Splašený kuře anebo Šťastný candát 2?

Autor: sasa | 1.11.2021 | 1

„Ducák! Ducák! Má někdo ducák?“

V rámci recenzního programu Zatrolených her se mi dostala na stůl party hra Splašený kuře, kterou v roce 2021 vydalo Albi. Dle údajů od vydavatele se jedná o party hru v reálném čase pro 3–6 hráčů od 7 let. Doba trvání jedné hry je cca 5 min. 

Co najdete uvnitř kuřete

Hra je dodávána v pouzdře ve tvaru kuřete. Uvnitř najdete 72 karet (12 karet v 6 barvách, pro každého hráče), jedna česká a jedna slovenská pravidla, která jsou velmi krátká – na velmi malém proužku papíru. 

Privátní: IMG_20211031_223539.jpg
Přehled komponent hry

Ducák – trsoň – točník – splašený kuře

Ve hře Splašený kuře se snažíte co nejdříve zbavit karet a to tím, že hledáte spoluhráče, který má odkrytou stejnou kartu jako vy.

Na začátku hry každý hráč obdrží 12 karet ve své barvě. Konkrétně se jedná o tři kopie každé z následujících karet:

  • Ducák
  • Trsoň
  • Točník
  • Splašený kuře
Privátní: IMG_20211031_223648.jpg
Jednotlivé druhy karet v balíčku fialového hráče

Následně se napočítá do 3 a všichni hráči otočí svůj balíček lícovou stranou vzhůru. Všichni začínají hrát najednou a to tím, že začnou křičet jakou mají akci na vrchní kartě. Pokud některý z hráčů zakřičí stejnou akci, jako má jiný z hráčů, společně tuto akci provedou a odhodí příslušnou kartu do středu stolu. Poté se podívají na další kartu ve svém balíčku a celý postup se opakuje. Pro vykonání další akce je možné se spojit s jiným spoluhráčem. Podmínkou je, že má stejnou kartu. Tento proces se opakuje, dokud se některý z hráčů nezbaví všech svých 12 karet. Takovýto hráč zakřičí „Ná puťa puťa puťa“ a stává se vítězem. V případě, že se vám nedaří najít spoluhráče se stejnou kartou, můžete svou kartu přesunout dospod balíčku a zkusit štěstí s další kartou v pořadí. Akce, které vyžadují jednotlivé karty, jsou následující:

  • Ducák: Oba hráči se srazí svými boky.
  • Trsoň : Oba hráči se navzájem zaháknou za lokty a oba se najednou zatočí kolem společné osy.
  • Točník: Aniž by se hnuli z místa, otočí se oba hráči okolo své osy.
  • Splašený kuře: Aniž by se hnuli z místa, ohnou oba hráči ruce v lokti a budou „mávat křídly“ a křičet „Píp, píp, píp“.

Kuře přináší i několik možných variant hry:

  • Na ticháčka: Při této variantě hráči nesmí mluvit. Místo vydávání zvuků musí hráči naznačit jakou mají kartu pomocí pohybů. 
  • Kuřecí tým: Jedná se o kooperativní variantu hry, v níž je vaším úkolem, aby se jeden z hráčů zbavil karet co nejrychleji.
  • Kombinace se Šťastným candátem: Pokud vlastníte hru Šťastný candát, můžete libovolně kombinovat typy karet z Candáta a Kuřete, pokud zachováte princip, kdy každý hráč obdrží po 3 kartách 4 různých akcí.
Privátní: IMG_20211031_223726.jpg
Sbaleno na cestu

Jaké je „Kuře“?

Karty jsou příjemně kluzké a pevné. Vydrží „špatné“ zacházení, k jakému dochází během hraní, kdy nemáte čas opatrně pokládat karty na stůl a nervozitou a stresem je drtíte v ruce. Vše se děje ve velmi rychlém sledu. Grafika je dle mého názoru povedená a odpovídá účelu hry – „paaartyyy“.

Pravidla jsou napsaná srozumitelně a jsou opravdu velmi jednoduchá. Hru je možné vysvětlit i nehráčům během 2 minut. Ačkoli Albi udává, že hra je určená pro hráče od 7 let, není problém, aby ji zvládly i mladší děti.

V naší skupině ji hráli jak děti, tak i zkušenější hráči. Nehledejte v ní žádnou hloubku. Je přesně tím, na co vypadá. Svižná a jednoduchá party hra. U této hry platí, že čím více hráčů, tím lépe. Čím více hráčů, tím větší chaos a hluk panuje, a tak to u party her má být. Pokud jste přemýšlivý a tichý typ, není Kuře úplně hrou pro vás. Při hraní Kuřete je nutné se umět prosadit a doslova se někdy i vnutit protihráči, zvláště když shodnou kartu má několik z vás. Kdo by chtěl zůstat sedět v koutě jako lichý, že?  

Nejvíce nás bavila klasická varianta hry. Na ticháčka mi přijde, že hra ztrácí jeden ze svých rozměrů, a to všudypřítomný hluk, překřikování a zoufalství v hlase, když nikdo další nemá „Tuconě“. Stejně tak v kooperativní variantě ztrácí náboj soutěživosti ve snaze zbavit se svých karet bez ohledu na soupeře a spíše se stává s trochou nadsázky kuřecím „Pandemicem“.

V porovnání s Candátem je kuře více pohybové. V Candátovi je pouze jeden druh karet nutící hráče se hýbat („míchačka“), v Kuřeti jsou to karty 3 druhů (ducák, trsoň, točník). Jestliže Candát šel hrát vsedě, což jsme v podstatě nehráli, ale znám skupinky, které ano, tak Kuře je vyloženě hra na „stojáka“.

Základní otázka, která mi vyvstala na mysli, byla, zda Kuře, když mám Candáta, potřebuji. Jestli Kuře přináší tolik inovativních věcí, že je nutné ho vlastnit. Zajímavá je možnost kombinovat Candáta s Kuřetem, kdy se dají použít karty z Candáta i z Kuřete a tím ozvláštnit zaběhnuté partie. Na druhou stranu – mechanismy hraní jsou stejné, jen akce jednotlivých karet jsou jiné. Koupě Kuřete k Candátovi má dle mého význam jen pro skupinky, které hrají Candáta často a chtějí změnu. V našem případě tomu tak není. Candát přijde na stůl občas a není nutné ho nějak obměňovat. 

Pokud nevlastníte ani jednu z obou zmiňovaných her, pak neuděláte chybu ani s jednou. Pokud máte raději statičtější hru, šáhněte po Candátovi, pokud se chcete více hýbat, je správnou volbou pro vás Kuře.

Závěr

Klady:

  • Svižnost
  • Snadná pravidla
  • Zábavnost
  • Hratelné hráči i nehráči
  • Kvalita komponent

 Zápory:

  • Hra je velmi podobná Šťastnému candátovi 

 

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

Die Säulen der Erden
Akt. cena: 100 Kč
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas