Magnum Sal - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min (reálná data)
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Gry Leonardo
Autoři: Filip Miłuński
Marcin Krupiński
Rok vydání: 2010
Dostupnost: neznámá
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

 

Na vědomí cechu řemeslnému se dává, že kterýžto předák největší um v dolování soli z hlubin země prokáže, tomu bude Králem titul „Královský Správce“ nadosmrti udělen. Ten pak důl ve Věličce spravovati bude ve jméně Koruny Polské.

Popis hry

Ve hře Magnum Sal se hráči stanou předáky hornických týmů. Jejich snahou bude v omezeném čase vydělat nejvíce peněz dolováním soli a ukázat se tak před králem jako ti nejpovolanější v zastávání pozice správce dolu.

Hráči posílají své horníky do dolu a snaží se vytěžit co nejvíce soli pro splnění králových příkazů. K tomu jim může pomoci návštěva budov ve městě, které jim mohou poskytnout jak cenné nástroje, tak například možnost odčerpání všudypřítomné vody, která ztěžuje práci pod povrchem.

Průběh hry

Hráči sestaví herní plochu, která se skládá z plánu města a navazující oblasti dolu – šachty a dílků chodeb ve třech úrovních hloubky. Dílky jsou zprvu zakryté, jakmile na ně však vstoupí první odvážný horník, je dílek odkryt a jsou na něj položeny kostičky soli (ty budou hráči těžit) a vody (ta jim bude při těžbě dělat problémy). Na trh je umístěna počáteční nabídka kostiček soli.

Hráči obdrží počáteční zásobu horníků a peněz. Poté se střídají v tazích. Každý tah přináší hráči 2 akce, které mohou být utraceny na stejnou nebo různou činnost (pouze ne na návštěvu stejné budovy). Možné akce jsou tyto:

  1. Umístění horníka do dolu, nebo jeho přesun – hráč může ze své zásoby položit horníka na jedno pole dolu (nebo přesunout odjinud). Platí jednoduché pravidlo: nový (přesunutý) horník musí být „řetězem“ ostatních horníků spojen s východem z dolu. To znamená, že mezi polem, na kterém se nachází, a koncem dolu nesmí být neobsazené pole. Barva horníků nehraje roli, na každém poli může být více horníků, dokonce i různé barvy.
  2. Návštěva budovy – hráč si vybere jednu budovu a využije její efekt (někdy je nutno za něj zaplatit). Efekty zahrnují např. verbování nových horníků, nákup nástrojů, směňování soli na trhu apod. Jedině akce navštívení budovy má omezení a to v tom, že hráč nesmí dvakrát za kolo navštívit stejnou budovu (může ale navštívit dvě různé budovy použitím obou akcí)
  3. Umístění horníka jako asistenta v budově – některé z budov ve městě umožňují hráči umístit do nich jednoho horníka jako asistenta. Jakmile je v budově asistent a budova je navštívena (využita) kterýmkoli hráčem (včetně vlastníka asistenta), dostane vlastník asistenta peníze (které kromě platidla slouží také jako vítězné body na konci hry).
  4. Těžba soli – hráč může vytěžit z jedné chodby svými horníky sůl, pokud zde ještě nějaká zbývá. Pokud chce vytěžit více kostiček soli, nebo je v chodbě voda, potřebuje horníků více (za každou kostičku jednoho, s tím, že přednostně je potřeba vyřešit vodu). Použití horníci jsou vyčerpáni a síly naberou až poté, co hráč obětuje jeden svůj celý tah pro jejich odpočinek. Zároveň je po těžbě soli nutno dopravit sůl na povrch – do města. Pro tento účel je využit dříve zmíněný „řetěz“ horníků. Za každé pole směrem k východu, které není obsazeno horníkem hráče, který přepravuje sůl, musí tento hráč platit hráčům, jejichž horníci „pomáhají“ s přepravou soli. Také zde se tedy dá získat dost peněz.
  5. Pasování – pro případ, že hráči už nezbývá jiná rozumná akce. Pokud hráč pasuje obě akce v kole, jeho vyčerpaní horníci si odpočinou a můžou znovu těžit sůl (a provádět některé další akce, které jsou při vyčerpání zakázány).

Jedním z hlavních způsobů zisku peněz (a tedy potažmo vítězných bodů na konci hry) je plnění královských příkazů. Ve hře je vždy určitý počet kartiček s požadavky krále ve formě různé kombinace kostiček soli (která má ve hře tři možné stupně kvality). Za kvalitnější sůl samozřejmě král platí více peněz.

Mechanismus plnění příkazů ovšem není zas tak přímočarý, protože do hradu musí být pro příkaz poslán horník (hrad je budova ve hře) a může se stát, že příkaz, na který si brousíte zuby, vyfoukne soupeř. To je ovšem problém, protože za to, že nejste schopni splnit žádný z aktuálně platných příkazů, pak draze zaplatíte (penězi či solí).

Za peníze je také možno si v Dílně koupit nástroje, které pak usnadňují hru. Dají se použít jen jednou za fázi a umožňují např. nechat odpočinout vybrané horníky, přepravit sůl přes „cizí“ pole zdarma apod. – to vše navíc bez ztráty akce.

Konec hry a určení vítěze

Hra se dělí na tři fáze, každá končí splněním určitého počtu příkazů (v závislosti na počtu hráčů). Poté se všichni horníci vrátí k vlastníkům, nalosují se nové příkazy a nové nástroje, doplní se trh, posune se pozice začínajícího hráče a začíná nová fáze.

Jakmile skončí třetí fáze, hráči si spočítají aktuální zásobu peněz (+ peníze za nástroje pořízené během hry podle speciální tabulky) a hráč s nejvyšším majetkem vyhrává. V případě rovnosti rozhoduje počet splněných příkazů, koupených nástrojů a najatých horníků.

 

Autor: Kew

Další názvy této společenské hry

    Vybíráme z Bazaru

    Cubitos
    Cubitos
    Akt. cena: 730 Kč
    Končí za: 16 hodin

    Nejnovější otázky

    další >>

    Offcanvas