Horníci impéria

xxxxxxxooo hodnoceno 18x (Seznam vlastníků)

Horníci impéria - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Tim Armstrong
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První postup na desce pokroku

Pro první postup na desce pokroku si nejprve vyberte desku pokroku, nasaďte žeton pokroku a pak postupte o daný počet.

Toto v pravidlech chybí. Potvrzeno od Portal Games.

viz
https://boardgamegeek.com/thread/3158990/english-manual-has-error-when-you-first-advance-yo

__________
Shadowant
hráč a sběratel

1.2.2024 01:02:17

Tohle mě zpětně štve, protože při mé bodově nejvíc bohaté partii  (67), kdy jsem to hrál ještě “podle pravidel” (těch nejasně/chybně tištěných) jsem skončil krok před dokončením desky, na jejímž konci bylo tuším 6 nebo 8 diamantů :D     

1.2.2024 01:30:28

@shadowant Ono to je docela logické a dělal jsem to tak od první partie. Začínáš prostě na políčku 0 a pak postupuješ. Žeton máš mimo desku proto, neboť si až při prvním postupu vybereš, kudy jít.

Edit: Zcela přesně, pro jistotu, to popisuje shadowant o několik komentářů níže.

_____________________________________________
· od ledna 2024 tu mám na starosti sekci novinek coby admin
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

1.2.2024 08:17:58 | Upraveno autorem (porovnej)

@shadowant Tady trochu nerozumím, protože v pravidlech je napsáno, viz Pravidla str. 7: „Když je vám řečeno poprvé, že máte postoupit, vyberte si jednu z desek a posuňte svůj ukazatel o odpovídající počet polí. Kdykoli pak znovu postupujete, musíte pokračovat na téže desce.“. 

Podle mě v tom není žádný prostor k nějakému jinému postupu. Ještě nemám svůj žeton na desce pokroku, protože jsem ještě nepostupoval, tak jej mám umístěný pod nimi, viz. Pravidla str. 2: „Každý z vás si vybere barvu a vezme si odpovídající ukazatel pokroku a desku povrchu. Ukazatele pokroku umístíte pod desky pokroku.“ Což je podle mě lepší než být na nějaké desce pokroku na políčku 0, jak píše @Jonash, protože by to mohlo zavádět k tomu, že už desku pokroku nemůže změnit. Ale to před prvním postupem může.

No a když se mám poprvé posunout, tak si zvolím desku a postoupím o příslušný počet polí. Nebo to chápu špatně o čem je řeč?

8.2.2024 22:55:37 | Upraveno autorem (porovnej)

@Azifaral prvni políčko nemá žádnou odměnu, takže pokud by byl první pohyb pouze o 1 pole tak by za to hráč nedostal odměnu,taky mi to při hraní přišlo divné, obzvlášť když na konci stupnice je napsáno,že ten žeton dál umistujes na to “nulté” pole…

8.2.2024 23:07:41

@Azifaral jde o to, že z pravidel by mohlo plynout, že postoupíš o pole včetně toho nasazovacího, což je špatně. To se do postupu nezapočítává.

První postup je tedy správně takto:

  1. Vybereš si desku pokroku
  2. Nasadíš žeton na startovní pozici
  3. Postoupíš o daný počet kroků
  4. Vyhodnotíš efekt

 

__________
Shadowant
hráč a sběratel

8.2.2024 23:12:27

@shadowant Je to divný, že by to někdo tak interpretoval (protože pak by ve skutečnosti začínal na poli -1; startovní pole 0 nemá pochopitelně žádný efekt), ale dobře, že jsi to radši rozepsal.

A ještě přidám důležité info z vedlejšího vlákna: když volíte na desce dolu efekt s tím postupem, tak můžete po zaplacení potřebných mincí postoupit o 2/5 polí, nikoliv striktně o 2, nebo 5. Je to docela zásadní a díky tomu člověk má aspoň nějakou možnost volby, kterých mi jinak přijde, že tu moc není. Tak ať to fakt všichni vědí.

_____________________________________________
· od ledna 2024 admin sekce Novinky
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

9.2.2024 08:22:01 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash nechápu debatu nad “interpretací” pravidla, které je napsáno zcela jasně…pokud jsi si to vyložil jinak, tak jsi to hrál podle tištěných pravidel špatně…že jsou pravidla chybná, je věc jiná

9.2.2024 08:40:58

@Mistr Však ty jsi to dle komentu hrál dobře, stejně jako já, tak co řešíš?

_____________________________________________
· od ledna 2024 admin sekce Novinky
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

9.2.2024 09:01:23 | Upraveno autorem (porovnej)

@shadowant  Uff, já nevím, to je hodně zběsilá interpretace, že bych měl od počtu postupů odečítat ten „krok“ nasazení. Nevím, tady jsi asi jediný (nebo jeden z mála) co to tak chápe.

@Mistr No souhlas, vždyť to píšu, že trochu nechápu kde je problém. :)

@Jonash Add ta chyba o množství postupu z vedlejšího vlákna, to je smutné, bohužel i já jsem na to narazil, že mě to herně trochu omezilo. Na to asi vypracujeme errata.

9.2.2024 10:08:05

@Azifaral Určitě vydejte v BF transparentně nějaký status třeba na sockách, že je ta a ta chyba, ať to fakt lidí vědí. A sem hoďte ta errata.

Sice bude další důvud k hejtu za překlad, ale tohle má fakt na hru docela velký vliv, sám jsem si několikrát říkal, že to je blbý, že musím jít přesně o 5 a mít méně potřebnou odměnu, než by tomu bylo při postupu jen o 4. Tento efekt z desky dolu člověk za hru využívá několikrát, není to jen chyba na jedné kartě z mnoha. A psali mi to i další lidi včera večer, že to měli podobně a že tohle (tj. jak to má být správně) je určitě lepší možnost.

_____________________________________________
· od ledna 2024 admin sekce Novinky
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

9.2.2024 10:12:43 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash Jo napíšeme o tom. Ještě procházím karty a tam je to v pořádku, ta chyba se s největší pravděpodobností stala jenom na deskách frakcí, kde to slovíčko „až“ vypadlo. Na kartách jsme šli dokonce tak daleko, že to máme i u postupu o 1 pole, což logicky nedává úplně smysl, ale tak to bylo i v originále.

9.2.2024 10:25:01 | Upraveno autorem (porovnej)

@Azifaral měl jsem to tak na začátku, kdy se nad tím nezamýšlím logicky ale jedu podle pravidel. Tam je vyberte si desku a postupte o počet polí. Stejně tak jsem to viděl i v jednom anglickém návodu, proto i ta BGG diskuze.

Jak psal @Jonash, není to moc logické.  

Ale to už jsme vyřešili, resp. nad tím nijak jinak nepřemýšlím.

PS: Díky moc za to info, opravu pohybu!

__________
Shadowant
hráč a sběratel

9.2.2024 12:46:46

@shadowant Ono češtinářsky ale, když tam je slovo “postupte”, tak to chápu jako z bodu A do bodu B. Taky to má dle slovníku významy jako pokročit, popojít, posunout se dál či dostat se na vyšší úroveň. A “posuňte” vnímám stejně tak.

Takže mně bylo jasné, že se musí začít na pozici 0 a udělat daný posun. Ani jsem nad tím více nepřemýšlel. Ale roli hrály i zkušenosti z jiných her. Takže dokážu pochopit, že někdo třeba méně herně zkušený by v tom mohl mít nejasnost, tak je dobře, že to je ujasněné.

Tolik za mě asi vše k tomuto tématu.

_____________________________________________
· od ledna 2024 admin sekce Novinky
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

9.2.2024 14:26:35 | Upraveno autorem (porovnej)

@Jonash nechce se mi to tu více plevelit ale jen pro upřesnění, nešlo o pochopení významu slova z češtinářského pohledu ale správného postupu, kdy začneš postupovat včetně nasazovacího pole.

Konkrétně jsem to viděl v návodu z The Dicey Review, což vylučuje jak herní zkušenost, tak tu češtinu. Jinak by ani nebyla k tomuto tématu diskuze na BGG.

Prostě stane se…

__________
Shadowant
hráč a sběratel

11.2.2024 02:23:41 | Upraveno autorem (porovnej)

@shadowant Já si o tom psal s X lidma a všichni postupovali jako já, tedy od nultého pole dál. Mně na tom nepřišlo nic k řešení, nulté pole je nulté pole a tam vždy začínáš, ale evidentně s tím problémy někdo má. Takže… dobře, že to je upřesněné, ale jinak zbytečný se v tom točit.

_____________________________________________
· od ledna 2024 admin sekce Novinky
· mám deskoherní IG kanál www.instagram.com/solo_boardgaming

11.2.2024 10:00:38

Já to jenom uzavřu a doplním, že jsem udělal drobnou změnu v pravidlech pro případný dotisk. Ale ve stávajících pravidlech už to zůstává podle toho jak to bylo v originálu, s tím prostě nic nenaděláme.
---
Když je vám řečeno poprvé, že máte postoupit, zvolte si libovolnou desku pokroku, umístěte svůj ukazatel na nejspodnější políčko a následně posuňte svůj ukazatel o odpovídající počet polí. Kdykoli pak znovu postupujete, musíte pokračovat na téže desce.
---
Pokud byste měli jakoukoliv smysluplnou připomínku, tak ji zapracuji.

11.2.2024 11:24:14

@Azifaral  S touto drobnou změnou formulace mi to přijde desetinásobně jasnější a s nulovým prostorem pro interpretaci. Díky za to! :) 

Jinak jak říká @shadowant  - kdyby to bylo jen v jeho hlavě a šlo o nepochopení z nezkušenosti, nebyla by o tom diskuse na BGG s oficiálním vyjádřením autorů,  že je to napsáno nešťastně.

13.2.2024 01:16:32 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Pochmurný kraj
Pochmurný kraj
Akt. cena: 1250 Kč
Končí za: 21 hodin

Offcanvas