Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–2 |
Doporučený věk: | od 8 let |
Herní doba: | 45 min (reálná data) |
Herní svět: | Starověk |
Herní kategorie: | desková hra, ekonomická |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | Corfix Queen Games |
Autoři: | Stefan Feld |
Rok vydání: | 2005 |
Dostupnost: | neznámá |
Sdílej: |
Autor: PJ | 8.9.2009 | 15
"Není římského lidu". Tato slova vyřkl císař Domitius Nero potom, co dal zapálit Řím. Den předtím se projížděl se svou druhou ženou Pappaeiou Sabinou městem, nikdo ho ale nezdravil, nikdo ho neobdivoval. Lidé nechtěli zdravit a uctívat krutovládce, který je nechával hladovět a sám se cpal vybranými lahůdkami.
Právě v této době se hráči stanou římskými patriciji usilující o získání moci nad městem. A budou-li v intrikách opravdu dobří, třeba jim pomůže i sám pyromanický císař...
HERNÍ MATERIÁL a KOMPONENTY
Řím je hrou co do zařazení zvláštní. Většinou se prodává jako desková hra, ovšem 90% samotného hraní je práce s kartami. Hra dokonce nemá ani herní plán, ten tvoří vyložené karty. Smiřme se tedy s tím, že Řím je "desková hra bez hrací desky".
V krabici kromě 52 karet najdeme:
Karty vypadají moc hezky, také je jejich autorem oblíbený Michael Menzel (Pilíře Země, Aqua Romana, Poštovní Kurýr, ad.). Karty obsahují kromě ilustrace latinský název; jejich funkci popisují symboly, takže si zahrajete s libovolnou jazykovou mutací (hra je nicméně kompletně lokalizována). Trošku zaráží pouze přítomnost arabských (místo římských) číslic na kartách a sesterciích a přítomnost písmene "U" (které Římané nepoužívali) - jedná se však jen o detaily ve vzhledu, které nemají vliv na hru.
Peníze, vítězné body i herní disky jsou z masivního kartonu, takže opotřebení příliš nehrozí. Pokud seženete nejnovější vydání hry od distributora Corfix, dostanete tentokrát nádherně upravená česká pravidla, ke kterým nemám výhrad (snad až na trochu nešťastný termín "překrytí karet", ke kterému se ještě dostanu) a celou hru v krabici s českými nápisy včetně názvu (Roma -> Řím).
TÉMA, HERNÍ MECHANIKA a PRAVIDLA
Dva hráči se snaží získat nadvládu v Římě. K tomu využívají karty osob a objektů.
Samotný herní princip spočívá v nalezení cesty, jak s ohledem na soupeřovy karty získat většinu vítězných bodů, případně je soupeři odebrat (ano, i to lze). Často je nutné opustit zamýšlenou strategii a rychle reagovat na situaci nastolenou soupeřovými kartami.
Pravidla jsou jednoduchá, nejobtížnější je zřejmě zapamatování si funkcí jednotlivých karet - protože jsou ale symboly poměrně výstižné, po několika partiích přejdou do krve.
Autorům se pouze úplně nepovedl termín "překrytí karty" - v praxi to znamená, že překrývaná (nikoliv překrývající) karta je odhozena, což nemusí být hned patrné.
PŘÍPRAVA a PRŮBĚH HRY
Hráči zamíchají karty, rozloží herní disky, připraví hromádky peněz a bodů, vezmou si kostky a můžou začít hrát. Příprava je rychlá a nenáročná (zvlášť, vložíte-li vítězné body a peníze do různých sáčků).
Základ "herního plánu" představuje osm herních disků v řadě. Šest z nich zobrazuje čísla na kostce; další dva nesou symboly karet a peněz. Pod herní disky se vykládají jednotlivé karty.
Hráč hází ve svém tahu třemi kostkami, které přiřazuje k herním diskům. Položí-li tedy kostku na příslušný disk, aktivuje pod tímto diskem svoji kartu. Na jeden lze položit libovolný počet příslušných kostek.
Položí-li se kostky na disky karet či peněz, získá hráč tolik karet/peněz, jaká byla hodnota přiložených kostek. Hráč si smí ponechat vždy jen jednu ze získaných karet - pokud vybírá např. z šesti (na karetní disk tedy přiložil kostku s hozenou šestkou), má už slušnou šanci, že dostane kartu, kterou potřebuje.
Karty se rozdělují na dva druhy: stavby a osoby. Některé jsou útočné/obranné, jiné přímo přináší vítězné body ať už ze společné zásoby, nebo od soupeře. Některé karty ovlivňují jen jeden druh (např. katapult smí útočit jen na budovy, ale nezáleží, pod kterým diskem jsou vyloženy), jiné karty ovlivňují oba druhy (setník smí útočit na libovolnou kartu, ale musí ležet přímo proti němu). Je sympatické, že žádná karta není přímo zbytečná, záleží na situaci a hráčově dané strategii. Karta, kterou jste před několika tahy vyhodili by se najednou mohla hodit...
Karet je poměrně hodně druhů a vzniká tedy hodně kombinací a herních situací.
Vítězem se stává ten, jehož soupeř ztratil všechny vítězné body, případně ten, kdo má po vyčerpání společné zásoby více vítězných bodů.
SHRNUTÍ a ZÁVĚR
Jak to tedy s Římem vypadá - palec nahoru či dolů? Určitě nahoru, je třeba ovšem dodat jedno velké ALE. Skoro všem hráčům připadá tato hra více či méně nevyvážená. Jde hlavně o karty Mercator, Forum a Gladiator. Pokud soupeř vyloží více fór či k nim přiloží doplňující karty, může se stát, že nestihnete včas vytvořit odpovídající obranu. Mercatora lze syslit v ruce, střádat peníze, pak ho legantně vyložit a jediným "bouchnutím" vyhrát. Nejsilnější karta je dle mého Gladiator. Strategie s věštci, gladiátory a legáty v mém případě vždy vedla k vítězství. Trošku to zamrzí, člověk pak nemá příliš motivaci (kromě okamžité reakce na aktuální hru soupeře) zkoušet jiné strategie. A to je škoda...
I přes zmíněnou nevyváženost a dojem tak trochu odfláknutého betatestování (do plné verze hry se např. nedostaly karty, které by mj. counterovaly silného Mercatora) je si třeba uvědomit, že her pro dva hráče je málo a těch dobrých jako šafránu. Řím je navíc za tak příjemnou cenu, že ho neváhám doporučit všem nejen hráčským dvojicím... A kdo ví? Třeba se nakonec dočkáme i volného pokračování Říma s příznačným názvem Gladiator.
Souhlas
S recenzí téměř bezvýhradně souhlasím. Rozhodně patří mezi ty lepší hry pro 2 hráče.
ad Souhlas + některé připomínky
S Richmondem souhlasím. Nesouhlasím jen s některými body recenze, ale nic výrazného. Myslím si, že Gladiátor až tak silný není - přeci jen nelikviduje karty, ale vrací do ruky. Co se týče Fóra je pravda, že je silné, zvlášť s doplňkovými sousedními kartami. Nicméně karet Fóra je ve hře relativně hodně. Samozřejmě, že náhoda v kostkách hraje roli, ale ne až takovou jak u jiných her. Kromě toho Fórum lze získat více způsoby, než jen čekáním jestli se objeví (např. pomocí Haruspexe). Nejproblematičtější je samozřejmě Mercator, který má ale zase slabou obranu, tak ho zlikvidovat je snazší, než jiné karty. Navíc je drahý. Jinak lze souhlasit, že je škoda, že se do finální verze nedostaly protikarty na Mercatora, jak správně uvedl PJ, a tak aspoň Feld sám doporučuje hrát Mercatora na zisk maximálně 3 bodů (za 6 sestercií). Někdo také hraje Mercatora tak, že za jeden bod se platí 2, druhý bod za 4, třetí bod za 6 sestercií atd.
Jinak takhle si představuju recenzi - přehledně strukturovaně, odstavcově, jasně a nabitá srozumitelnými přínosnými informacemi. Navíc to nejsou jen suchá fakta, protože v úvodu je uvedení do atmosféry hry.
Za mne byť Řím dobře znám velký palec nahoru.
Mercator
My hrajeme Mercatora s maximem zisku 3 bodů.
Křen
Děkuji za kladné hodnocení recenze :-)
Co se týče Gladiátora: myslím, že ve vracení karet do ruky je právě jeho ohromná síla - není proti tomu žádná obrana jako při klasickém útoku, kdy mně nemusí padnout kostka a obranu lze zvýšit Věží. Navíc, pokud mám Gladiátorů víc (případně je "zdubluji" herci), soupeř má během několika tahů polovinu karet na ruce a musí honit peníze, aby je zase vyložil. Jakmile je vyloží, zase mu je vrátím, atd. Možná by měl být Gladiátor dražší na vyložení???
Díky za tipy na Mercatora...
ad Gladiátor
No musím přiznat, že Gladiátor má zase celkem silnou obranu, tak je těžké ho odstřelit.
Příspěvek porušoval pravidla diskusí, a byl proto odstraněn.
Příspěvek porušoval pravidla diskusí, a byl proto odstraněn.
Příspěvek porušoval pravidla diskusí, a byl proto odstraněn.
Příspěvek porušoval pravidla diskusí, a byl proto odstraněn.
Příspěvek porušoval pravidla diskusí, a byl proto odstraněn.
Příspěvek porušoval pravidla diskusí, a byl proto odstraněn.
Příspěvek porušoval pravidla diskusí, a byl proto odstraněn.
gladiátor
Když má soupeř vyložené dva galdiátory, tak se přesouvám do taktiky budov. Řím je o tom, jak moc máme flexibilní strategii. Neexistuje jedna 100% vítězná. Proto vyhraje ten, kdo se umí rychle přizpůsobit.
Elenistar
A jaká to je taktika??? Souhlasím s tím, že v Římě je třeba pružně reagovat na hru soupeře - ostatně jsem to sám uvedl v recenzi - ale momentálně mě žádný "budovový counter" gladiátora vůbec nenapadá... Já se spíš snažím ty gladiátory rychle zabít, což jde bohužel blbě.
PJ
Moc pekna recenze, pod to bych se mohl podepsat;)
HoK
Špatná a nejednoznačná pravidla
Pravidla jsou dosti nejasná - mohl by mi je někdo prosím upřesnit?
* Mohu dát víc kostek na peníze?
* Kdy se mají platit peníze za kartu? Při vyložrní nebo zahraní?
* Kdy mohu vyměnit kartu za jinou? Stačí, když zaplatím za novou?
* Když kartu "provádím" umístěním kostky - platím znovu, nebo ne?
* Co znamenají karty, které umožní položit více karet na sebe? Co se potom hraje?
* A hlavně jak se přesně má hrát Fórum (a s ním spojené karty)?
Přijde mi, že k Fóru (i více) se dá přijít neuvěřitelně lehce (je jich v balíku hodně), generují tuny bodů (za každou "trefu" přidám co nejvyšší kostku, třeba 5 nebo 6) a špatně se (cizí) likviduje. A naopak zde není moc jiných karet generujících v takovém množství.
Může mi to prosím někdo upřesnit?
Díky
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Worms CZ Nerozbalené
Akt. cena: 1100 Kč
Končí za: 5 dnů