zahrání a víc záleží na počátečním štěstí než na tom ostatním.
Lovci pokladů patří do triády civilizací Kutilové / Špioni / Lovci pokladů s unikátní akcí pro každé zvýšení blahobytu.
Patří k objevně-dobyvačně orientovaným civilizacím, kterým navíc záleží na typu terénu vedle jejich žetonů osídlení. Začínají se 2 dílky terénu navíc a 4 žetony na desce civilizace, z nichž každý má nějakou tu akcičku pod sebou.
Na rozdíl od Ostrovanů (viz dále) se tito zaměřují primárně na typy terénu než na oceán či další věci.
Samozřejmě se budete nadále zaměřovat na dílky s budovami a technologiemi, ale jak je umísťovat, bude zajímavý oříšek.
V průběhu svého zvýšení blahobytu vezmete jednu z kostiček, co máte na desce civilizace, a umístíte ji na úplně prázdné území sousedící s územím, které ovládáte. Nejedná se o dobývání, ale dostanete místo toho unikátní bonus podle toho, na jaké území jste kostičku položili.
S ohledem na optimalizaci destiček pro černou kostku nezapomeňte mít dostatek druhů terénu. Byla by škoda vynechat tah jen kvůli tomu, že nemáte v okolí žádný dostupný dílek s požadovaným terénem. A taky se možná budete snažit vyvarovat používání černé kostky na předtištěných dílcích (zvlášť u horské akce), neboť můžete relativně zbytečně přijít o bonus.
Na závěr se – s ohledem na možnost ovládat o 4 území víc než normálně (byť ne tolik, jako Kočovníci) – v tomto případě vyplatí zaměřit se na zbrojnice pro zisk zajímavých bodů v průběhu i na konci hry.
Verdikt: Na rozdíl od předchozí civilizace jednoduchá na použití. Bacha na druhy objevených terénů kolem sebe a držet si pasti, a bude to.
Druhá civka, co chytila masivní nerf do začátku. Stejně jako Kutilové začínají po posledních erratách jen se 2 surovinami. Tady je nicméně díky tomu začátek poměrně jasný, a to v podobě objevitelský stupnice, aby si člověk objevil dílek pro akci hor/pouště. Dokáže ho to navíc rychle přiblížit k dobytí středovýho ostrova. Opět ale trpí na to, že se nedostanou k technologii (nebo farmě) v prvním kole, protože je to pro ně suboptimální.
Vesmírný dílky jsou cool, včetně těch z rozšíření (na jednom z nich je dokonce dominanta 2×2!). Pravidla Mimozemšťanů nicméně mohou působit trochu matoucím dojmem, takže trocha rekapitulace a objasnění:
S tímto v mysli si můžete představit desku civilizace Mimozemšťané jako místo pro „dočasný“ průzkum vesmíru. Zvyšování blahobytu tedy probíhá následovně:
Příklad průběhu hry:
Takže… zdarma průzkum vesmíru ve 2. a 4./5. zvyšování blahobytu a dost dílků na to, abyste to za mírný poplatek dělali každý ZB. Skvělý? Záleží na tom, co přijde. Většina dílků dává velký bodovací bonusy za postupy na stupnicích a obecně tak nějak zohledňuje fakt, že je objevujete na konci hry a mají vám dát body. Což na začátku či uprostřed hry tak skvělý není.
Po čem teda půjdete?
Na co se možná vybodnout ze začátku?
Pokud máte nějaké nehodící se dílky, je silně na zvážení v ZB3 vynechat a „získat“ 2 suroviny (tj. 1 neutratit, druhou získat) a potom moci hrát v ZB4 zdarma vesmír. Samozřejmě při skvělých dílcích se může vyplatit hrát všechny, ale vyžaduje to určité kalkulace a ponechání si alespoň jedné suroviny do přechodu – což může být problém, ale zas možná díky tomu skončíte dřív a uplatníte tak bonus za přechod do nové éry jako první ze sousedů atd.
Přirozenou stupnicí pro následování je Navigace, kde do své zásoby přidáte další dílky a můžete je objevovat dále. Pokud se vám navíc podaří získat Li-ion baterky či se vhodně postavit před T7, lze silně bodově zaměřené dílky „odpálit“ ke konci hry najednou dvojitým zahráním E12, a vyskákat tak o hodně bodů za minimální náklady.
Verdikt: Značně proměnlivé. Vesmírné dílky jsou super, ale ne všechno do začátku pomůže a do značné míry to pravděpodobně ovlivní váš směr hry. Na druhou stranu – surovina navíc na každý kolo jako nejhorší scénař vlastně taky není tak špatná věc (co, Obchodníci?).
Civilizace bez následných balančních úprav.
Ostrované začínají hru se 4 extra díky v zásobě, celkem jich tak mají po prvním zvýšení blahobytu pět. Tohle samo o sobě je silné, protože jim to umožňuje snáze lovit silnější dílky ve hře, primárně ty s budovami, technologiemi a vylepšeními. Extra průzkum navíc v každém zvyšování blahobytu se ziskem bonusu dílku a potenciálně i bodů je hodně silný bonus. Aspoň na první pohled. Žádné z těch silných dílků není možnost umístit na ostrov tak, aby vyhovovaly podmínce zisku 4 bodů na konci – což je něco, čeho se definitivně budete snažit dosáhnout. Pro hraní ostrova tak lepší dílky budete hrát spíš na plán a sem hrát ty se surovinami, ale furt je z čeho vybírat.
Navíc platí, že na ostrově se nedá dobývat, takže tím přicházíte o 1/3 šanci na zisk skvělého bonusu z dílku při jeho následném dobývání (? bonus černé kostky).
Faktická poznámka – všimli jste si, že ostrov má 6 hran, ale jen 4 zvýšení blahobytu pro umístění těch dílků? Rozhodně se tak budete snažit objevovat i za normální akce ze stupnic na tomto ostrově, a to alespoň 2× pro maximalizaci zisku (+4 body nejsou k zahození!).
Víc asi není co říct – krom toho, že jde o zajímavou civilizaci zaměřenou na dílky terénu a logicky tedy na objevitelskou stupnici. A s karetním monumentem Městské farmy (mít 6 dílků v zásobě) jsou úplně boží! :)
Verdikt: Zajímavé. Dobrá schopnost bez ohledu na ostatní civilizace, a pokud vám přijdou dobré dílky, dokážou být hodně silní. Zároveň šance, že všech 5 (7 po E1) dílků bude úplně na houby, se statisticky blíží nule, a tak směle do toho!
Civilizace bez následných balančních úprav.
Frakce plná zajímavých možností, které souvisejí s jejich balíčkem Tapiserií. Po prvním blahobytu tak máte v ruce čtyři karty tapiserií, a je tak z čeho vybírat směr pro vaši civilizaci do druhé éry a zvolení optimální strategie pro postup tím směrem.
Na rozdíl od dalších prvků hry (dílky, technologie) je víc tapiserií na začátku velký boost, protože se dobře „loví“ ty silnější, co vás posunou dopředu. Všichni trošku zkušenější hráči znají sílu dobře zahrané Renesance, Válečné ekonomiky, Kapitalismu či Industrialismu (natož brutality jménem Politický sňatek). Vyšší šance na nalezení těchto karet – stejně jako na zisk Pastí – je mocná zbraň.
Body za tapiserie v ruce při zvyšování blahobytu jsou fajn bonus, ale ten nejlepší je zisk suroviny při přechodu do další éry s alespoň 5 tapiseriemi v ruce, protože vše nad 4 odhazujete a pokud zahodíte aspoň jednu, tak je to + 1 surovina pro vás. Fajn bonus! 5 Tapiserií v ruce je díky tomu optimální počet.
V první éře tak přirozeně budete mířit na S2/M2/T2, kde dostanete tapiserii zdarma a platíte za budovu (na E2 se za tapiserii platí, což zpravidla není dobrý obchod). Jelikož se stejně jako většina civilizací budete snažit získat dvě různé příjmové budovy či surovinu navíc z technologie, není nutné příliš v tomto ohledu měnit strategii.
S ohledem na udržení počtu karet tapiserií v ruce má tato civilizace lehkou nevýhodu v případě, že na vás někdo útočí z vojenské stupnice. Pasti jsou fajn, ale zas se pak hůře dohání bonus z civilizace. Na druhou stranu dává past surovinu hned, takže to nemusí být takový problém.
Poslední výhoda je možnost nacpat svým sousedům tapiserii, kdykoliv ji mají získat ve svých kolech pokroku (tj. nikoliv v tazích se zvyšováním blahobytu!). Jedná se o příjemný nerf sousedů – můžete jim tak nenechat pasti či naopak přecpat ruku pastmi a nedat jim nic se surovinami atd. Jestli bude zábava proti vám hrát, je samozřejmě trochu otázka.
Ve 2–3 hráčích ideál, všichni jsou vašimi sousedy. Ve 4–5 nedosáhne váš vliv všude, ale zas nehrozí tolik vojenský konflikt, takže to není až taková ztráta.
Verdikt: Hodně zajímavé. Potenciálně velmi mocná civilizace díky schopnosti probírat se tapiseriemi a schopnosti cpát ty neužitečné sousedům a tím ještě zrychlit rotaci těch ve vlastní ruce. Surky navíc jsou také bomba. Hrát proti Poradcům může být ale silná otrava, zvlášť když při zvyšování blahobytu nepřijde nic pořádného.
Civilizace bez následných balančních úprav.
Tahle civilizace je přímou odpovědí na otázku „Co by bylo, kdyby měly Dominanty nějakou užitečnou funkci?“ Výsledkem je poměrně flexibilní civilizace, která může dělat prakticky cokoliv a navíc poměrně dobře.
První schopnost, která vystupuje, je okamžité sebrání dominanty z II nějaké stupnice (4. políčka). Nejen že vám pomůže začít rychleji plnit čtvrti a město, ale zároveň může být užitečná pro plnění cílů na vylosované karetní dominantě. Navíc může odradit další hráče od postupu na dané stupnici, protože už tam není první dominanta.
Druhou schopností Prospěchářů je to, že mají dva žetony na kartě civilizace, které mohou používat pro „zapnutí“ schopnosti jakékoliv dominanty z II či III, kterou mají. Včetně té, kterou zaberou svojí úvodní schopností. Tohle je užitečné kombo, protože si tak mohou vybrat, jakým způsobem chtějí začít.
Kovárna (T II): Geniální v průběhu hry, zvlášť pokud chcete postupovat na technologické stupnici. Dostat za vylepšení technologie surovinu navíc do horní řady je super schopnost. Se správnými tapiseriemi a technologiemi se takhle dá vygenerovat pár surovin a potenciál je zde veliký, ale záleží na vás, jak moc to zvládnete využít a zakomponovat do úspěšné strategie (což se na začátku dá často těžko předpovědět).
Kasárna (M II): Když dobýváš, získej bonus červené kostky (i kdyby sis červenou kostku vybral jako bonus za dobývání). Černou kostku vybíráme skoro vždycky a tohle dokáže přinést pár hezkých bodů navíc. Tahle by mohla být super v průběhu, ale možná bych ji nebral jako první.
Maják (E II): Jednou za každý svůj postup na stupnicích můžeš zahodit 2 dílky území pro zisk jedné suroviny navíc. Pro počáteční postup zajímavé, umožňuje to konvertovat přebytečné dílky na suroviny. Například E1 tak (teoreticky) nestojí vůbec nic a pořád zbude dílek na E2 objevování. Na druhou stranu dílky takhle rychle dojdou a body z nich na konci E stupnice taky mohou chybět.
Lékárna (S II): Pokud je Maják spíš dole a Kovárna spíš nahoře ve smyslu užitečnosti, je Lékárna někde uprostřed (i když spíš nad průměrem). Lékárna se nezajímá o to, jak dominantu získáte, prostě vám za každou nově získanou udělí surovinu. Skvělá v nízkém počtu hráčů, horší v situaci, kdy se bude bojovat agresivně s dalšími civilizacemi o každý kousek stupnice. Přestože je tak Lékárna optimální pro první dominantu, hodně štěstí v získávání Kovárny/Kasáren jako druhé ve vyšším počtu hráčů.
Gumárna, Továrna na tanky, Nádraží a Akademie fungují totožně. Po jejich získání získáte za každý další krok na jejich „domácí“ stupnici 4 body. Logicky se tak z nich dá vyrazit až 20 bodů (za zbylých 5 kroků za standardních podmínek). Využijte je, pokud chcete až nahoru na dané stupnici, nebo ne, pokud ne. Jednoduchý.
Rozhodně bude zajímavé se rozhodovat, co a jak v momentě, kdy získáte více aktivovatelných dominant, než je možno mít aktivováno, zvlášť v situaci, že zapnout se dá jen ta nová.
Verdikt: Super zajímavé! Jsem zvědavý, jak šílená dokáže být Kovárna: kombinace S7 + T11 + Li-ion baterie dokáže vytěžit například solidní množství surovin, ne? V každém případě to stojí za vyzkoušení všechno a docela se na to těším. :)
Nerf hammer byl, ale mírnej a tak Prospěcháři ztrácejí jen 1 surovinu na začátku hry.
Vynálezci mají hodnějšího sourozence! Nepřišli vám technologie ukrást, ale raději si budou točit ty svoje – podobně alarmující rychlostí!
Už samotný fakt, že si na začátku hry líznou 3 technologie z balíčku a jednu si nechají, je silná. A i když se v prvním zvyšování blahobytu nevylepšuje, furt to extrémně zvyšuje šanci mít do druhého zvyšování blahobytu technologii dle vlastního přání – třeba ty s dalšími budovami atd.
Co Recyklátoři nemohou dělat, je vyhnout se podmínkám pro vylepšení karty do horní řady (vyjma obligátní tapiserie Zlatý Věk). Jsou tak více závislí na postupech vlastních i svých sousedů. S ohledem na extra vylepšovací akci v rámci každého zvyšování blahobytu tak potřebují získat do své náruče víc různých technologií.
S tím jim může pomoci jejich schopnost „zrecyklovat“ odhozené technologie, resp. při získávání technologií nejsou vázáni na vyložené karty či náhodnou z vrchu balíčku, ale mohou si vzít jakoukoliv z odhazovacího balíčku. Pokud tak nechcete, aby nějakou dostali do ruky, nestačí ji zahodit – musíte si ji vzít k sobě.
Do toho vstupuje ještě druhý aspekt „recyklace“, a to možnost „vylepšit“ kartu technologie z horní řady zpět do řady dolní a získat tak 5 bodů. Kromě případného konce hry s nedostatkem bodovaných karet je tohle pobídka ke sběru a zakomponování karet umožňujících brutální komba políček a technologií – dobře načasované Li-Ion baterie či Výrobní linka jsou masakr motorovou pilou a možnost je teoreticky prohnat oběhem dvakrát je ve schopných rukách skoro ilegální. Nezapomeňte u toho samozřejmě na (dodatečně k základní hře) implementované pravidlo, že nemůžete znovu aktivovat políčko, které je již aktivní ve vašem momentálním tahu – ale to je asi dobře.
Navíc – čím víc hráčů půjde po technologické stupnici, tím víc technologií bude končit na odhazovacím balíčku = větší výběr. I proti Automě, která je točí jak ruleta, jsou Recyklátoři požehnáním. Zároveň pro vás to znamená prakticky kdykoliv možnost zahodit karty z T4 a T7 a i kdyby nepřišlo nic lepšího, furt se dá prohrabat zahozenými a vzít si to nejlepší, co skládka nabízí.
Verdikt: Neskutečný! Skvělá nová civilizace zaměřená na technologie.
Civilizace bez dodatečných balančních úprav.
Říční lid jsou takoví „Architekti 2.0“. Zatímco skórovací potenciál není tak vysoký (a svazující), zabudovaná tapiserie „terraformace“ (byť bez bodů) je skvělá pro umísťování dominant kvůli možnosti ignorování nezastavitelných území.
Ne každá deska města je nicméně pro Říční lid bodově rovnocenná! Zatímco všechny desky města obsahují 22 nezastavitelných parcel (čtverečků) a tedy –22 VB na konci hry, ne všechny mají stejný počet čtvrtí s „alespoň 2 nezastavitelnými parcelami“. Zatímco hlavní města Hory, Mokřady, Poušť a Les mají shodně po 7 čtvrtích splňujících tuto podmínku (tj. 28 bodů do startu hry), Tropy a Pláně mají takové čtvrti pouze 4 (tj, 16 bodů do startu), což ty druhé činí výrazně méně atraktivními z pohledu bodů.
Zajímavé také je, že všechna města až na Pláně mají přesně jednu kompletně volnou čtvrť (bez nezastavitelných území), což nich činí desky s potenciálně nižším příjmem surovin. Ovšem cena v bodech za to je dost vysoká a zastavět celé město rozhodně není tak jednoduché, jak to vypadá.
Vaše hlavní schopnost je, jak jsem naznačil výše, schopnost ignorovat nezastavitelné parcely (a stavět na nich) a kdykoliv dojde k zakrytí poslední nezastavitelné parcely v rámci čtvrti (což může být zároveň s dokončením čtvrti, ale i kdykoliv předtím či potom), dostanete bonusovou surovinu dle své volby. Zároveň je hon na dominanty z III éry stupnic, stejně jako na ty větší z technologií, regulérně dobrou strategií, což pro ostatní civilizace platí zcela výjimečně.
Verdikt: Zajímavé a kombinační. Nabrat dominanty či umísťovat počáteční domečky „nelogicky“ po plánu pro maximalizaci surovin? Hrát více na čtvrti a body, nebo to až později? Rozhodně se vaše schopnosti se odvíjejí od možností získání dominant – a čím víc zakrytí, tím lépe. Oproti Architektům zas odpadá konflikt „extra surky nebo extra body“, který občas vznikal ve vazbě na barvu budov.
Civilizace bez dodatečných balančních úprav.
Špioni spojují geniální nápad se skvělým provedením ve hře. Dámy a pánové, posaďte se, prosím, představíme se. Špioni jsou (spolu s Kutily a Lovci pokladů) členy triády civilizací s unikátními efekty pro každé ze zvýšení blahobytu a je na vás zvolit jejich pořadí a rozvrhnout si svou hru.
Špioni profitují ze silných sousedů. Navíc kdykoliv speciální akci (zahrnující některého ze sousedů) provedete, můžete si následně prohlédnout karty tapiserií v jeho ruce. Zjistit počet pastí či dalších speciálních karet u soupeřů je silné. Jednak víte, kterým směrem se asi dále vydají, a rozhodně vám to ulehčí rozhodování o tom, kterým směrem na mapě dobývat.
Nyní k samotným akcím (nezapomeňte, každou z nich využijete jen jednou za hru!):
Má to několik háčků a zádrhelů. První z nich je, že efektivita Špionů hodně závisí na tom, jak dobré protihráče mají. Rozhodně budete chtít sousedit se silnými hráči, ale zas ne tak silnými, aby dokázali vaše akce kompletně znehodnotit. Také se vám v pozdějších fázích hry může stát, že byste potřebovali právě teď využít schopnost Špionů a přitom jste měli v plánu ještě udělat dalších pár kol, která by vás zas posunula dál atd.
Verdikt: Super zajímavé, závislé na sousedech. Snažte se nezvyšovat blahobyt moc rychle a máte v rukou hodně silnou civilizaci.
Tak silnou, že začíná s o 1 surovinu menší zásobou do hry.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Zombicide: Zelená horda
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 13 dnů