Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Počet hráčů: | 2–6 |
Doporučený věk: | od 10 let |
Herní doba: | 25 min (reálná data) |
Herní svět: | Sci-fi |
Herní kategorie: | desková hra, budovatelská |
Čeština: | v balení hry |
Vydavatelé: | BoardBros Explor8 Lifestyle Boardgames Ltd |
Autoři: | Dimitri Perrier |
Rok vydání: | 2018 |
Dostupnost: | 9 obchodů (cca 704–799 CZK) |
Sdílej: |
Autor: Meeshab | 24.3.2021 | 1
Tato recenze vznikla jako součást Recenzního programu Zatrolených her. Recenzovaná hra byla poskytnuta vydavatelem (resp. distributorem).
Více informací o Recenzním programu | Všechny recenze sepsané v rámci Recenzního programu
„Zažehněte brzdící trysky, jdeme na přistání! Jo, a až budete tam venku, snažte se, ať získáte co nejvíc relevantních vzorků, jinak budete mít k večeři jenom starý škrpály!“
V této hře Dmitriho Perriera s ilustracemi Ivana Nikulina, kterou na náš trh přinesla slibná začínající firma BoardBros, se v roli průzkumníků vydáváte na povrch cizí planety, abyste lovili roztodivná monstra a dobývali drahokamy. Šmejdit po planetě můžete ve dvou až šesti hráčích od 10 let a průzkumem strávíte necelou půlhodinku.
„Myslím, že na mě zpod toho šutráku něco kouklo. Rychle mi podej síť!“
Nejdříve se pojďme podívat na to, co nám BoardBros na náš průzkum cizí planety zabalili do krabice. Hlavním obsahem je velké množství monster (konkrétně 144), které se na vás zubí z kartiček o velikosti 65 × 32 mm. Dále oboustranný kruhový herní plán o průměru 19 cm, na němž jsou vyznačená pole pro žetony bonusů a postihů, 12 čtvercových dílků průzkumníků, 4 lama desky, 39 kruhových žetonů bonusů a postihů, bloček pro zaznamenání závěrečného skóre, pět zip sáčků a dva sešitky s návodem v českém a německém jazyce. Všechny komponenty, samozřejmě kromě bločku na skóre, zip sáčků a návodu, jsou z pevného kartonu s příjemným povrchem a kvalitním potiskem.
Lovit monstra můžete ve dvou základních variantách. Buď se spolu můžete kamarádíčkovat a rozdělit se do dvou nebo tří kooperujících týmů (vyžaduje 4 nebo 6 hráčů), nebo se mydlíte v režimu „všichni proti všem“.
Pravidla hry jsou velmi jednoduchá a pochopí je opravdu každý. V podstatě jen pokládáte dílky monster do své herní oblasti tak, aby příšerky stály nohama na zemi a alespoň jednou stranou přiléhaly k jinému monstru nebo dílku průzkumníka. Hlavním cílem je v této hře nasbírat a pospojovat monstra tak, abyste za ně dostali co nejvíce bodů. Ale o tom za chvíli. Teď se pojďme podívat, jak se vůbec k monstrům dostanete.
V balení hry je šest balíčků po dvaceti monstrech. Liší se symbolem na rubu a také počtem jednotlivých druhů monster, která se v nich nachází. To, jaké druhy monster jsou v kterém balíčku, máte přehledně uvedeno v tabulce na zadní straně brožurky s návodem. Výběr balíčků pak může ovlivnit vaši strategii (víte-li, že v balíku je jen málo travních monster, je zbytečné je sbírat). Rozdíly jsou ale spíše kosmetické, než aby ovlivňovaly hru znatelným způsobem.
Navlékněte si skafandry, opusťte mateřskou loď a vydejte se na průzkum.
V závislosti na tom, kolik se vás vydává na průzkum planety, přidáte k základním monstrům dalších 2–5 balíčků dle vlastního výběru, pořádně je promícháte a pokud hrajete klasickou variantu hry, uděláte z nich počet hromádek rovný dvojnásobku počtu hráčů. Každý z hráčů si vezme dvě destičky průzkumníků, jednu z nich si vybere a položí si ji lícem nahoru před sebe. Druhou, která bude považována za mateřskou loď, pak položí lícem dolů poblíž herního plánu, na který se vyskládají žetony osobních i týmových úkolů dle návodu. Pak si každý vezme jednu hromádku destiček s monstry, položí ji na svou mateřskou loď a na povel vybraného hráče si vezme karty z mateřské lodi na ruku, položí jeden dílek lícem dolů před sebe a zbytek dílků položí na mateřskou loď některého ze spoluhráčů. Je zakázáno položit karty na svou mateřskou loď, pokud to není jediná zbývající možnost. Poté všichni hráči umístí dílek s monstrem do své herní oblasti tak, aby se alespoň jednou stranou dotýkal již položeného monstra nebo dílku průzkumníka a zároveň bylo monstrum nohama dolů. Všichni si zkontrolují, zda položením dílku nezískali nárok na některý z bonusů dostupných na herním plánu. Pokud ano, vezmou si jej a umístí na desku průzkumníka. Tím končí jeden tah. Na povel určeného hráče si pak každý opět vezme dílky ze své mateřské lodi a jede další kolo. V okamžiku, kdy jsou všechny dílky rozděleny, začíná druhé kolo – každý hráč si na svoji mateřskou loď opět položí hromádku dílků s monstry a hra pokračuje tak dlouho, dokud nejsou všechny dílky rozděleny.
Hoďte do hrnce učebnici anatomie, atlas vývojových vad, okořeňte čímkoliv od Dänikena a monstrum je na světě!
A jaká konkrétní monstra na vás na této planetě číhají? Z písku na vás může vystrčit svoji šklebící se mordu pouštní monstrum. Samo o sobě žádné body nepřináší, ale pokud máte na konci hry v součtu nejméně pouštních a kamenných monster, obdržíte desetibodový postih. V blízkosti kamenných monster najdete většinou kousky krystalů, jejichž spojením můžete nahnat nějaké ty bodíky. K těmto kameňákům se výborně hodí lávová monstra, která sama o sobě přidávají 1 nebo 3 body a navíc je kolem nich spousta krystalů. Když na vás vybafne z trávy trávové monstrum, musíte se podívat, jaký je to druh. Trávová monstra totiž dávají body za jiná monstra, dílky, krystaly a podobně. Vylovit můžete i nějakou tu vodní příšerku. Je to potvora veliká a tak se jako jediná skládá ze dvou dílků. Pokud máte jen jednu část, máte za ni jeden bod. Ale pokud se vám podaří spojit obě poloviny dohromady, máte bodů hned 11. Když na vás z bublajícího bahna vykoukne bažinné monstrum a vy si jej přidáte do sbírky, je dobré mu přidat nějaké kamarády. Každé z nich totiž dává dva body za každého bažiňáka. Za jednoho tedy máte dva body, za dva 8, za tři už 18,… a to není zrovna málo! No a na závěr jsou tu mutanti. Na planetě najdete nestabilní monstra a mutagenní monstra. Nestabilní monstra sama o sobě přinášejí 1–4 body, ale pokud se vám podaří vystavit je paprskům mutagenních monster, zmutují a bodově se výrazně zhodnotí.
„Kapitáne, zdá se, že tu máme takový malý problém…“
Big monster je zajímavá draftovací hra, kterou určitě zvládnou děti mladšího školního věku, ale zabaví i dospělé. Líbí se mi rozdílný zážitek hraní ve dvou a ve více hráčích. Ve dvou to byla čistě škodící záležitost (v tomto počtu si totiž hráč vybírá dílek monstra z vyložené řady a zároveň nějaký dílek odhazuje, čímž může spoluhráči ukázkově zavařit), ve více hráčích pak šlo mimo jiné i o rychlost – každý se snažil co nejrychleji vybrat si správné monstrum pro sebe a pak se ještě rozhodnout, jestli pomoci spoluhráči, nebo zaškodit protihráčům. Hra je velmi podobná nyní oblíbené dětské hře Draftosaurus, ale zdá se mi vhodnější pro starší hráče, jelikož u Big Monster je potřeba více kombinovat, počítat a je celkově komplexnější.
Zklamáním pro mě byla absence byť elementárního insertu v krabici. Zip-sáčky sice byly součástí hry, ale bylo jich méně, než je druhů dílků, proto bylo třeba sáhnout do vlastních zásob, jinak by byl v krabici slušný chaos. Pravidla jsou psaná celkem přehledně, přesto jsem narazila na pár nejasností. Hráči například mají brát žetony z lodi na pokyn vybraného hráče. Kdo jím ale je? Je celou hru stejný, nebo se hráči v této pozici střídají? Má s tím něco společného kruhový žeton průzkumníka, o jehož roli ve hře pravidla tajemně mlčí? A co čtvercové dílky průzkumníků? Nad dvěma z nich je drobná poznámka, že se použijí jen při hře 4–6 hráčů, ale platí tato poznámka jen pro ony dva žetony, nebo pro celý sloupec? A co dílek průzkumníka, podle nějž můžete na konci hry vzít jeden dílek z odhazovací hromádky a dát si jej do své herní oblasti? Vždyť při hře 4–6 hráčů žádné dílky nikde odhozené nejsou…
Celkově je ale hra povedená, pokud se vám líbí draftovací mechanismus, měli byste jí dát šanci. Hodí se i jako filler a díky tomu, že je až pro šest hráčů, dala by se zařadit i mezi párty hry.
Lovu zdar!
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Inis
Akt. cena: 1100 Kč
Končí za: 2 dny