Pochmurný kraj

xxxxxxxxxo hodnoceno 21x (Seznam vlastníků)

Pochmurný kraj - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–3
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Horror
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Czacha Games
Off the Page Games
Autoři: Jay Cormier
Shad
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Vyváženost frakcí

Zdravím, 

rád bych znal váš názor na vyváženost frakcí. V tuto chvíli máme ve dvou lidech odehráno 5 her Rodina vs Ochránci a s každou další hrou se zdá, že Ochránci jsou víc a víc OP a Rodina víc a víc marná. Nějak nejsme schopni pochopit, jak se může Rodina vyrovnat Ochráncům, kteří mají celou hru brutálně navrch. Jsou rychlejší, silnější, variabilnější a v principu mechanik i mnohem snazší. ¨

Děláme něco špatně? Uniká nám něco? 

Prosím o vaše názory a rady. 

Díky :)

9.6.2024 20:40:46

Máme to stejně.

9.6.2024 20:52:11

Mám zatím odehrané jen 2 partie (bohužel), ale v obou případech hra skončila bodově stejně a o vítězi rozhodl až žeton lucerny. Ještě nutno podotknout, že jsem si zahrál za obě frakce a jednou zvítězili ochránci a jednou rodina. Vím, že jsou zde hráči, kteří mají nahrány desítky partií, tak ti podají určitě relevantnější informace.

10.6.2024 06:21:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Mám odehraných 9 partií. Z toho půlku ve 2 hráčích s nováčky.

Ochránci vs Rodina mám 6:3, jiné frakce nevyhrály. I když Hester k tomu měla opakovaně velmi blízko.

Autor myslím říkal na BGG, že v těch úvodních scénářích, kde je Ema vs Levi, je Ema o něco silnější. Při použití jiných postav nebo jiných schopností frakce by to mělo být daleko vyrovnanější.

---
Pomáhám s překlady pro Fox in the Box a testováním her pro Ion Game Design.

10.6.2024 09:55:19

V tuto chvíli jsem objevil na BGG vlákno v diskuzi, která dost možná náš problém vysvětluje. 

U žetonů divočení je napsáno, že můžete použít 1 žeton jako posunutí, zplození nebo posílení (podle běžných pravidel vaší frakce)

A to v té závorce je totální past. 

Člověk z toho snadno pochopí, že to znamená, že ochránci podle svojí desky udělají jedno posunutí například, který má hodnotu 4 třeba v tu chvíli, ale podle toho co naspal designer hry, to má být hodnota 1. Vždycky a u všeho to bude hodnota 1. A tady se nám právě ochránci vždycky totálně utrhly ze řetězu!!!

Tak jestli někdo narazil na stejný problém tak snad toto pomůže. 

Za mě je ta formulace velice nešťastná. 

Po další hře dám vědět, ale už teď je jasný, že to je tak zásadní že to ten balanc stoprocentně vyřeší.

 

10.6.2024 13:54:35

@slizrs : Toto jsme hráli dobře. U nás se Ochránci vždycky utrhli, když měli k dispozici 6 pohybů. To pak v kombinaci se stezkami a nějakou vhodnou kartou dojdou skoro kamkoli a nedá se to bránit.

10.6.2024 14:29:08

@slizrs - proc past? Zetonu divoceni pouzivas tolik, kolikrat mas zeton u sebe, vcetne noveho. Kdyz se na to podivas logicky, delal bys kazdou akci nasobne vicekrat, coz uz v poctu treba 3 zetonu je desnej randal. My ty zetony Divoceni bereme docela casto, jsou fajn hlavne pro Ochrance. 

11.6.2024 12:18:32 | Upraveno autorem (porovnej)

@slizrs Úplně přesně je v pravidlech uvedeno:

„Každá akce divočení vám poskytuje možnost provést 1 z následujících akcí:
• 1 POSUNUTÍ (proveďte 1 POSUNUTÍ podle běžných pravidel své
frakce)“

Vlevo od toho je pak uvedeno co znamená 1 POSUNUTÍ. Moc nevím, jak by tohle šlo napsat lépe.

Ad výváženost: Občas hráči za Rodinu zapomínají dávat bouřku pod svou legendu ve fázi úklidu.

---
Pomáhám s překlady pro Fox in the Box a testováním her pro Ion Game Design.

11.6.2024 15:50:32

Sorry, ale dodatek o tom, že je to podle pravidel dané frakce je silně zavádějící. Úplně stačilo napsat že je to podle běžných pravidel. Pokud udělám jeden posun podle obecných pravidel pohnu se o jedna. Pokud udělám jeden posun podle pravidel frakce, pak ochránci mají od začátku posun o hodnotě 3. Nedělejte ze mě retarda když na BGG to takhle pochopilo víc lidí a sám designér hry uznal, že ta formulace šla napsat líp. 

 

12.6.2024 09:27:03

@slizrs …musím říct, že zrovna tohle mi osobně přijde opravdu celkem jasný, ale to by jsi zase ty mohl říci o věcech, který jsem pochopil já jinak, a nejen u této hry :). Například jsme takto „slovíčkařili“ o pohybu na cestě..je to v sekci otázky. Tam je to o dost ošemetnější, řekl bych. Po prvních 3 hrách jsem vždy narazil na něco, co jsme hráli špatně. Nejvíc mě potrápilo umístění bouře pod legendu ve fázi úklidu, protože to je v pravidlech tak nešikovně „na konci“, že když jsem umisťování bouří dohledával, četl jsem všude, jen ne tam, a tahle větička mi jednoduše unikla! :)

Ještě bych se vrátil k vašim odehraným hrám. Nikde z dotazu nevyplývá, jestli a kolikrát jste v odehraných 5 hrách hráli podle plných pravidel. To je celkem důležité. Ano, ten pocit frustrace z přílišné síly Ochránců tam je opravdu znát…nejvíce ale právě u první kapitoly. Doporučuju přečíst znovu kompletně pravidla. Třeba tam zůstalo něco schované. :) Určitě dejte hře šanci, protože zrovna tento kousek vyniká tím, k jak zásadním zvratům může během partie dojit! Za Rodinu jsem vyhrál naprosto neskutečným způsobem ve chvíli, kdy jsem měl pocit, že mám (opět) jasně prohráno…:)

12.6.2024 10:38:19 | Upraveno autorem (porovnej)

@Promil To s těma bouřema jsme taky dělali první hru blbě. Je tam hodně věcí, který se podle mě dají blbě pochopit a pak ta hra kvůli tomu nefunguje.

Jinak já v žádným případě nechci hru hanit. Naopak. Pro mě to patří mezi TOP co jsem kdy hrál. Dokonce zvažuju, že to dám do své top 5ky :D Právě proto, že mě tak nadchla chci aby fungovala a byla vyvážená. Protože ty mechaniky a vůbec všechny ty možnosti co ve hře jsou mě naprosto uchvátili a kdyby bylo víc času a možností, hrál bych to klidně denně :D (A to i když jsem s Rodinou pořád těžce prohrával právě k vůli těm blbě pochopenejm pravidlům)

Proto jsem se na začátku vlákna ptal, jestli nám něco neuniká…?

EDIT:

Tak jsme odehráli partii kde bylo všechno dle pravidel správně (doufám :D) a bylo to fakt super těsný. Takže problém vyřešen a už se těším až zkusíme Kami :)

EDIT 2: PO dnešní hře jsem opět ztratil víru v balanc této hry. Bohužel. 7-2 je naprosto nesmyslná převaha. To se za Rodinu nebo Kami nepovede nikdy :D

12.6.2024 16:51:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Iss Vanguard Personnel files
Iss Vanguard Personnel files
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas