Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–5 |
Doporučený věk: | od 12 let |
Herní doba: | 180 min (reálná data) |
Herní svět: | neuvedeno |
Herní kategorie: | budovatelská, dopravní, ekonomická |
Čeština: | undefined |
Vydavatelé: | Splotter Spellen |
Autoři: | Jeroen Doumen Joris Wiersinga |
Rok vydání: | 2005 |
Dostupnost: | neznámá |
Sdílej: |
Autor: sydo | 14.7.2009 | 14
Indonesia je ekonomická eurohra od firmy Splotter Spellen – firmy známé produkcí her s omezeným počtem kusů, originálním zpracováním a nehoráznými cenami na eBay (schválně koukněte, kolik stojí jejich Roads & Boats, Antiquity i Indonesia). Za ony peníze bych si Indonesii nikdy nekoupil, ale na těchto stránkách jsem si jednou povzdechl, že bych ji moc chtěl a jeden z uživatelů mi ji rád prodal za slušnou cenu a v perfektním stavu (díky moc Davide!).
Když hra dorazila domů, byl jsem natěšený jako malé dítě o Vánocích. Krabice, ač není z nejpevnějších (jako od FFG nebo GMT), vypadá jako exotická bonboniéra a její obsah dojem něčeho „cizokrajného“ jen podporuje – krásná stylová mapa, dřevěné značky a lodě, skleněné čočky jako města, žetonky surovin a velice užitečné a přehledné přehledy hry – vše se hodí k tématu cizokrajného obchodu. Pravidla jsou v angličtině i němčině a herní prvky jsou jazykově nezávislé. Ačkoli pravidla nejsou nijak složitá, jejich struktura je lehce chaotická a k porozumění hře mohu jen doporučit video na Boardgames With Scott (http://www.youtube.com/watch?v=AACFSUTyWUE).
Jak se tedy Indonesia hraje? Každý z hráčů představuje obchodníka, který skupuje produkční a plavební společnosti a snaží se v průběhu hry vydělat nejvíce peněz. Nejbohatší hráč na konci hry vítězí, začíná se 100 rupiemi a je jen na něm, jak výhodně je investuje. Na počátku hry se na mapu (rozdělenou na území) umístí počáteční společnosti. Jejich umístění je pevně dané a v každé hře jsou tyto společnosti stejné. Poté každý z hráčů umístí na plochu jedno město – ty už jsou v každé hře jinde a zaručují tak variabilitu hry.
A nyní již začíná samotná hra. Hráči na počátku každého kola nabídnou peníze o první místo – kdo dá nejvíc, začíná a ostatní se podle jejich vkladů umístí za ním. O peníze investované do pořadí hráči nepřichází, schovají si je do banky a na konci hry se počítají do jejich celkového výdělku. Následují jednotlivé fáze kola, každou z nich hráči vyřeší podle pořadí. Fáze jsou:
Zde již je jen na vás, kterou cestou půjdete – zda budete produkovat co to dá nebo se pokusíte vytvořit dopravní impérium, případně něco mezi. Zde je na místě zmínit, že lodě mají omezenou kapacitu (každá standardně pojme jen jeden kus zboží) a je v zájmu každého rejdaře si kapacitu lodí zvýšit, pokud chce uspokojit poptávku na trhu. Na konci této fáze se také společnosti, které odvezly veškeré své zboží, rozšíří – v dalším kole budou produkovat více surovin.
Jak sami vidíte, nejedná se o nijak složitou hru, nicméně při hraní se vám budou mozkové závity točit ostošest – vypočítávání výhodných mergerů, užitečných vylepšení a pořadí operací , to vše vyžaduje 100 % koncentraci na hru. Pokud je ve vaší skupině až příliš přemýšlivý člověk, je namístě ho popohnat, aby hru nezdržoval výpočtem každé možnosti, jinak by se mohla nemístně protáhnout. Paradoxně čím více hráčů, tím rychleji je hra u konce, jelikož společnosti jdou rychleji na odbyt. Ve 4 hráčích lze Indonesii odehrát do tří hodin bez problémů, při agresivní hře i za dvě hodiny.
Proč mám Indonesii rád? Je to krásný příklad toho, že euro nemusí být jen nudná solitérní hra, kdy po 15 hrách máte hru „rozluštěnou“. Díky přítomsoti konfliktů mi nevadí ani absence náhody, každý merger vám totiž dokáže pořádně zamíchat plány. Indonesia není hra pro ublížené – své protihráče budete často proklínat a musíte si na ně dávat neustále pozor, aby vám neodkoupili vaši vypiplanou společnost. Každá rupie se počítá a hra je až do konce napínavá (k tomu pomáhá i fakt, že v posledním kole poslední éry se zisky hráčů zdvojnásobují). Společnosti jsou sice na mapě rozmístěny pokaždé stejně, ale rozdílné rozestavení měst činí každou hru jinou – o hluchá místa v jedné hře se ve hře jiné svádějí kruté boje. Grafické zpracování Indonesie se mi moc líbí, opravdu mám pocit, že jsem koupil něco exkluzivního, nicméně si nemyslím, že cena této hry na aukcích je odpovídající. Provedením hra nenabízí nic výjimečného a platíte spíše za design a to, že hra vyšla v omezeném nákladu. Nicméně pokud máte rádi nemilosrdné ekonomické hry a nejste příliš citliví na „prasení“, které je nezbytnou součástí hry, Indonesii silně doporučuji, pokud ji někde uvidíte za rozumnou cenu. Jediné, co mě štve je, že v těchto ekonomických hrách (Indonesie, Acquire) pravidelně končím druhý... Ale příště už klucí uvidíte!!!
Konečný verdikt: 9/10
sydo
má po škole, tak píše recenze o 100 6 :)...fajnová recenze, ta hra se mi líbí, ale ještě více bych chtěl Antiquity...
Beholder
JJ, sydo má po škole, na hry si udělá čas málokdy, tak o nich aspoň plká a píše :D Už mám rozdělanou další na Mkromutanty, jen ještě něco nafotit...
Jinak Antiquity byla můj prvotní cíl od Splotteru ale za ty peníze... Navíc si nejsem jistý, zda bych ustál každokolové přidávání desítek žetonků a trochu mě odrazuje to, že je to prý takový "multiplayer solitaire", což je věc, kterou u her nezkousnu (maximálně u Galaxy Truckeru).
Doplnění
Včera proběhla další hra ve 4 lidech, zabrala něco pře 3 hodinky. Co mě ale nepřestává překvapovat: jediné, co se v každé hře mění, je rozestavení měst, přesto to dokáže s charakterem hry udělat divy. Od měst se odvíjí užitečnost jednotlivých společností a také důležitost jednotlivých výzkumů. Včera jsem až do konce hry vedl díky mému dopravnímu monopolu, ale na konci jsem podcenil expanzi. Kamarád, který do ní investoval tak byl schopen velmi rychle rozšířit svou olejovou společnost a v posledním (zdvojnásobeném) kole urval velké množství peněz a o 100 rupií vyhrál. Takže jsem byl zas druhý, ale tolik mě to neštvalo, tahle hra je prostě poklad, líbí se mi čím dál víc. Ani mi nevadí stálá manipulace s žetonky a dlouhé přemýšlení ostatních - sám také občas přemýšlím déle, tak mám čas se rozmyslet.
Recenze
Hergot 2 týdny dovolené, menší aktivita na internetu a já málem přišel o pěknou a hlavně mnou očekávanou recenzi!! Vzhledem k tomu, že jsem už kdysi viděl Scottovu videorecenzi, tak mi ta sydova jen potvrdila, že to je asi výtečná ekonomická hra (a ty já rád) :)
Jen dotaz. Z obrázků a videí mi přišla mapa sice umělecky pěkná, ale jinak ne příliš praktická a čitelná. Měli jste s tím problém?
Sydovi
Tak jsem od čtvrtka novým majitelem hry Antiquity a musím říct, že je to naprostá bomba. je pravda, že jsem ji hrál zatím pouze 1x a to si ještě nejsem jist, jestli všechna pravidla byla dobře přeložena a vyložena, ale i tak super. Jak mě ta Indonesie tolik nenadchla, tak tohle se mi příšerně líbilo. Civilizační hra, která je dle mého fakt dost složitá (kam se na to hrabe Le Havre :-)), s neskutečným množstvím komponentů (kam se na to hrabe Le Havre :-)). jedinou chbou je délka (kam se na to hrabe Le Havre :-( - ba ne, je to tak nastejno). Tak jsem si říkal, že by Tě to mohlo zajímat, že je tato hra v ČR.
Richmond
NEvšiml jsme, si, že přibyla odpověď, proto píšu tak pozdě :( Nápisy na mapě jsou opravdu nelehko čitelné, nicméně jelikož jsou dílky společností označeny souřadnicemi, najde se místo kam je umístit opravdu lehce, takže s tím problém nemáme.
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Holmes: Sherlock & Mycroft (AJ/ŠJ)
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 8 dnů