Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: Wolfsen | 16.10.2015 | 17
Reportáž z prvního dne naleznete zde. Reportáž z druhého dne zde.
Čtyři členové naší výpravy se v sobotu účastní turnaje Europe Masters, takže na výstaviště přijíždíme - navzdory náladové navigaci - dříve. Já tak můžu konečně uplatnit své novinářské právo dřívějšího vstupu. Neváhám a mířím k prototypu Scythe v marné naději, že se mi podaří rezervovat místo pro 4. Je místo jen pro jednoho. To odmítám, protože doufám, že budeme během dne chodit alespoň ve dvou. Chybný úsudek na základě chybného předpokladu.
Poté se pokouším rezervovat si místo u 504, tam ale rezervace nedělají. Chlapík se mi snaží cosi vysvětlit, ale nedozvím se víc než už vím. Naštěstí vyjde aspoň Gaia Projekt - 2 místa. Vzápětí už slyším podezřelý hukot - brány se otevřely a dav cílevědomě proudí výstavištěm. Rychle usedám k nejbližšímu stolu, za chíli už budou všechny plné. Je to Barony.
To se ukazuje jako relativně jednoduchá avšak nikoli strategicky plochá hra. Podle mě vhodná jako vstupní hra pro dosavadní nehráče, která ale neurazí ani zkušené. Začíná se se třemi městy na velmi variabilní mapě, jejíž velikost je dána počtem hráčů. Hráč ve svém tahu může provést jednu z následujících akcí:
2 rytíři mohou navíc zahnat jednoho cizího nebo vyplenit vesnici. To přináší útočníkovi jednu destičku bodů od poraženého. V horách jsou však vesnice i rytíři chráněni. Ale abych nepěl jen chválu - hra by podle slov lektora měla končit, když některý z hráčů dosáhne posledního sloupce na bodovací tabulce. To se nám ovšem nepodařilo. Soupeř zůstal zablokovaný s rytíři na místech, kde nemohl založit vesnici a já už jsem měl všechno postavené a posun na bodech jsem provést nemohl... Je ale třeba říct, že jsme měli nalosováno hodně málo bodovaných terénů.
Po Barony opět jen bezcílně bloumám po výstavišti ve snaze najít Kewa, abychom zkusili Hengista. Už ani moc nefotím, znechucen svým fotografickým "uměním". Nakonec se sice úspěšně shledáme, ale protože jemu se blíží aukce her od GMT a mně partie Gaia Projektu, tak se zase rozdělujeme.
Jak už jsem psal v předchozí reportáží Gaia Projekt je "Terra Mystica ve vesmíru". A ač to zní jako vykrádání sebe sama tak, jak to mají ve zvyku Uwe Rosenberg nebo Stefan Feld, nemyslím si, že se tento případ dá s nimi srovnávat. Je pravda, že těm, kteří znají Terra Mysticu, stačí vysvětlit jen rozdíly podobně jako u Caverny a Agricoly. Nicméně ve strategické hloubce a šíři možností je rozdíl mezi Gaia Projektem a TM přece jen větší než u zmíněných Rosenbergových her.
Vlevo: autor Jens Drögemüller (vlevo), uprostřed: rozehraný Gaia Projekt, vpravo: stupnice technologií (Gaia Projekt)
V čem se tedy liší?
Jendalo se samozřejmě o prototyp a ještě v docela brzkém stadiu. Takže mnoho věcí se může změnit. Milý pán, o kterém jsem hovořil už v předchozím díle, se ukázal být autorem - Jensem Drögemüllerem - a vyjádřil nespokojenost zejména s útočnými loděmi. Při úklidu jsme také narazili na komponenty, které mistr Jens nazval omylem a nechtěl o nich mluvit.
Vlevo: Amazonky (Gaia Projekt) - mají do začátku více útočných lodí, uprostřed: Celestia, vpravo: dominoooo
Celkově se na Gaia Projekt těším a zatímco Cavernu jsem si nekoupil, protože už mám Agricolu, tak nad tímhle budu minimálně vážně uvažovat. Jen doufám, že se vyvážení povede lépe než u rozšíření TM. I proto mi nevadí, že si na tuhle hru počkám ještě minimálně 2 roky.
Gaia Projekt zabral samozřejmě dost času, a tak jsem toho už na výstavišti mnoho nestihl. Jen jednu partii Epicu, který byl pro mě poněkud zklamáním. Jednodušší Magic s míírně oslabeným sběratelským prvkem (typ LCG). Dobře, ale proč?
V sobotu se, jak už jsem se zmínil, odehrál i turnaj Europe Masters. Zúčastnili se ho i dva týmy z Česka - Pajdulák Opava (postup vydobyl na loňském 4poháru pod názvem Pajťuláci) a Poslední naděje. Třetí tým bohužel účast krátce před festivalem odřekl, takže už nebylo možné za něj sehnat náhradu.
Letos byli na pořadu turnaje hry Orléans, ZhanGuo, Deus a Five Tribes. Turnaje se zúčastnilo 29 týmů (z 32 očekávaných).
Vlevo: připravené trofeje, uprostřed: tým Pajdulák Opava i s maskotem, vpravo: Libor drtí soupeře v ZhanGuu
A jak si naši borci vedli? Nezvítězili, ale přesto bych je hodnotil známkou výborná. Poslední naděje získala bronzové medaile a zelenáči z Pajduláka dosáhli na 6. místo. Navíc v Orléansu Pajdulák nezaváhal a s absoltuním počtem bodů získal 1. místo alespoň v této hře.
Konečné pořadí týmů (prvních 10)
V bodování jednotlivců se navíc Ondřej Demel (Poslední naděje) a Libor Pučok (Pajdulák) umístili na sdíleném 3. místě s 18 body (s dalšími třemi hráči). (1. místo bylo také sdílené.)
Nadšení z 6. místa "našeho" týmu. Trochu rozmrzelí, protože chybělo málo a bylo to o hodně lepší. Plní zážitků a dojmů. Smutní, že už to pro nás končí. S takovými pocity opouštíme Messe Essen. Ještě se stavujeme na chatě. Balíme. Nakládáme. Někteří z nás nespokojeně komentují "množství vzduchu" v nákladovém prostoru. Odjíždíme. Festival čeké ještě jeden den, ten se nás ale už netýká. Zpáteční cesta probíhá bez komplikací a za 12 hodin jsme zpátky v Ostravě.
Gratulace
oboum týmům k perfektním výsledkům!
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Bloodborne Karetní hra
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 6 dnů