Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: Meeshab | 4.2.2023 | 2
„Můj dům bude mít jenom dětský pokoje a garáž! Koupelnu, kuchyň ani nic jinýho prostě nepotřebuju…“ „To já teda budu mít koupelnu v každým patře. A vířivku. A masážní vanu. A hlavně potřebuju ten stroj na zmrzlinu v kuchyni v podkroví!“
Ne, neplánujeme opustit náš útulný panelákový byt. To se jen snažíme postavit ten nejlepší Dům snů! A co nás k tomu vede? Hra, kterou na český trh přinesla firma Blackfire v roce 2016. A která zmizela z pultů obchodů tak rychle, že si vyžádala dotisk. A my tak trochu tušíme, proč.
Ale popořadě. Hra, která je určena pro 2-4 hráče od 8 let vám přijde v bytelné krabici s funkčním plastovým inzertem, kde má každá komponenta svoje místo a ještě je nadesignován do podoby hezkého domečku. Komponent zase tolik není. Podstatné jsou v této hře totiž karty. A ty stojí za to. Ačkoliv je jich ve hře 108, každá je jiná a nás velmi zaujaly drobné detaily na každé z nich. Kromě karet najdete v krabici také desky hráčů v podobě domu s 12 volnými místnostmi a desku nabídky, žetony vybavení, dřevěný žeton prvního hráče a bloček na zapisování získaných bodů. Všechny komponenty jsou v dobré kvalitě, příjemné na manipulaci, desky jsou dostatečně pevné a karty se díky povrchové úpravě dobře míchají. Český návod je psán velmi srozumitelně s dostatečným množstvím příkladů, takže je pochopitelný i pro začínající hráče.
O co vlastně ve hře jde? Každý z hráčů si před sebe položí jeden prázdný dům, na desku nabídky se náhodně vyloží 6 karet místností do dolní řady a 5 karet vybavení do řady horní a může se začít. Hráč, který je na tahu si vybere jeden sloupeček a vezme si z něj místnost, kterou bezprostředně umístí do svého domu, a k ní přiléhající vybavení z horní řady. Karty vybavení jsou různých druhů. Buď se jedná o střechu (za shromáždění určitého počtu střech získá hráč na konci hry body), vybavení místnosti, které hráči taktéž přidává body nebo se jedná o některého z asistentů, kteří vám se stavbou pomohou, ať už tím, že vám dovolí vyměnit karty v nabídce, nebo třeba tím, že si na konci hry můžete vyměnit nějakou z místností v domě za tu, která je v odhazovacím balíčku. Pokud si někdo vezme kartu místnosti zcela vlevo, ke které nenáleží žádná karta vybavení, stává se prvním hráčem do doby, než si kartu z této pozice vezme někdo jiný. Nemůžete-li kartu do svého domu umístit, například proto, že pod ní není vystavěná jiná karta pokoje a ona by tak visela ve vzduchu nebo proto, že by vám nepřinesla žádný bonus, obrátíte ji rubem vzhůru a funguje jako prázdná místnost. Poté, co si všichni hráči vezmou a umístí své karty, se zbylé karty uklidí, vyskládá se nová nabídka a začíná další kolo. Po 12 kolech (a 12 postavených místnostech) hra končí.
Jak už tušíte, téma je velmi vhodné na rodinné hraní. Příjemná oddechovka, která baví hráče napříč generacemi. A nemyslete si – není to jen bezmyšlenkovité stavění. Hlavu budete také muset zapojit, jen se nejedná o vyložený mozkopal, kdy nad každým tahem někteří z hráčů přemýšlí dlouhé minuty, ale nějaké to snadnější počítání se vám určitě hodit bude. Ač by se zdálo, že domečky budou spíše výsadou holčičích dýchánků, v naší převážně mužské herní skupině se vezou na vlně oblíbenosti. Výhodou je, že i mladší děti dokáží kvalitně kombinovat – zisk bodů je z ikon místností jasně patrný, funkce jednotlivých karet pomocníků (jako je třeba kutil, míchačka nebo návrhář interiérů) se naučí během prvních pár her zpaměti a pak už cestě k vítězství nic nestojí.
Celkem hodně jsme vnímali rozdíl mezi hraním ve dvou a více (čtyřech) hráčích. Ačkoliv při hře dvou hráčů může první hráč jednu dvojici karet z nabídky ještě před svým tahem odstranit, my jsme hráli variantu, že všechny karty v nabídce mohly zůstat, a tak jsme měli celkem široké pole působnosti. Ve čtyřech hráčích se samozřejmě boj o karty v nabídce přiostřil. Jednak jsme na konci ani bodově nedosahovali takových výsledků jako při klidné hře ve dvou, a navíc se opravdu vyplatilo sebrat si kartu na první pozici, a stát se tak prvním hráčem. Při hře více hráčů se tedy daleko častěji střídali první hráči a také se častěji stalo, že někdo nebyl schopen postavit pokoj a musel dát do domku prázdnou místnost.
Líbila se nám nutnost rozhodování a výběr z mnoha možností, kterými svou stavbu směrovat - bude lepší postavit větší obývák, nebo si vezmu raději klavír, obývák uzavřu a raději se pokusím získat body za vystavění koupelny v každém z horních pater? Jsou to právě ta drobná rozhodnutí, která sice nejsou příliš složitá na spočítání, ale hru významně koření a dodávají jí jistou strategickou linii. Také nutnost zastavět nejprve spodní patra, aby se dala stavět horní (zpočátku můžete stavět suterén a tři levé místnosti v přízemí) vás mnohdy staví do pozice, kdy možná budete muset něco obětovat, abyste později o chlup více získali.
Hra nám přišla hezky vyvážená, bodový zisk byl vždy celkem vyrovnaný a nepřišli jsme na žádnou strategii, která by vždy vedla k vítězství. Pokud bych hru měla někomu doporučit, určitě se bude hodit na oddechové hraní jak s rodinou, tak s přáteli. Věková hranice je stanovena přiměřeně, ale hrát ji určitě dokáží i šikovné mladší děti s tím, že strategie bude možná někdy pokulhávat za osobními preferencemi, co všechno by v domě mělo být. Pokud tedy hledáte hru, kterou budete mít odehranou do hodinky, příjemně se u ní zabavíte a od přemýšlení vás nebude bolet hlava, Dům snů je hrou právě pro vás!
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Dobyvatelé Vesmíru
Akt. cena: 901 Kč
Končí za: 4 dny