Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Autor: Wolfsen | 3.9.2015 | 2
Tentokrát vám přinášíme poněkud netypický projekt. Nejedná se totiž o hru a dokonce ani odměny za příspěvek nejsou úplně typické. Finální produkt si totiž budete moci užívat - alespoň částečně - i zdarma.
Ale dost mlžení - Tabletopia je (bude) počítačové rozhraní pro hraní vašich oblíbených stolních her. Autoři chtějí, aby Tabletopia byla pro deskovky to, co čtečka Kindle pro literaturu nebo iTunes pro hudební skladby. Ve finále bude Tabletopia dostupná pro PC, MAC, iOS i Android a vedle obligátního síťového i lokálního hraní nabídne také databázi a žebříčky hráčů (podle výkonu i reputace), ale také možnost snadno vytvořit vlastní hru.
Tabletopia ovšem nebude nabízet bůhvíjaký servis, na jaký jsme zvyklí z jiných elektronických rozhraní (např.: Board Game Arena, Yucata.de, boardgaming-online.com apod.) - nespočítá za vás body, nezabrání vám provést tah proti pravidlům apod. V tomto je tedy podobná rozhraním Vassal nebo Tableop Simulator.
Ve srovnání s Vassalem však nabídne - dle mého názoru - atraktivnější prostředí, které navíc půjde i přizpůsobit. Oproti Tabletop Simulatoru sice nenabídne možnost převrátit stůl, ani animované figurky, ale nabídne jednodušší fyziku 3D objektů, což může být výhoda i nevýhoda.
Dalším podstatným rozdílem mezi Vassalem a Tabletopií by měly být dostupné hry. Zatímco pro Vassal existují zejména moduly válečných her (typicky od GMT Games), Tabletopia nabídne už od svého počátku hry poněkud populárnější. Nasmlouvané jsou v tuto chvíli hry vydavatelství Arcane Wonders, Feuerland Spiele, Game Salute, Hobby World, Cheapass Games, Lautapelit.fi, Portal Games, Stonemaier Games ad.
Srovnání s Tabletop Simulatorem je obtížnější. Na jednu stranu pro něj existuje celkem 4466 modulů, ale ne všechny z nich jsou samostatné hry (např.: prostředí pro D&D nebo Heroscape). Také se může jednat o různé jazykové mutace stejných her apod. Otazník také visí nad licencí pro jednotlivé hry, protože autoři narozdíl od Tabletopie žádné licence na deskové hry nedrží a na rozdíl od Vassalu, který komunitu žádá, aby si zajistila svolení, si nad nimi myjí ruce.
Porovnání fyzické deskovky a implementace v Tabletopii
V čem bude Tabletopia horší než Vassal i Tabletop Simulator je cena. Základní - bronzová - verze programu sice bude k dispozici (stejně jako Vassal) zadarmo, ale v katalogu nenaleznete všechny nasmlouvané hry. Celý katalog vám zpřístupní až vyšší - měsíčně placené - verze. Tabletop Simulator je sice také placený, ale poplatek je jen jednorázový - za samotný program, za jednotlivé moduly se už neplatí. V tuto chvíli stojí necelých 20 EUR (asi 540 Kč), ale v akci se dá sehnat i o více než polovinu levněji.
Zásadním rozdílem oproti Vassalu by mělo být vytváření herních modulů. Autoři slibují velmi intuitivní editor, který bude opět v základní verzi zadarmo, ale herní a autorská rozhraní budou rozděleny do dvou odlišných programů. Autoři her budou mít možnost své hry držet v soukromí, nebo ji naopak zveřejnit k dispozici ostatním, a to jak zdarma, tak za poplatek (z nějž si 30% vezmou autoři Tabletopie a zbytek autor hry).
Tabletop Simulator má editor přímo zabudovaný. Tabletopia pravděpodobně nabídne editor jednodušší, ale za cenu toho, že budete moci využít pouze předdefinované herní součásti, zatímco v Tabletop Simulatoru si můžete vytvořit svoje vlastní.
Shrnuto a podtrženo - u Vassalu je obtížné moduly vytvářet a jste tak co se modulů týče (většinou) odkázáni na komunitu. V Tabletop Simulatoru i Tabletopii to bude jednodušší, ale pořád poměrně náročné. Tabletopia sama nabídne desítky her s oficiální licencí. Tabletop Simulator už v tuto chvíli nabízí stovky (neoficiálních) herních modulů.
A co tedy vlastně kampaň nabízí za příspěvek?
Už za 1 USD (asi 24 Kč) dostanete přístup k exkluzivním demoverzím - ty se odemknou podle přízně fanoušků projektu na sociálních sítích. V tuto chvíli jsou odemčeny Keltis, Viticulture, Champions of Midgard, Panovník a Alien Frontiers (i bez příspěvku jsou dostupná dema Samuraie, Terry Mysticy a 5 Seals of Magic).
Od 10 USD (240 Kč) získáte navíc přístup do beta verze o měsíc dříve než bude zcela otevřena. Za 25 USD (600 Kč) získáte navíc 6-měsíční stříbrné předplatné hotové Tabletopie (běžně za 30 USD)...
Veřejné beta verze bychom se měli dočkat zhruba v půli 1. čtvrtletí příštího roku a ke konci 1. čtvrtletí by se Tabletopia měla objevit na Steamu.
Kampaň končí 24. 9. ve 20 hodin našeho času (SELČ)
Demo Samurai Demo Terra Mystica Demo 5 Seals of Magic
(pro všechna dema je nutné nainstalovat Unity player)
Tabletop Simulator
Zase ani slovo o Tabletop Simulator, ktery je uplne to same, az na to ze clovek nemusi platit mesicni poplatky.
Cena
To vypadá úchvatně, ale nutnost platit to každý měsíc je velké minus.
HappyCerberus
Bohužel nejsem vševědoucí. Co ti ale brání o Tabletop Simulatoru napsat? Více v SZ ;-)
Dojmy: Demo TerraMystica
Chrome to nepodporuje! Jen IE, FF, Opera. Hodně zvláštní.
Důvod je asi jasný - defakto je to v Jave, kterou je třeba v prohlížeči povolit. Bohužel kvůli bezpečnostním problémům to není zcela doporučeníhodné, ale budiž dá se udělat výjimka pro tuto určitou aplikaci. Chrome žádné takové pluginy už nepodporuje, takže na Chromu to s použitou technologií rozhodně jen tak nepojede. A jiné budoucí prohlížeče nejspíš už také takovou podporu mít nebudou - takže mi to přijde takové demo na mrtvé platformě.
No, nainstaloval jsem to do FF. Vizuálně to vypadá pěkně 3D a téměř jako skutečná hra. Myší se dají posouvat po plánu budovy, a další herní komponenty - úplně stejně vypadající 3D objekty jako by to byly skutečné herní komponenty.
Nicméně opravdu je toto budoucnost hraní deskových her? Doufám, že opravdu ne.
Podle mne u mnoha her jsou lepší herní implementace jako např. http://www.boardgamearena.com/ nebo http://www.boiteajeux.net/, které nabízejí mnohem lepší herní zážitek protože za člověka dělají mnoho rutinních činností (mj. posun herního materiálu jako peníze apod.).
Takže takovýto simulátor se IMO hodí jen na hry kde jeden tah neimplikuje mohutné přesuny všeho možného z jedné hromádky na druhou, popř. pokud bych si chtěl nějakou hru vyzkoušet před koupí...
Využití
Tohle rozhodně není budoucnost hraní stolních her (si dovolím tvrdit). Jak píše robkin, když už se uchýlím k nějaké deskovce na mobilu (na počítači mě to už vůbec neláká obecně, od toho máme přeci počítačové hry), tak jsem rád, že má hra řád. Nemohu vybočit z herního konceptu a hra je z pravidla mnohem rychlejší, než v reálu.
Čeho by to naopak budoucnost být mohla, je právě ona možnost vyrobit si vlastní hru - ráj pro vývojáře. Nemusí se tak plácat barvou tiskárny, střihat se s tím a vyřezávat. Na první testování a vyzkoušení s lidmi paráda. Také se z toho dají natípat povedené obrázky pro kampaně a i natočit třeba gameplay video. Zároveň v tomhle případě přijde volnost ovládání vhod. Autor může sledovat, co testeři dělají a dělat nemají. V tomhle ohledu mi to přijde jako skvělý krok kupředu.
O Tabletop Simulatoru jsem si nic nezjišťoval, takže to prosím berte u mého názoru v potaz.
doplněno
článek doplněn o srovnání s Tabletop Simulatorem, díky HappyCerberovi za info
Hello! [url=http://via3indian.com/#2.html]generic viagra india pharmacy[/url]
Děkujeme, že alespoň zvážíte přestat blokovat reklamy na Zatrolených hrách.
Je to náš hlavní zdroj příjmů, ze kterých financujeme provoz Zatrolených her.
Civilizace: Nový úsvit - čtěte popis
Akt. cena: 215 Kč
Končí za: 3 dny