Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 1–4 |
Doporučený věk: | od 14 let |
Herní doba: | 150 min (reálná data) |
Herní svět: | Fantasy |
Herní kategorie: | neuvedeno |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | Lacerta Pegasus Spiele REXhry WizKids |
Autoři: | Vlaada Chvátil |
Rok vydání: | 2011 |
Dostupnost: | neznámá |
Sdílej: |
Sneak Previews - týden třetí
Zkusím navázat na Polyluxe1 a pravidelně sem věšet jednotlivé dny.Den 15: Khanův hněv
http://boardgamegeek.com/image/1098936/mage-knight-board-game
Nemůžu tomu odolat. Nestarám se o to, co kdo říká, ale Star trek II je stále nejlepší „trekovým“ filmem. Okamžitě, když jsem četl, že orkové v této hře patří do klanu známého jako Khanova frakce, věděl jsem, že to budu mít stejně jako s tím filmem :-) (Pozn. Khan byla i postava v Star Treku)
Tito loupeživý orkové jsou známý jako rampaging enemies. Jsou zde speciální pravidla pro „rampaging enemies“ (jak jste jistě očekávali). Zatímco se tito chlapíci vlastně nehýbají po herním plánu, tak využívají svůj prostor, který kontrolují i včetně přilehlých hexů. Můžete se pohybem dostat na hex, který kontrolují a můžete z něho i odejít, ale jakmile se pohnete z hexu pod kontrolou orků na jiný hex pod jejich kontrolou … Hm, Orkové toto opravdu nemají rádi a pokusí se vám napráskat. Toto je známé jako „Provokování orků“.
Jiným způsobem jak s nimi bojovat je vyzvat je k boji. Toho docílíte tak, pokud váš pohyb skončí na hexu, který mají pod svou kontrolou, a tím jim vyhlásíte výzvu k boji.
Ať tak či tak, bojujete s Orky. Toto vše se počítá do jednoho vašeho tahu. Když je porazíte, vaše pověst vzroste o jedna, protože se místní usedlíkům líbí, jak jste se vypořádali s nebezpečím, které orkové představovali.
Orc Prowler jsou jedním z nejlehčích nepřátel ve hře, což je důvod proč za jejich poražení získáte jen 2 body slávy (určuje číslo v červené vlajce na spodku žetonu). Číslo na levé straně žetonu značí sílu jejich útoku (4), ikonka za číslem ukazuje jaký je element útoku (v tomto případě fyzicky). Číslo na horní straně žetonu určuje hodnotu brnění (3).
Tak, projdeme si znovu pravidla pro boj. Nejdříve máte možnost zabít orky střeleckým nebo obléhací útokem. Když hrajete střelecký nebo obléhací útok 3 a více, orkové jsou poražení před tím, než mají šanci cokoliv udělat a boj skončil.
Pokud jste je neporazili, tak vás zkusí zranit sílou 4 bodů fyzického útoku. Pravděpodobně se je pokusíte blokovat, tak budete potřebovat 4 body bloku. Když blok bude fungovat, ať už to bude běžný blok, ohnivý blok nebo ledový blok, tak proti fyzickému útoku jsou všechny bloky plně efektivní.
Pokud jste je nevyblokovali plně (pamatujte, že částečný blok je mrhání kartami), obdržíte 4 body zranění. Za předpokladu, že nemáte jednotky, neboť jste na 1 levelu (se dvěma body obrany), tak to znamená, že dostanete dvě karty zranění na ruku.
Konečně, máte možnost na ně zaútočit zpět. Opět potřebujete stejný nebo větší útok než je hodnota obrany Orka (3). Tentokrát naštěstí můžete hrát jakýkoliv tip útoku, střelecký, obléhací, běžný. A jakákoliv karta hraná mimochodem má hodnotu běžného útoku 1.
Další prosím, nějací Wolf Riders. Tito borečci objíždí okolo na jejich trénovaných vlcích. Mají schopnost mrštnosti (jak ukazuje bílý luk a šíp na ikonce vpravo). Mrštnost znamená, že je těžíš blokovat jejich útok. Dvakrát tak těžší než normálně. Takže v pokusu blokovat vlčí jezdce vlastně potřebujete blok v hodnotě 6. Jakmile je nevyblokujete, tak dávají stále jen 3 zranění. Někdy je prostě příliš těžké jednotky s touto vlastností vyblokovat a možná je lepší získat zranění a udeřit na ně zpět.
A nakonec mocní Ironclads. Nejtvrdší sorta z orků. Tihle jsou za 4 body slávy, když je porazíte. Mají stejnou hodnotu jako orc prowler, ale podívejte se na ikonku vedle hodnoty obrany. Tito chlapíci mají rezistenci proti fyzickým útokům. Takže jakýkoliv fyzický útok (vše co na sobě nemá napsané ohnivý útok nebo ledový útok) vedený proti nim má pouze poloviční účinnost. A teď přemýšlíte, jestli se jich můžete zbavit pomoci karty mrštnost a jednou bílou manou. Zkuste to ještě jednou. Ale to není všechno. A co je ta nehezká rudá lebka na pravé straně žetonu, to nemůže být nic příjemného že?
Rudá lebka vpravo znamená, že nepřítel má schopnost Brutalita. Bude vás to stále stát normální počet bloků k vykrytí útoků před tím, aby vás zranil (4). Ale pokud nevyblokujte … obávám se, že to bude dvojnásobný počet zranění. Takže pokud nevykryjete tak 8 zranění. Ouch.
Den 16: Další nepřátelé
http://boardgamegeek.com/image/1100234/mage-knight-board-game
Nově už s rulebookem, vám ukážu o trochu více, než jsem plánoval. Rulebook obsahuje samozřejmě kompletní členění všech žetonů ve hře a taky všechna pravidla.
Další orkové. Orc Summoner - Speciální schopnosti těchto chlapíku jsou na levé straně nikoliv na pravé. Co to je? Oni na vás v podstatě neútočí sami. Vyvolávají jiné nepřátele, kteří to dělají za ně. Tito rošťáci jsou pěkně mazaní. Hnědý žeton nepřítele je daleko nebezpečnější potvora než ten orc na zeleném žetonu. Ale stále máte možnost zabránit vyvolání nepřítele. Pokud se vám podaří v první fází boje zabít vyvolávače pomocí střeleckého nebo obléhacího útoku. Pokud se to nepovede, tak vyvolá náhodného nepřítele na hnědém žetonu, který s vámi bude bojovat.
Takže, vyvolaná příšera se poflakuje na místě a pak jen počká, aby na tebe zaútočila místo vyvolávače, a následně zmizí. Nemůžeš na tu příšeru zaútočit, protože jakmile tě napadne, následně zmizí, a ty už utočíš jen proti původnímu vyvolávači a toho můžeš zabít. To znamená, pokud si vytáhneš jeden opravdu nehezký hnědý žeton s mnoha body slávy, smůla, protože se nedostaneš k tomu, abys bojoval s touto příšerou a získal za ní body slávy.
Další na řadě Crypt Worm. Sorry, nestíhal jsem a špatně seřadil žetony, na obrázku je až úplně vlevo. Crypt Worm je nepřítel na hnědém žetonu, a okamžitě se stává nejsilnějším nepřítelem, co jsme dosud viděli, a je opravdu hodně těžké ho zabít.
Má také malou kamennou věž vedle hodnoty jeho obrany. To znamená, že je opevněný. O tomhle jsem se, bavili, již v předchozích dnech. Nepřítel, který je opevněný, je imunní vůči střeleckým útokům. Budete muset zahrát obléhací útok, abyste ho zranili v první fázi útoku. 6 bodů obléhacího útoku po začátku hry – bez šance.
Nepřítel číslo tři – Ice Golem je fialový žeton – je to jeden z nepřátel, které naleznete v magických věžích (bavili jsme se o nich ve čtvrtek minulý týden). Toto je první nepřítel, kterého vám ukazuji, a má útok živlem. Útok jen 2, to musí být brnkačka?
Hm, jsou to dva body ledového útoku. To znamená, že jenom ohnivý blok je plně efektivní pro vykrytí útoku. Pokud chcete tento útok blokovat normálním nebo ledovým blokem, tak potřebujete dvakrát tolik než je hodnota útoku. Pokud ho nevyblokujete tak jsou to stále jen 2 body zranění, což není tak strašné. Ačkoli … máme tu malou ikonku sochy na pravé straně žetonu. To indikuje, že tento nepřítel má vlastnost Paralizace.
Pokud si vezmete do roky karty zranění od Ice Golem, tak musíte zahodit všechny karty kromě zranění z vaší ruky – okamžitě. To znamená, že pokud máte nějaký triky v rukávu tak zpětný zásah Golema může být hodně těžký.
A pokud se dostanete k útoku, tak má fyzickou a ledovou odolnost.
Samozřejmě, pokud tím projdete v magické věži a náhodou máte obléhací ohnivý útok 4, tak se nemáte čeho bát.
Sorry dnes to bylo trošku na rychlo, musím vypadnout za 10 minut a ještě nejsem oblečený!
Den 17: Poslední nepřátelé
http://boardgamegeek.com/image/1100235/mage-knight-board-game
Dnes máme poslední preview o žetonech s nepřáteli. Naposled vám ukážu jak rulebook pracuje s pravidly obsaženými ve hře a vysvětlíme si ve všechny ikonky.
Monks
První na řadě, další fialový nepřítel, které můžete najít v magické věži. Tito mocní Monks vypadají jako hračka, když jejich útoky jsou jen fyzické a nemají žádnou odolnost. Avšak, pokud vás poraní, tak bude bolet. Pravidla pro jedový útok jsou velmi jednoduché. Kdykoliv si berete kartu zranění do ruky, umisťuje druhou kartu zranění do vašeho odhazovacího balíčku. To znamená, že přijdou do ruky trochu později, na rozdíl od těch na ruce nemůžou být léčeny.
Altem Mages
Ok, jde do tuhého. Tito Altem Mages jsou na bílých žetonech. Tyto jednotky najdete v městech, které se ve hře objeví později. Už jsme se vysvětlili ikonky na těchto chlapících. Je opevněný, odolný vůči fyzickému útoku a má jedový útok a brutalitu. Jedinou novinkou je typ jeho útoku. Tak dále - vysvětlili jsme si fyzický, ohnivý a ledový útok. Tento Altem Mages má typ útoku kterému se říká ColdFire. Předtím než začnete přemýšlet, toto je trošičku komplikovanější a je to poslední věc co si musíme vysvětlit. Tyhle si nechám vždy na konec. V podstatě nemusíte dokonce vůbec vědět, jak to funguje, protože ve vaší první hře se s tím nepotkáte.
ColdFire je speciální druh útoku, který ovládají nepřátelé, kteří se do hry dostávají později. Je to kombinace obou dvou útoků, jak ohnivého tak ledového, ale to neznamená, že ho může blokovat ohnivý nebo ledový blok. Vlastně ColdFIre je tak speciální že pouze ColdFire blok je plně efektivní. Žádný jiný typ bloku není efektivní a je tak snížena jeho účinnost na polovinu.
High Dragon
High Dragon je jeden z Draconum. 9 bodů slávy, je to jedna z nejtěžších příšer ve hře. Má 6 bodů ColdFire útoku. Za předpokladu že nemáte žádný ColdFire blok (který je extremně vzácný), tak potřebujete 12 bodů jiných bloků, abyste mu zabránily vás zranit (všechny jiné bloky mají sníženou účinnost na polovinu). Pokud by se vám ho nepodařilo blokovat, tak dostanete 12 bodů zranění. Pokud je něco rezistentní proti oběma útokům ohnivému i ledovému, je taky rezistentní proti ColdFire, ale 12 zranění je stále moc.
Draconum na mapě fungují stejným způsobem jako orkové, jsou to rampaging enemies a jsou na mapě lícem nahoru, mají kontrolu nad vlastním hexem a hexy kolem něj. Jsou vyprovokováni a vyzívání stejným způsobem jako orkové, ale jsou hodnocení 2 body lepší pověsti, když je porazíte.
Toť vše ohledně nepřátel: Nyní jste viděli všechny speciální ikonky, vysvětlili jsme si elementální bloky, elementální útoky a resistence. Ve skutečnosti jsme si pravděpodobně vysvětlili všechny soubojové pravidla během dvou posledních týdnů s výjimkou a to jsou jednotek, které můžete rekrutovat. Ačkoliv boje je tou nejkomplexnější věcí v této hře, každý kdo sledoval preview až se měl již možnost velkou část poznat.
Den 18: Získávání pomocí od místních
http://boardgamegeek.com/image/1101373/mage-knight-board-game
http://boardgamegeek.com/image/1101374/mage-knight-board-game
Je na čase si ukázat některé z jednotek, a začneme se dvěma, se kterými se setkáte ve vaší výukové hře.
Jednotky nejsou karty činu. Kary činou patří do vašeho balíčku. Karty ve vašem balíčku jsou:
Základní akce
Pokročilé akce
Karty kouzel
Karty artefaktů
Jednotky mají jinou rubovou stranu karty. Existují 4 levely jednotek. Level I a II jsou standardní jednotky a mají stříbrný rub karty. Level III a IV mají zlatou rubovou stranu a jsou to jednotky elitní.
Každý balíček jednotek je zamíchán zvlášť (zvlášť základní a zvlášť elitní). Nabídka jednotek se rovná počet hráčů plus 2. Lízněte z vrchu balíčku.
Nabídka se neobnovuje, když si někdo vezme jednotku. Obnoví se pouze na konci kola.
Počet jednotek, které můžete vést je shodná s počtem vašich žetonu velení, které máte. Začínáte s jedním a získáte další jeden, pokud se dostanete na level 3,5,7,9. Můžete někdy rekrutovat, i když máte plný limit, což je občas užitečné, především když staré jednotky jsou zraněny nebo unaveny. Rekrutováním nové jednotky pokud nemáte místo (volný žeton velení) zahazujete starou jednotku.
Rychla rekapitulace, mrkněme na kartičky, co na nich vidíme:
Nahoře vlevo je hodnota vlivu, kterou jednotka vyžaduje k najmutí
Nahoře vpravo je zobrazen level jednotky (I, II, III, IV). Tato úroveň udává kolik vítězných bodů slávy na konci hry a taktéž udává jak těžké je jednotku léčit.
Levá strana uprostřed je sada znaků, které ukazuje, kde mohou být jednotky rekrutovány. Rolníci mohou být pouze ve vesnici, zatímco jednotky s kuší mohou být taky najmuty v pevnosti.
Pravá stran uprostřed udává hodnost obrany. Žádná z jednotek není rezistentní, takže každý útok je může zranit. (Obrana pouze říká, jak moc snižuješ hodnotu útoku, teprve poté budou zraněni).
Pod označením jednotky najdeme schopnosti. Každá z těchto jednotek má více než jednu schopnost. Využití vlastnosti jednotky uděláte tak, že položíte žeton velení na kartu jednotky.
Horizontální linka rozděluje vlastnosti a vy můžete využít jen jednu z těchto vlastností, což unaví jednotky. Bude opět připravená na konci kola (nikoliv tahu), nebo pokud zahrajete vlastnost, která jednotku učiní opět připravenou.
Takže … Rolníci jsou hlavní pomahači. Dělají od všeho trochu. Můžou ti dát pohyb +2, vliv +2, útok +2, blok +2. A ano, když je použiješ na získání vlivu, můžeš to udělat hned po té co je zrekrutuješ.
Příkad: Máš vliv v hodnotě 8. Použije 4 na naverbování rolníku. Můžeš po té aktivovat ty rolníky a získat 2 vlivu. Nyní máš vliv 6. Nyní můžeš rekrutovat střelce s kuší.
Střelci s kuší jsou fajn. Střelecký útok se vždycky hodí.
Den 19: Lepší než farmáři
http://boardgamegeek.com/image/1102565/mage-knight-board-game
http://boardgamegeek.com/image/1102566/mage-knight-board-game
Včera jsme si řekli všechny hlavní pravidla pro jednotky. Dnes se podíváme na další dvě jednotky na levelu II. Osobně si myslím, že označení úrovně římskými číslicemi v pravém horním rohu je správná volba. Myslím, že je důležité rozdělovat mezi levelem jednotky a ostatními hodnotami. Leveli jsou od I do IV, zatím co ostatní hodnoty na jednotce mohou být jakékoliv čísla. Nicméně je to jen můj názor …
K samotným jednotkám
Guardian Golems mohou být naverbování v magických věžích a tvrzích. Mají obranu 3, ale navíc ještě fyzickou rezistenci. To znamená, že obdrží zranění 3 nebo méně tak ho absorbují bez obdržení zranění. Běžně je to tak, že jednotka vždy dostane zranění, nezáleží na hodnotě obrany a pak obraná jen zredukuje hodnotu útoku – u Golemu je to však jiné.
Vysvětlení dále, teď se podívejme co se stane když obdrží následující hodnotu útoku.
Čelí 1-3 útoku na Golema – bez efektu
Čelí 4-6 útoku na Golema – 3 body jsou vstřebány rezistencí, 4 bod zranění dává zranění jednotce. Nezůstává žádné zranění.
Čelí 7+ útoků na Golema – stejné jako výše k rozdělení zůstávají body zranění nad hodnotu 6.
Opět, zjistil jsem, že je tohle trošku matoucí na poprvé, ale brzy na to přijdete a uvidíte, že to funguje v pohodě.
Jakkoliv … Obdržíte zranění nejdříve na jednotky, následně teprve pak hráčovi na ruku. A pokud máte 2 golemy a máte obdržet 6 útok, nemůžete říct „3 na každého“. Musíte říct „Uděluji prvnímu golemovi, ten absorbuje hodnotu 3 a obdrží zranění. Díky vlastnosti fyzické rezistance mizí i ty další 3 body útoku, které jsou díky tomu redukovány.
Ale pokud máte vstřebat útok síly 9, můžete říct „ přiděluji zranění golemovi“. Všech 9 je vstřebáno, 6 stejně jako výše, a pak vybíráte, komu přidělíte zbylé 3 – můžete přiděli druhému golemu, který nedostane žádné zranění.
Dovednosti Golemů jsou hodně dobré, ale FireBlock a ledový blok potřebují na využití manu.
Podívejme se na Illusionists kteří můžou být verbování v magických věžích a klášterech. Tito chlapíci jsou hodně odlišní od mnoha ostatních jednotek. Nejsou moc užiteční v útocích nebo blokování, ale můžou pomoc v mnoha jiných situacích. Vliv 4 je skvělý, a v mé poslední hře jsem naverboval Illusionist a hned potom jsem je využil k naverbování další jednotky.
Prostřední vlastnost vám může zachránit zadek. Znamená to, že nepřítel na vás nesmí zaútočit. Stále ho můžete zabít, abyste získali slávu nebo boj opustit. Illusionist jsou dobří v umisťování zvláštních ilusionistických zástěn, které vás skryjí před nepřáteli.
Poslední vlastnost je velmi jednoduchá, použite ji a získáte bílý krystal.
Den 20: Elitní jednotky
http://boardgamegeek.com/image/1103557/mage-knight-board-game
http://boardgamegeek.com/image/1103558/mage-knight-board-game
Většinu pravidel pro jednotky jsme už probrali, tak právě teď je čas pro více obrázků karet a méně psaní ode mě.
Amotep Gunner mohou bít naverbování v tvrzích a městech. Jsou skvělí v bojích. Střelecký ohnivý útok 6 se hodí a jejích obrana 6 pomáhá v tom vykrýt hodně zranění.
Pamatujte, že střelecké útoky nefungují proti opevněným jednotkám. V tomto případě se mohou hodit Ice Mages.
Obléhací útok je vhodný proti opevněným jednotkám. Nicméně, když je jednotka dvojitě opevněná (nepřátelé s opevněním v tvrzi, magické věži nebo městě), tak ani obléhací útok nefunguje.
A pamatujte, že střelecký a obléhací útok mohou být hrány jako obyčejné útoky v 4 fázi boje.
Den 21: Altem ... co?
http://boardgamegeek.com/image/1104738/mage-knight-board-game
http://boardgamegeek.com/image/1104739/mage-knight-board-game
Dnešní dvě jednotky jsou ty nejlepší ve hře. Mohou být naverbovány pouze v městech, ale podívejte se na jejich statistiky. Zatímco útok 5 na Guardians je ok, blok 8 s možností vyrušit soupeřovu vlastnost swiftness je hodně dobrá a také schopnost dát všem vašim jednotkám resistenci na všechny útoky může přijít vhod v ten pravý okamžik.
Zatímco guardians jsou vytížení, ehm třeba obranou, tak Mages pomohou v útoku. Nejprve ze všeho ColdFire. Dříve jsem se zmínil, ale ne pořádně (pokud jsem to udělal tak sorry za opakování, ale BGG je mimo provoz a nejsem si 100% jistý, co jsem psal).
ColdFire je mocná kombinace elementů. Jediný blok, který to může plně vykrýt ColdFire útok je ColdFire blok. Takže opět se zmíním o „škaredých“ High Dragon, které jsme viděli dříve a kteří mají právě ColdFire útok 6. Pokud mají Mages ohnivou resistenci nebo ledovou resistenci je to k ničemu a dostanou plný útok. Ale protože mají ohnivou a zároveň ledovou resistenci, jsou tedy rezistentní vůči ColdFire útoku a dostanou pouze polovinu síly útoku.
Bonus na konci týdne
Chtěl jsem vám ukázat dílky mapy a vysvětlit trochu více lokace, ale když máte nyní pravidla, znáte vlastně vše jak o dungenonech, monstrech a tak dále. Tedy místo toho …
Trošku více o městech.
V scénáři průzkumu, váš cíl (jako týmu) je najít město. Když tak učiníte, hra za chvíli skončí a hráč s největší slávou vítězí. Nicméně v plně kompetitivních hrách je váš cíl dobýt všechny města. Ve hře je stejný počet měst jako hráčů. To neznamená, že každý musí porazit každé město, jakmile jsou dobyta, tak je scénář poražen. Ať tak či tak, vyhrává hráč s největším počtem bodů slávy. V plně kooperačním scénáři musíte jednoduše porazit všechna města v daném času nebo ne, zde není žádné individuální hodnocení hráče.
Města je těžké dobít. Záleží na jaké úrovni je město nastaveno (1-11), nebo můžete použít variantu Megapole (kde můžete mít město až do levelu 22). Level města určuje posádku, jednoduše číslo a typ na žetonku. Například, White Citi na levelu 4 (doporučuji pro první plně kompetitivní hru) obsahuje 1 bílého nepřítele (bílí žetonek) a 2 hnědé nepřátele. Je tu více nepřátel, těžší souboje, ale i více bodů slávy. Pokud hráváte kooperační scénáře a chcete přehrávat vaše předchozí skóre, pak zvyšujte level města, což bude přinášet více bodů slávy. Oh, a každé město má speciální obrané vlastností, které posílí všechny strážné žetony (Vše ve White city je +1 obrana, vše v zeleném městě má jedový útok atd.)
Jsou zde taky pravidla pro kooperace, kdy s ostatními hráči napadáte města, a tyto pravidla můžete použít i v kompetitivní hře, když budete chtít. Vlastně s těžšími leveli u měst hrdinové budou muset udělat dočasné spojenectví a společní splnit sdílené cíle (a pak všechny ostatní bodnout do zad).
Jakmile je město dobyto, tak jakýkoliv hráč tady může jednat. Můžete zde rekrutovat jednotky (třeba Altem jednotky co jsme viděli dříve), ale každé město má speciální jednací řád. V jednom můžete koupit artefakty, v druhém se můžete naučit pokročilé akce atd…
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Rising Sun: Nová monstra (CZ) /NOVÉ/
Akt. cena: 1150 Kč
Končí za: 3 dny