Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: sasa | 10.10.2023 | 2
V letošním roce Mindok vydal minirozšíření ke klasice Citadela a to balíček Metropole. Jedná se o balíček 14 fialových karet, které nahrazují karty obsažené v základní hře. Toto rozšíření je kompatibilní s verzí Citadely z roku 2022 a Citadelou DeLuxe, z roku 2016, obě vydané Mindokem. Naopak Metropoli nelze hrát spolu s původním vydáním hry Citadela z roku 2000 a jeho rozšířením Citadela – Temná země z roku 2004.
Autorem rozšíření Metropole, stejně jako základní hry je Brunno Faidutti, autor titulů jako je Mission: Red Planet, Mystery of the Abbey, Warrior Knights, Red November a mnoha dalších.
Než se vrhnu na popis minirozšíření, budu se zabývat popisem samotné základní hry a následně i srovnáním jednotlivých edic.
Při popisu základní hry budu vycházet z verze z roku 2022 od MindOKu. Základní hra obsahuje 87 karet budov, 27 malých karet postav, 27 velkých karet postav, 1 dřevěnou korunu, 25 dřevěných mincí. Malé karty se používají k připomínce toho, které postavy jsou ve hře.
Citadela je čistě karetní hrou. Vaším cílem je postavit co nejhodnotnější město za pomoci vlivných osobností oplývajících speciálními schopnostmi. V každém kole si hráči tajně zvolí jednu z postav, která mu poslouží svou schopností a určí i pořadí, v jakém bude hrát. Město hráč staví vykládáním karet budov z ruky. Hra končí kolem, v kterém první z hráčů postaví svoji sedmou budovu. Následně se sečte hodnota budov a bonusů za dokončené město a přítomnost všech druhů budov. Kdo získá nejvíce bodů, je prohlášen za Královského mistra stavitele.
Na začátku partie si můžete vybrat, s kterými postavami budete hrát. Postavy jsou očíslovány od 1 do 8, resp. do 9. Od každého čísla jsou k dispozici tři různé postavy a vy si musíte vybrat právě jednu od každého z čísel. V běžné partii většinou použijete postavy s čísly 1 až 8. Postavu s číslem 9 využijete při hře 3 nebo 8 hráčů. Čtyři postavy jsou vždy spojeny s jednou ze základních barev – červenou, zelenou, modrou a žlutou, což má význam v okamžiku, kdy kartu postavy odhalíte a máte ve svém městě alespoň jednu budovu stejné barvy. Každá z postav má vždy nějakou specifickou vlastnost – například mordýřka může zabít jinou postavu, žoldnéř zbořit soupeřovu budovu nebo čarodějka může měnit karty v ruce s jiným hráčem či bankem.
Každé kolo hry probíhá následujícím způsobem:
Hráč, který drží korunu, si poté, co odloží na stůl určitý počet karet, tajně vybere z balíčku postavu, za kterou bude v tomto kole hrát. Poté předá zbylé karty hráči po levici. Ten si opět tajně zvolí jednu z dostupných postav a zbytek předá hráči po své levici. Tento proces se opakuje, dokud každý z hráčů nemá vybranou jednu postavu. Poté hráči postupně od postavy číslo 1 odhalují své postavy a provedou svůj tah. Na začátku tahu si hráč dobere zdroje: buď dvě mince nebo jednu ze dvou karet z balíčku. Poté může postavit jednu budovu. Kdykoli během svého tahu může využít schopnost své postavy. Zároveň pokud se barva postavy shoduje s barvou stavby, kterou má hráč postavenou, vezme si hráč za každou takovouto budovu jednu minci. Barev budov je celkem pět. Kromě výše zmíněných čtyř základních barev se ve hře vyskytují i fialové budovy. Ty nejsou spojeny se žádnou postavou, ale přinášejí svému vlastníkovi různé výhody. Jakmile odehrají všichni hráči, vytvoří se znovu balíček postav a vlastník koruny začne s výběrem postavy v novém kole.
V roce 2000 vyšla první edice hry Citadela. V češtině ji přineslo Albi. Hra byla určena pro 2 až 7 hráčů a obsahovala 8 karet postav: mordýře, zloděje, čaroděje, krále, kněze, kupce, stavitele a žoldnéře. V roce 2004 vyšlo rozšíření Temná země, které do češtiny přeložil již MindOK. To přineslo nové postavy – po jedné pro číslo 1 až 8 a dvě postavy devítkové. Jednalo se o postavy čarodějnice, výběrčího daní, zaříkávače, intrikána, opata, alchymisty, dobyvatele, diplomata, královny a umělce. Zároveň také 15 fialových karet staveb. Zvýšil se i počet hráčů ze 7 na 8.
V roce 2016 vyšla Citadela DeLuxe, kterou do Čech přinesl opět MindOK. U této edice vyvolala velký rozruch její nová grafika a snaha o rasovou a genderovou rovnost. Tak se z mordýře stala mordýřka, z čaroděje čarodějka, z obchodníka obchodnice a ze stavitele stavitelka. Císařem se stal černoch apod. Schopnosti postav ze základní hry z roku 2000 zůstaly zachovány. Výraznými změnami však prošly postavy z rozšíření Temná země. Změnilo se jejich číslo, jejich schopnost, nebo se neobjevily vůbec. Zároveň přibyla ke každému číslu jedna postava, na výběr je jich tak v této verzi 27. DeLuxe verze také přinesla možnost hrát s akčními kartami – ty je možné zamíchat do balíčku budov a v případě jejich získání je v některém ze svých tahů zahrát. Počet hráčů zůstal na 8.
Žluté, zelené, modré a červené budovy odpovídají budovám z původní verze. U fialových budov bylo přejato 8 budov z původního základu hry a 12 z rozšíření s tím, že byla malinko upravena pravidla u karty Studna přání.
Nejnovější verze z roku 2022 je velmi podobná DeLuxe verzi: má úplně stejnou grafiku a stejný počet karet základních barev. Liší se velikostí karet postav, které jsou zde menší. Koruna označující hráče, který si jako první vybírá postavu, je dřevěná, ne plastová. Fialových karet je pouze 33 oproti 36 v DeLuxe verzi. Chybí karty Zvonice, Maják a Univerzita. V této verzi nenajdete ani akční karty. Zároveň se pro označení postav, které jsou použity ve hře, místo kartonových žetonů používají malé karty. Pravidla a počet hráčů se od DeLuxe verze neliší.
Nyní se zaměřím na minirozšíření Metropole. Minirozšíření obsahuje 14 fialových karet, kterými je možné nahradit fialové karty v základní hře a jednu kartu obsahující pravidla. Karta Taneční sál se již objevila v rozšíření Temná země, ostatní jsou nové.
Karty lze rozlišit podle efektů do několika skupin:
Efekty karet zahrnují jak práci s balíčkem budov, stavbou budov, tak i s možností dostat do hry jinou postavu než tu, která byla vybrána na začátku hry (Oltář). V souhrnu dělají karty z rozšíření hru ještě více nepředvídatelnou. Rozšíření zároveň přidává do hry více interakce – díky kartě Most obchodníků můžete uzavřít spojenectví s libovolným soupeřem a získávat pak jeden zdroj vždy, když si jeden spojenec bere nějaké zdroje. Kráter zase umožní otočit soupeři jednu kartu, čímž ji vyřadí z bodování.
První, co musím vytknout Metropoli, jsou pravidla. Na přiložené kartě jsou uvedena jen všeobecná pravidla. Pokud potřebuje hráč podrobnější vysvětlení efektů karet, je odkázán na internet, kde se na stránkách MindOKu dají stáhnou podrobnější pravidla. Jejich součástí je i nová varianta výběru postav pro dva hráče.
Pokud ze základní hry vyřadíte postavy mordýře, zloděje a žoldnéře, klesá velmi míra interakce. Díky novým kartám se tato míra interakce opět zvýší. V naší skupině se velmi oblíbenou stala karta Taneční sál. Pokud její vlastník zároveň drží korunu, tak mu ostatní hráči, když jsou vyvoláni, musí poděkovat slovy „Děkuji Vaše Veličenstvo“. Pokud na to zapomenou, jejich tah propadá. Tato karta může být pro mnohé hráče frustrující.
Stejně jako Citadela není hrou pro každého, ani toto rozšíření z ní neudělá něco jiného, než je. Hrou o škození, s velkou mírou nepředvídatelnosti, blufování a snaze odhadnout, jak zahrají vaši spoluhráči. Rozšíření naopak tyto její jednotlivé složky ještě více rozvine.
Sečteno a podtrženo. Pokud vás neoslovila Citadela již v základu, tak ani o rozšíření neuvažujte. Naopak vy, kdo chcete ještě více nepředvídatelnosti a více interakce, neváhejte po tomto rozšíření sáhnout a zařadit ho do své sbírky.
Zatím nebyl přidán žádný komentář...
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Hannibal a Hamilkar + dvě malé rozšíření
Akt. cena: 2000 Kč
Končí za: 4 dny