Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–4 |
Doporučený věk: | od 14 let |
Herní doba: | 60 min (reálná data) |
Herní svět: | Středověk |
Herní kategorie: | karetní hra |
Čeština: | není |
Vydavatelé: | Edge Entertainment Fantasy Flight Games |
Autoři: | Eric M. Lang Christian T. Petersen |
Rok vydání: | 2008 |
Dostupnost: | neznámá |
Sdílej: |
Autor: vasekre | 1.2.2010 | 8
Hra o Trůny (A Game of Thrones) je živá karetní hra (LCG) z dílny Fantasy Flight Games. V této hře zastupujete jeden z šesti velkých rodů a bojujete o nadvládu nad železným trůnem a mocí nad lidem celého Westerosu.
V současnosti je k dispozici šest rodů: Stark, Lannister, Baratheon, Greyjoy, Targaryen a Martell. Každý rod má své speciální výhody a naopak i slabůstky. Například rod starků je jedním z nejlepších na vojenskou výzvu, ale zase ztrácí co do síly v intrikách.
Každý hráč má 2 balíčky karet. Menší balíček zápletek (plot) po sedmi kartách a větší hrací balíček, který má minimálně 60 karet.
V Hře o trůny je 7 druhů karet:
Každá karta má svou cenu (kromě karet událostí) a textové pole, kde se popisují její schopnosti.
Samotná hra sestává ze sedmi částí, přičemž oba hráči hrají své kolo fázi po fázi po sobě. Neplatí tedy, že každý hráč má své kolo a vlastní útoky, vykládání charakterů apod., jako například v Magicu.
Délka jedné hry se pohybuje od dvaceti minut po hodinu (u více hráčů déle)
První je fáze zápletek (plot) – po vyložení karet zápletek se určí začínající hráč pomocí iniciativy (druhé číslo v kosočtverci). Každá karta má navíc svůj efekt. Ten se buď provede hned při odhalení (when revealed) nebo v příslušnou dobu napsanou na kartě. Karty zápletek navíc ukazují váš příjem (první číslo ve zlatém kolečku), za který vykládáte postavy, lokace, vybavení, popřípadě hrajete karty událostí. V neposlední řadě určují vaši hodnotu nároku (claim) označující jaké způsobíte soupeři škody při výzvách.
Druhou fází je lízaní karet (draw), kdy si každý hráč lízne standartně 2 kary (maximální počet karet líznutých za kolo je pět)
Třetí fáze je vykládání karet (marshalling) – v této fázi si hráči, podle toho v jakém jsou pořadí, spočítají svůj příjem zlata a hrají postavy, lokace, vybavení, popřípadě události. Každá karta má svou cenu, kterou označuje číslo v pravém horním rohu karty (ve zlatém kolečku).
Po fázi vykládání karet následují výzvy (challenges) – výzvy jsou trojího druhu:
Výzev se může zúčastnit každá postava, který má potřebnou ikonku. Pokud má postava jen mocenskou, tak se nemůže zúčastnit intrikářské a vojenské výzvy.
Postavy mají nad ikonkami důležité číslo síly (v šedém erbu). To značí jejich sílu, kterou přispějí do určité výzvy. Výzvy probíhají tak, že hráč který je na řadě oznámí druh výzvy, poté deklaruje útočící postavy (tím že je otočí o 90 stupňů, tak zvaně je poklekne - kneel) a sečte celkovou sílu všech postav. Po těchto krocích určí bránící hráč postavy, které tuto výzvu budou bránit. Učiní tak tím, že pootočí (o 90stupňu) postavy s požadovanou ikonkou. Poté sečte svou sílu a určí se kdo vyhrál. Pokud je výsledná síla útočících postav vyšší nebo stejná než síla bránících postav, tak vyhrál útočník a provedou se důsledky výzvy, které označuje hodnota nároku na kartách zápletek (zabití postav, vyhazování karet z ruky, získávání žetonů moci). Pokud je naopak síla bránících postav vyšší než útočících, tak obránce úspěšně výzvu ubránil a efekt výzvy se neuplatní.
Pokud obránce nedeklaruje žádné postavy nebo celková síla jeho bránících postav je nula, tak je výzva nebráněná (unopposed) a útočník získává navíc jeden žeton moci.
Pátou fází je Dominance kdy si hráči sečtou celkovou sílu všech svých stojících postav a zlata, které nevyužili. Hráč který má výsledné nejvyšší číslo dominanci vyhrál a získává jeden žeton moci.
Šestá fáze je postavení (stand) všech klečících (kneeling) karet. Hráči jednoduše otočí všechny karty zpět o 90 stupňů do původního stavu.
Poslední fází je zdanění (taxation) kdy se všechno zlato, které hráči nevyužil vrátí do pokladnice.
Hra o Trůny začínala v roce 2002 jako klasická sběratelská karetní hra. Po vydání šesti bloků (3 edice v roce), respektive šesti letech, se distribuce změnila na model LCG, což spousta hráčů nesla s nelibostí. Princip LCG spočívá v tom, že každý měsíc vychází rozšíření (chapter pack) o 40 nových kartách. Z těchto čtyřiceti karet je 10 po jedné kopii a 10 po třech kopiích. S novým systémem distribuce odpadlo kupování boosterů (dřívější doplňkové balíčky o 11-ti kartách), jelikož systém karet v měsíčních rozšířeních je fixní. Každý tedy ví přesně jaké karty chapter pack obsahuje a maže tím právě ono náhodné kupování boosterů. Dále k těmto měsíčním rozšířením vyšel Core Set, který obsahuje 4 rody (Stark, Lannister, Baratheon, Targaryen). Jak si můžete všimnout, tak v Core setu nebyly zahrnuty zbylé dva rody. Rody Greyjoyů a Martellů vyšly v pozdějších expanzích. Greyjoyové v rozšíření Kings of the Sea a Martellové v rozšíření Princes of the Sun.
Výhodou celého modelu LCG je to, že se stává o něco méně náročnější na finance a srovnává rozdíly mezi začátečníky a pokročilými hráčí, tím že každý má stejné možnosti z výběru karet.
Měsíční rozšíření (chapter pack) se u nás dá pořídít za 240 Kč, Core set za 900 a rozšíření Kings of the Sea a Princess of the Sun shodně za cca 570 Kč.
Nyní bych krátce zhodnotil klady a zápory této hry:
+ podpora hry více hráčů (multiplayer)
+ široké strategické možnosti+ celková grafika karet
+ originální herní systém
+ délka hry (pro někoho mínus)
+ LCG model (opět pro někoho mínus)
- vyšší složitost hry (např. oproti Magicu)
- délka hry (pro jiné plus)
- LCG model (opět pro někoho plus)
Doplnění recenze...
to vasekre:
Nevím, jak moc letitý a zkušený jsi hráč AGOTu, ale předpokládám, že určitě ano, vzhledem k příspěvkům a diskusím k této hře :-)
V této recenzi bych čekal alespoň zmínku o literárním dílu G. R. R. Martina, které se stalo podkladem pro tuto hru. Přeci jen je to pořádná sága, třebaže vyšly (byly napsány) jen první 4 díly ze 7.
Dále bych zde očekával bližší přiblížení jednotlivých rodů - jak z literárního, tak z herního hlediska.
Ale jinak máš recenzi napsanou pěkně, stručně, vystihujíc to nejdůležitější :-)
Uvítal bych, pokud bys mohl sepsat, buď jako další recenzi, nebo jako soubor ke stažení, zevrubnější popis jednotlivých sad Chapter packů (jaké vlastnosti mají, jak se od sebe liší, atd.), příp. podrobnější info i k rozšířením Princes of Sun a Kings of sea (neboť tyto produkty tady nemají vlastní sekce).
O popis se pokusím
chapterů se pokusím a časem ho sem hodím. Co se týče knih, ty načtené sice mám ale jako vypravěč za moc nestojím. Tak to nevím jak by to dopadlo. :D
Beltar
nazor
Já si naopak myslím, že v této recenzi je přesně to co tam má být. Kdyby to byla hra o Broučcích, taky netřeba se rozepisovat o Karafiatovi. Po přečtení recenze vím přesně co od hry čekat.
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Inferno
Akt. cena: 945 Kč
Končí za: 1 den