Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: bicekz | 20.9.2024 | 9
20 Let? To už je 20 let od doby, kdy vyšla legendární hra Sabotér? A víte, že letos k tomuto výročí vyšla speciální edice této hry?
Sabotér je legendární hra, která nás baví již 20 let. Základní hra je určena pro 3–10 hráčů od 8 let a trvá zhruba 30 minut. Ve hře se utkávají týmy zlatokopů a sabotérů – cílem zlatokopů je prokopat se tunely ke zlatu, a sabotéři by tomu měli naopak zabránit.
V roce 2011 vyšlo i rozšíření, které výrazně mění princip hry. Proto je někdy označováno jako Sabotér 2, ačkoliv je k hraní potřeba vlastnit i základní hru. Základním principem zůstalo kopání tunelů, ale přibyly různé role s různými cíli. Najdete zde nejen 2 týmy trpaslíků, sabotéry, ale i šéfa trpaslíků, 2 geology a spekulanta. Kromě toho si budete moci zahrát nové karty akcí a vykopat nové karty tunelů.
Vyšlo i několik samostatně hratelných her (Duel, Tajemná jeskyně, Ztracené doly), které se mírně lišily a vždy přinesly nějakou novinku. Ve Výroční edici Sabotér: 20 let ale tyto 3 hry nejsou. Naleznete zde základní hru, rozšíření a několik dalších velice zajímavých karet a modifikací.
V základní hře se podle počtu hráčů vytvoří různý balíček rolí (zlatokopů a sabotérů), který se náhodně a skrytě rozdá hráčům. Ačkoliv je znám počet jednotlivých rolí v balíčku, ten obsahuje o 1 kartu více, než je počet hráčů, takže hráči jsou v nejistotě nejen ohledně rolí ostatních hráčů, ale i ohledně toho, kolik hráčů za každou roli hraje. Vyloží se počáteční karta cesty a 7 polí (resp. pomyslných karet) od ní se skrytě umístí 3 cílové karty, které mají z lícové strany 1 zlato a 2 uhlí. Každý hráč dostane z balíčku určitý počet karet odvíjející se od celkového počtu hráčů. Hráči se střídají v tazích tak dlouho, dokud hráči neobjeví zlato (vítězství zlatokopů) nebo nedojdou karty (vítězství sabotérů). V každém tahu může hráč:
Takto se odehraje celé kolo hry, po kterém se určí vítězové, kteří si postupně vyberou karty s různými počty zlatých valounů. Celkem se odehrají 3 kola takto popsané hry. Po konci tohoto kola vyhraje hráč, který nasbíral nejvíce valounů zlata.
Jak již bylo zmíněno, rozšíření hru dost změní. Celý herní princip je dost podobný, ale můžete hrát za nové role:
Postavy se hráčům náhodně rozdají z celého balíčku všech postav. Velkou výhodou je to, že díky tomuto systému výběru postav lze hru hrát ve 2–12 hráčích oproti původním 3–10. Jinak je příprava hry podobná, ale nové herní karty se smíchají s těmi původními a utvoří balíček, ze kterého se před začátkem hraní odebere 10 karet. Karty cest na sobě nyní mohou mít diamanty, zelené nebo modré dveře, ale i tunely (a mosty) nebo „teleporty“ v podobě žebříku (podkopání tunelu pod cestami). Nové akční karty umožňují někoho zavřít do vězení, okrást o zlatý valoun, vyměnit si s někým karty, podívat se hráči na roli nebo ji rovnou někomu změnit. Kromě hraní karet cest a akčních karet máte v tahu i dvě jiné možnosti. Můžete se zbavit jedné karty před sebou tím, že odložíte libovolné 2 karty z ruky, ale doberete si pouze 1. Odložit a dobrat si můžete nyní namísto 1 karty až 3 karty najednou. Na konci hry se místo karet rozdávají zlaté valouny v podobě žetonů. Pokud zvítězil jeden trpaslík, získá 5 valounů. Za každého dalšího trpaslíka, se kterým zvítězil, se odečítá 1 valoun. Pokud by však vyhrálo 5 nebo více hráčů, získají alespoň 1 valoun (který se případně odečte šéfovi trpaslíků nebo spekulantovi, takže ti by narozdíl od ostatních hráčů nedostali nic).
Rozšíření dělá ze Sabotéra poměrně chaotickou hru. Já už jsem se základní hry trošku přehrál a s rozšířením je každá hra tak rozdílná, že si ho radši zahraju s ním. Na druhou stranu, pokud nedokážete unést, že celou hru hrajete za sabotéra, podaří se vám blokovat cesty, ale pár tahů před koncem vám někdo změní roli, asi to nebude hra úplně pro vás. S rozšířením se zvedá nejen podíl náhody, ale podle mého názoru i možnosti škodit a zábava (zábavné je to alespoň pro ty nepoškozené).
Výroční edice obsahuje nejen základní hru a zmíněné rozšíření, ale i nové karty a související změny v pravidlech, ke kterým se normální hráči Sabotéra dosud nemohli jednoduše dostat. Pojďme si tedy představit nové herní možnosti:
Pravidla také zmiňují dva herní módy:
Karty jsou vyrobeny kvalitně. Krabička má moc hezký design knihy a karty krásně pasují do vnitřního uspořádání. Bohužel se nemyslelo na žetony. Hra neobsahuje pytlíček, ani odpovídající místo, kam by pasovaly. Ale do krabičky se samozřejmě vejdou.
Hra obsahuje česká a slovenská pravidla, která jsou poměrně jednoduchá a vedou k zábavné hře. Pravidla řeší snad všechny sporné situace. Nebyli jsme si akorát jistí, jestli jde karta žebříku přiložit k odhalené pohlednici s novými herními možnostmi. Vzhledem k tomu, že pravidla zmiňují možnost umístit kartu se žebříkem k odhalené kartě (nikoliv pohlednici), dohodli jsme se, že ne. Navíc by tato možnost byla velice výhodná pro daného hráče a zlatokopy, kteří by se tímto krokem velice přiblížili ke zlatu.
Toto jubilejní vydání obsahuje i velice zajímavé možnosti, jak hru rozšířit nebo ozvláštnit. Teoreticky jdou nakombinovat i tak, že každá hra může být úplně jiná. Proto je určitě dobrou volbou, pokud máte rádi původní hru Sabotéra, ale přece jen jste si ji už trošku ohráli. Tyto novinky nejen dávají více možností taktizování, ale mohou zvyšovat i podíl náhody.
Podle mého názoru je požitek ze hry dost rozdílný v různém počtu hráčů. Ve 2–4 hráčích lze více taktizovat. Ideální je hrát hru ve zhruba 5–6 hráčích, kdy je poměrně dobře vyvážen podíl taktizování a náhody. Ve hře 7–12 je už velice těžké nějaké taktizování, protože během herního kola se zahraje poměrně dost karet ostatních hráčů, a o výsledku tak rozhoduje spíše náhoda.
Veliký podíl náhody bych měl také zmínit ohledně balíčku karet. Ať chcete nebo ne, v této hře jsou jednoznačně lepší a horší karty (a také ještě dost záleží na vhodné situaci zahrání karty). Pokud vás naštve, že vám na konci partie jedna z posledních karet protihráče zkazí vše, co jste za tu partii udělali, nebude to asi úplně hra pro vás.
Podle mého názoru je v základní hře nespravedlivě děleno zlato. Proč by měl zlatokop vybírat kartu zlata (předpokládám, že je rozumný a vezme si kartu s nejvíce valouny zlata) jako první pouze kvůli tomu, že vykopal poslední cestu? Zatímco jiný hráč třeba mohl položit většinu karet cest vedoucí ke zlatu. V turnajové variantě základní hry je podle mého názoru vyřešeno toto nespravedlivé dělení zlata lépe, protože každý zlatokop (kromě chamtivého, ale tam je to principem role) nebo sabotér dostane stejný počet valounů zlata. V rozšíření je také dělení zlata vyřešeno spravedlivěji (stejná role dostane stejný počet valounů), ale na druhou stranu se v něm vyskytují karty, které dokáží příjem zlata hráče ovlivnit (vězení, krádež). Takže to také může být trochu méně spravedlivé. Ale pro mě je to součástí toho chaosu, který při hře s rozšířením vzniká.
Sabotér je pro svoji jednoduchost a zábavnost velice oblíbenou hrou už dlouhých 20 let. K tomuto výročí byla vydána nová edice hry, která kromě základní hry a rozšíření obsahuje nové karty a herní módy, které dokážou původní hru dost pozměnit a ozvláštnit. Nová edice je vzhledem ke své ceně (nižší než základní hra a rozšíření dohromady) skvělou volbou nejen pro nováčky, ale i pro fanoušky této hry, kteří by chtěli vyzkoušet nové možnosti ve hře Sabotér. Pokud vás už hra (případně i s rozšířením) omrzela, obávám se, že ani přes různé novinky vás tato edice nezaujme, protože základní herní princip je stále stejný.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Dobročinná dražba: That Time You Killed Me
Akt. cena: 870
Končí za: 7 hodin
Descent: Eliza Farrow
Akt. cena: 399 Kč
Končí za: 7 hodin