Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–5 |
Doporučený věk: | od 10 let |
Herní doba: | 25 min (reálná data) |
Herní svět: | Středověk |
Herní kategorie: | karetní hra |
Čeština: | není |
Vydavatelé: | Catch Up Games Pandasaurus Games |
Autoři: | Grégory Grard Mathieu Roussel |
Rok vydání: | 2024 |
Dostupnost: | neznámá |
Sdílej: |
Autor: bobosik | 19.11.2024 | 5
Castle Combo je rychlá draftovací karetka pro 2–5 hráčů od autorů Gregoryho Grarda a Mathieu Roussela s tématikou středověku a mechanikou draftu karet a tvoření co nejlepších bodových komb.
V této hře se budete snažit poskládat co nejlepší kombinaci devíti karet, které vám při závěrečném skórování přinesou nejvíce bodů. Hra patřila k jedné z nejžádanějších na Essenu 2024 a skromné zásoby jednotlivých kusů na stánku vydavatelství Catch Up Games vzaly rychle za své. Zda hra přetrvá i v delším časovém horizontu na trhu, kde proti ní stojí desítky jiných fillerů, zkusím zhodnotit v této recenzi.
Příprava hry je blesková. Karty mají 2 různé typy dle toho, kam jednotliví příslušníci hradu a podhradní vesnice patří. 2 balíčky karet se tak pouze zamíchají, z každého se vyloží 3 karty lícem nahoru, každý hráč obdrží 15 zlaťáků a 3 žetony klíčů a hra může vesele začít.
Ve svém tahu každý hráč musí do svého pole získat jednu kartu. Vybírá se z řady u které zrovna stojí figurka žoviálního posla, který neúnavně přejíždí z řady do řady dle pokynů jednotlivých karet. Je nutné zaplatit cenu a osobu vyložit před sebe. Každá další karta se pak vykládá vedle karty již vyložené a hra končí ve chvíli, kdy má každý hráč před sebou sadu 9 karet v matici 3×3.
Jednotlivé karty mají několik různých charakteristik, které vám mnohdy způsobí lehký hlavobol ze snahy vytvořit to nejlepší hradní kombo. Jak již bylo zmíněno, každá karta patří do jedné z hlavních sekcí (hrad či vesnice), zároveň patří i k jedné ze 6 frakcí, poskytuje svému novému majiteli okamžitý efekt v podobě příjmu zlaťáků či klíčů v závislosti na splněných podmínkách nebo slevy na typ karty a kromě toho nabízí možnost zisku bodů na konci hry.
Podmínky bodování se různí od jednodušších (pozice karty v matici či body za počet klíčů na konci hry), přes složitější (body závislé na kartách položených okolo), až po náročné, ale s vyšší odměnou (body za karty s možností uložení mincí na nich, které vám však často přihrají karty jiné, pokud vám je nešlohne protihráč).
Nejste-li před nákupem karty spokojení s nabídkou, můžete za cenu jednoho klíče buď posunout posla do druhé řady a nebo způsobit malý výbuch a vyměnit nabídku karet v aktivní řadě. Sem tam se vám také stane, že vám dojdou zdroje a není možné si žádnou kartu pořídit. Nezoufejte, jakákoliv karta v aktivní řadě se dá zlikvidovat položením do vašeho gridu rubem nahoru – za tento zoufalý krok vyinkaseujete cenu útěchy v podobě 2 klíčů a 6 mincí. Naštěstí se i s touto akcí poslední záchrany da v určitých situacích pěkně castlekombit.
A to je vše. Na konci hry si pak obodujete každou z devíti karet, přičtete bod za každý zbývající klíč a pokud jste měli trošku štěstí a ukořistili nějakou kartu s měšcem, tak ještě zhodnotíte poctivě nastřádané a neutracené zlaťáky. A po vyhodnocení vítěze tak už zbývá přikročit ke kroku, který je minimálně v našem případě velmi častý. Hrajete hru znovu. A znovu.
Hra má na sebe své téma středověkého prostředí nalepené bez rozpaků a snahy o cokoliv byť jen s lehce hlubším významem. Pokud by autoři zvolili úplně jiné prostředí a postavy, mechaniky hry by mohly zůstat beze změny a hra by fungovala bez rozdílu naprosto stejně. Na druhou stranu zde není ani žádný trapný pokus téma zveličovat a vyzdvihovat. Ve hře nejsou žádné flavor texty a dokonce ani krátký úvodník v pravidlech o co se tematicky máme snažit. Bylo prostě nutné nějaké téma zvolit a tím to hasne.
Jedním dechem však musím dodat, že grafické ztvárnění od Stéphanea Escapa mě na první pohled dostalo a zamiloval jsem si ho. Hru jsem v Essenu hrál několikrát a málokdo prošel okolo, aniž by se nezastavil a hru si se zájmem neprohlédl. Postavy ulítlých podivínů nemusí sednout každému, ale mě baví neskutečně. Každá karta, a tím i ilustrace je jedinečná a panoptikum vtipných a nápaditých kreatur jen tak neomrzí.
V malé krabičce se skrývá malá hra s malým obsahem. Karty jsou standardní a očekávané kvality a žetony mincí a klíčů z pěkného tvrdého kartonu, který má však při neopatrném vyloupávání tendenci se odlupovat nebo zanechávat kousky v záhybech. Komponenty pak již doplňuje jen povedená masivní dřevěná figurka posla. Nemohu si i tak odpustit malou hnidopišskou výtku, aby se jen nechválilo. Krabice je malá, ale uvítal bych, kdyby byla ještě menší. Chápu, že se co je větší, to se lépe prodává, ale osobně bych opravdu ocenil snahu minimalizovat jakýkoliv vzduch v krabici i v tomto případě. Je to hra, kterou bych stejně jako několik mých Oinkovek sebou klidně nosil pořád v batohu, ale její malá velká velikost tomu nenahrává.
Krabice udává 25 minut a zde musím souhlasit, hra se vždy dohraje v rozmezí 20–30 minut a působí velmi svižně. Na tahy se nečeká, protože volba ze tří potažmo šesti karet je tak akorát a krásně odsýpá. A jak jsem již zmiňoval, málokdy zůstane jen u jednoho zahrání. Znovuhratelnost je u této hry na pováženou. Hra nenabízí žádné moduly, variace či úpravy, a tak by se dalo říct, že její ohrání je jen otázkou času. Na druhou stranu se jedná o velmi jednoduchý a zábavný filler, u kterého se nečeká hloubka a nečekané zvraty ve strategii po 30x zahrání. Je to přesně ten typ her jako můj oblíbený Scout, který jsem schopný vytáhnout kdykoliv na kohokoliv s velkou šancí na úspěch.
Složitost pravidel je na velmi malá. Jakmile hráč porozumí anatomii karet a systému kol, není ve hře prakticky nic jiného, co by vzbuzovalo otázky či nejasnosti. Komplexnost samotné hry je také velmi přívětivá i pro menší hráče. Krabice uvádí od 10 let, ale bez problému ji hrajeme s mým osmiletým synem a nemám pocit, že bych ho měl šanci nějak významně zničit.
Strategie je v této hře víceméně nemožná, protože vše je naprosto závislé na tom, co se vám v nabídce před vaším tahem objeví a co vám kdo vyžere před nosem. Taktika se také nedá moc očekávat. Samozřejmě plánování v podobě umístění jednotlivých karet ve snaze dosáhnout nějakého vzájemného monster komba je na místě, ale často jste vydáni na milost štěstí a náhodě. Na druhou stranu nabídka šesti karet či možnost výmeny nabídky (pokud se vám povede si nevylámat všechny klíče), velmi často umožňuje tah úplně nevyhodit z cimbuří a pár bodíku nasbírat, i když vám to zrovna nepřišlo. Tím, že je hra rychlá a opravdu zábavná, se však dá tento poměrně častý neduh u podobných kousků odpustit.
Castle Combo přilétlo do mého deskoherního šatníku jako lehký vánek po upoceném dni. Originální grafická stránka je něco, co mě asi nikdy neomrzí (s podivem toho na trhu od Escapa – kromě Dr. Heuréky a art-stylově značně odlišného, nicméně podobně zábavného Co tě žere? – moc není a o to víc se těším na další kousky). Jednoduchost kombících elementů a jejich elegantní provázanost, velmi rychlá herní doba, blesková příprava a možnost si hru zahrát opravdu s kýmkoliv a kdykoliv ji u mě řadí na první místo card drafting her. Tento kousek není případem, který by vás vystřelil z pantoflí a nemohli jste ho pustit z hlavy, ale má něco, co prostě skvěle funguje dohromady. Zahrání a vyzkoušení vřele doporučuji. Po Osmeru se jedná o další povedený kousek tohoto vydavatelství.
Celkové hodnocení: 7,5/10
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Farao
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 8 dnů