Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: martinsun | 12.11.2024 | 1
Magická aréna přitáhla hrdiny z různých světů. Své síly si v ní poměří jak slavní hrdinové, tak obávaní padouši. Co říkáte na souboj Aladina s Ariel, kterým asistují Gaston a Mickey Mouse? Na koho si vsadíte?
Ve hře Disney Sorcerer’s Arena: Epické aliance, inspirované populární mobilní hrou, si hráči sestaví tým hrdinů a padouchů z Disney a Pixar světa. V základní hře můžete najímat postavy Učedníka čaroděje Mickeyho, Gastona, Aladina, Demonu, Sulleyho, Dr. Faciliera, Zlobu nebo Ariel a vytvořit z nich jedinečný tým.
Doprostřed stolu umístěte hlavní hrací desku arény a vyberte si hrdiny do svého týmu. Podle kapitoly, kterou hrajete, máte hrdiny v týmu buď dva, nebo více (v pozdějších kapitolách). Vezměte akrylové figurky svých hrdinů a postavte je na startovní pole na desce. Poté smíchejte jejich balíčky karet, lízněte si počáteční ruku a můžete začít.
Hráči se střídají v provádění standardních akcí a hraní karet z ruky, které umožňují pohyb postav po aréně nebo útoky na soupeře. Body získáváte tím, že porazíte soupeřovy postavy nebo obsadíte specifické pozice ve středu arény a udržíte je do svého dalšího tahu.
Pravidla jsou rozdělena do čtyř kapitol, přičemž každá kapitola přináší nové dovednosti, vylepšení a schopnosti, které se hráči postupně učí během několika her.
Kromě základní hry jsou k dispozici i rozšíření, která přinášejí nové postavy a ještě více možností při tvorbě týmů.
Hra končí, když některý hráč dosáhne 20 bodů nebo mu dojdou karty v balíčku. Vítězem se pak stává hráč s nejvyšším počtem bodů.
Hlavními komponenty jsou karty, které jsou ve standardní kvalitě. Dále je zde centrální herní deska, u které mám výhradu – po složení jednotlivé části úplně nesedí a na styčných stranách vzniká malý schodek. Jinak je deska vyrobena z pevného kartonu stejně jako velké žetony, které slouží k označování stavů. Žetony se připojí k žetonu iniciativy vaší postavy, což usnadňuje přehled o tom, jaký status postava v průběhu souboje má.
Nejhezčími komponenty jsou akrylové figurky (standees) jednotlivých postav s krásnou grafikou a provedením – vypadají mnohem lépe než papírové figurky. Každá má akrylový podstavec, který lze oddělit od figurky pro lepší skladování. Při první hře se ale připravte na trochu práce s odlepováním ochranné fólie z akrylových dílků, což jde místy ztuha.
Samotnou atmosféru hry skvěle navozuje už jen ten fakt, že všechny postavy pocházejí ze světa Disney nebo Pixaru. Pohádkový svět a ilustrace hráče snadno vtáhnou do děje. Atmosféru ale ještě víc podtrhují jednotlivé postavy a jejich efekty – Gaston se rád předvádí, Aladin se pohybuje jako zloděj a Ariel přináší léčivé schopnosti mořských proudů. Pokud postavy trochu znáte, od každé čekáte určitý typ chování, a hra to skvěle odráží.
Nemohu posoudit, jak moc se hra podobá mobilní verzi, protože tu jsem nehrál.
Pravidla jsou napsána docela jednoduše a jsou rozdělena podle jednotlivých kapitol. V každé části věnované jednotlivé kapitole se dozvíte, jak si připravit hru pro daný úsek a jaké nové mechaniky kapitola přináší. Postupně tak přejdete od jednodušších částí až k plné verzi hry.
Přiznávám, že první hra byla hodně nudná. Začínáte s týmem dvou postav, a to je prostě málo. Říkali jsme si, že není možné, aby hra byla tak moc nezajímavá, a snažili jsme se v ní najít něco víc. Bohužel jsme to v první kapitole nenašli.
Hra se opravdu otevře až v pozdějších kapitolách. Začnete využívat unikátní vlastnosti postav a můžete je i vylevelovat. Zároveň se hraje na více vítězných bodů, takže hra nekončí dřív, než stihnete rozvinout svou strategii. Rozhodně tedy nedoporučuji začínat s první kapitolou – skočte rovnou do druhé nebo třetí, abyste odhalili, co hra skutečně nabízí. Jinak by se vám mohlo stát, že už další kapitoly ani nebudete mít chuť zkoumat.
Jednotlivé tahy jsou velmi rychlé – uděláte základní pohyb nebo zahrajete pohybovou kartu, abyste se přiblížili k soupeři. Pohyb lze navíc posílit odhozením karty. Jakmile jste v dosahu, můžete zaútočit, a i útok se dá vylepšit odhozením další karty. Útoky cílíte tak, abyste způsobili co nejvíce zranění, ideálně několika soupeřovým postavám naráz. Jelikož si karty lížete náhodně, ne vždy máte přesně ty, které potřebujete, takže často improvizujete.
V plné hře používáte k pohybu a útokům i jedinečné schopnosti své postavy, což vám umožňuje přizpůsobit herní strategii. V poslední kapitole můžete své postavy vylevelovat, čímž získají silnější schopnosti a hra spěje rychleji k závěru.
Běžnou taktikou bylo útočit na postavy s nejméně životy – sice za ně nebylo tolik vítězných bodů, ale bylo snazší je vyřadit. Oživení je naštěstí velmi rychlé, takže ve svém tahu se ihned vrátíte na svou stranu desky a pokračujete ve hře.
Počítadlo životů funguje obstojně, když je připojené k figurce, která se aktivně pohybuje a bojuje. Když ztratíte nebo získáte životy, lze kolečko lehce nadzvednout a otočit, i když ne úplně hladce. Problém ale nastane, pokud je postava omráčená – jakmile ji položíte, kolečko se z podstavce uvolní a spadne. To nám při hře opravdu vadilo.
Těžko přesně určit, na jaké publikum hra míří. Na krabici je uvedeno 13+, ale pohádkové téma by spíše přitáhlo děti kolem 8 až 10 let. Princezny a pohádkoví padouši jsou doménou mladších dětí, ale když jsem hru s nimi zkoušel, herně se moc nechytaly. Starší děti zase pro změnu moc nelákalo téma.
Když jsme hru zkusili ve své herní skupině, zážitek nás příliš nenadchl, takže jsme si náladu hned spravili Star Wars: The Deckbuilding Game – Clone Wars. Ta odsýpá, je rychlá a přinesla nám mnohem lepší zážitek. I když je srovnávat tyto dvě hry možná trochu nefér, rozdíl v tempu a zábavnosti byl znatelný.
Když jsme se příště rozhodovali, co si zahrát, dětské publikum raději zvolilo jiné Disney prostředí – konkrétně Disney Villainous: Úvod do zla. To, co rozhodlo, bylo menší množství konfliktu a lákavé téma hraní za padouchy. Více jsem o tom psal ve své recenzi zde.
Do pohádkového světa se rádi ponoříme i ve hrách jako Čarovné kostky, kde sbíráte suroviny na mapě, nebo při sbírání jablíček v Šampionech Jablečného království. Krabic s pohádkovými světy máme doma docela hodně, a nejsem si úplně jistý, jak si mezi nimi povede právě Disney Sorcerer's Arena. Ale čas ukáže!
Myslím, že za dva roky bude Disney Sorcerer's Arena jednou z mnoha her s pohádkovou tématikou na trhu. Best seller z ní nejspíš nebude, ale u někoho v polici se sem tam objeví. Otázkou zůstává, jak často se bude dostávat na stůl. Tipuji, že spíš bude zapadat prachem jako starý pohádkový almanach.
Hru bych doporučil zarytým fanouškům Disneyho světa – ti v ní jistě najdou zalíbení. Postavy se chovají přesně podle svých filmových rolí, a navíc si můžete sestavit různé týmy a zjistit, jak se jejich členové budou doplňovat. Musíte ale počítat s tím, že jde o hru, kde si jdete navzájem po krku.
Alternativou k této hře může být Robot Quest Arena, kde soupeře také rozhodně nešetříte a oživení postav je také rychlé. Disney Sorcerer's Arena se může zařadit mezi duelovky typu Hero Realms nebo Mozkožrout. Výzvou pro ni bude, zda dokáže tyto tituly překonat a vybojovat si své místo mezi oblíbenými duelovkami.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Maximum Apocalypse Legendary Edition + 4 rozšíření
Akt. cena: 4900 Kč
Končí za: 3 dny