Citrusy v podzimním hávu

Autor: dirtyfighting | 13.11.2024 | 6

Krátce na úvod

Jsou tomu právě 2 roky, co se mi na stůl dostala sólo hra Citrusy od vydavatelství TLAMA games. Ve své recenzi jsem se ani nesnažil skrýt nadšení z toho, jak je hra elegantní a svěží a jak zároveň dovede potrápit hlavu. Nyní přichází další díl, který s Citrusy sdílí velkou část své genetické informace a jehož autorem je opět Mark Tuck. Vzájemná podobnost obou her je nepřehlédnutelná. Na krabičce sice místo citrusového ovoce najdete houby, kaštany a ostružiny, ale jinak stejná písnička: sexy vysouvací krabička, 15 kostek, 18 karet, žeton myšáka a pravidla.

Privátní: ZH krabička.JPG
Vydání na podzim je opravdu geniální obchodní tah! (zrovna nasbírané houby přesto nebyly k dispozici)

 

Kostky jsou pořád malé a milé, ale tentokrát v tlumených lesních barvách místo pestrých a s jinými bodovými hodnotami na nich (1, 3, 5, 10, 15 a myšák). Z hlediska produkce je pravda skoro to samé, co byla pravda o Citrusech – je to hezké, praktické a Marie Kondo by z toho měla radost. Karty mají nově příjemnou povrchovou úpravu, ale nejsou hrubší, což je škoda - méně by se stávalo, že se při zvedání pod váhou kostek ohnou.

 

Herní principy

Ke hře využijete celkem 9 karet z 18 přítomných. Karty představují váš les a na každé z nich je několik různých lesních podloží. V ruce máte vždy 2 karty, ze kterých si jednu vyberete a tu umístíte na dříve vyložené karty. Musíte přitom pokládat karty tak, aby se překrývala podloží stejného typu. Pokud dojde k překrytí, pak se na vrchní kartu umístí odpovídající kostka plodu (ostružiny, houby nebo kaštany) nebo se zvedne hodnota kostky už umístěné. Vtip je v tom, že překrývat můžete – a chcete – opakovaně stejná pole, protože hodnota na kostce roste exponenciálně a ne lineárně. Na konci hry pak sečtete čísla na kostkách a v pravidlech se dozvíte, jak úspěšní jste byli.

Privátní: ZH krabička 2.JPG
Veverka se mi líbila víc než myšák (a v lese by klidně mohla být, ne?). 

 
Novinkou oproti Citrusům je to, že jedno ze 6 polí na každé kartě je nyní půlené, takže ho můžete překrýt jedním ze dvou typů terénu. To přináší větší flexibilitu, ale také větší složitost, protože tím vzniká více možných kombinací. Taky musíte zvážit, jestli se vám to vyplatí („Umožní mi to v dalším tahu udělat něco, co bych jinak nemohl?“), protože kostky umístěné na půleném terénu na konci hry přinášejí záporné body. Na podobném principu funguje možnost překrýt pole na spodní kartě neodpovídajícím typem terénu. Sice vám to umožní umístit nějakou kartu způsobem, který by normálně legální nebyl, ale zároveň si na dané pole umístíte kostku se symbolem myšáka – což jsou minusové body a už ji nesmíte znovu překrýt. 

Privátní: ZH kostky.JPG
Jedna strana kostky obsahuje symbol myšáka, kterým zaznačujete získané záporné body.

 

Celkově se tedy dá říct, že s těmito změnami jsou Dary lesa složitější hrou než Citrusy, které operovaly s podobnými koncepty, ale ne do takové míry – například překrýt spodní pole neodpovídajícím vrškem jste mohli také, ale pouze jednou za hru. V Darech lesa jste limitováni pouze vlastní rozvahou a schopností odhadnout, kdy se vám to ještě vyplatí. 

Stejně jako Citrusy nabízí i Dary lesa další výzvu v podobě receptů. Ty se nacházejí na rubové straně karet a pro hru si vybíráte vždy dva. Na receptech je zobrazena zaprvé určitá podmínka pro zisk bonusových bodů (např. „pokud je všech 5 houbových kostek v lese, přidej si na konci hry 5 bodů“) a zadruhé cílové číslo. Součtem čísel na obou kartách pak získáte bodový cíl, kteý svým výsledkem musíte překročit, abyste partii vyhráli. 

Privátní: ZH karty.JPG
Úkoly jsou trochu jiné než v Citrusech, takže i zde jde určitou variabilitu najít.

 

Dojmy z hraní

Dary lesa jsou skvělá karetní hra, ale lépe se hodí označení karetní puzzle. I s chystáním se vlezete herní dobou do 10–15 minut a hra nepotřebuje příliš prostoru, takže ji můžete vytáhnout skoro kdykoliv. Pokud jste zarytí odpůrci sólo her, pak vězte, že Dary lesa je možné hrát i ve více hráčích, pokud máte každý vlastní kopii hry. Mít doma tři kopie Darů lesa sice nezní příliš racionálně, ale pokud máte kamarády s vlastní kopií, kteří si ji s sebou přinesou, může to fungovat (byť nám se to s Citrusy nikdy nestalo a ani do budoucna tuto variantu nevidím nadějně). 

Frustraci u hry ucítíte v momentě, kdy se vám bude nejvíce dařit. Našli jste perfektní místo pro kartu a můžete najednou umístit nebo přetočit pět kostek! To je sice moc fajn, gratulujeme, akorát vás teď čeká balanční minihra s kostkami. Nové kostky si umístíte na vrchní kartu a modlíte se, ať se vám nezačne třást ruka a dopravíte kartu bezpečeně na stůl. Nebo alternativně kartu prvně umístíte a pak musíte pro změnu procvičit paměť (kolik kostek a kam vlastně umisťuju?)

Na co sólové hraní obecně nejvíce naráží, je konečné bodování. Jednotlivé bodové intervaly jsou sice stejně jako v Citrusech hodnocené vtipnými komentáři (které si vtipnost zachovávají i v češtině – potlesk překladateli!), ale i tak mne tento způsob hodnocení málokdy naplní uspokojením. Pokud jste na tom podobně, oceníte určitě variantu s recepty, kdy se snažíte překonat konkrétní skóre, a tudíž můžete zažít skutečný pocit epického vítězství…

Privátní: ZH dohraná hra.JPG
…a ten opravdu nastává, protože hra vám výhru zadarmo nedá.

 

Závěrem

Pokud jste Citrusy nehráli a nevlastníte, pak mohu Dary lesa směle doporučit. Nebo klidně Citrusy. Obě hry staví na vypilovaných herních principech a je radost se na ně dívat. Když bych já sám měl mezi hrami vybírat, pak bych asi kvůli tématu a menší komplexnosti sáhnul po Citrusech, ale Dary lesa jsou obstojným pokračováním a alternativou. 

Pokud už Citrusy máte: V této recenzi jsem se zcela záměrně dopustil autoplagiátorství a sprostě jsem zkopíroval celé bloky textu z mé recenze Citrusů. Jen jsem adekvátně tématu nahradil některá slova slovy jinými. Dle analýzy textu je i tak shoda mezi oběma recenzemi asi 70 %. No, a vůbec se za to nestydím, protože bylo těžké vymyslet, co nového bych měl o hře napsat, a protože úplně to samé udělal Mark Tuck, když designoval Dary lesa. Pokud jste četli i mou první recenzi a teď jste si celou dobu říkali: „Hmm, jako bych to už někdy četl… nevím, jestli mi to něco nového přináší.“ nebo „To si dělá prdel, on to normálně okopčil.“, pak se mi podařilo vám zprostředkovat můj pocit z hraní Darů lesa. 

Takže – hra je výborná, ale vlastně vyšla už před 2 lety a teď se jen dočkala dotisku s poupravenými pravidly. Určitě si domů Citrusy nebo Dary lesa pořiďte, ale za sebe bych byl rád, kdyby Mark investoval svou kreativitu nějakým novým směrem, do nějaké skutečně nové hry.

Shrnutí hodnocení hry

  • Je to hra kvalitami velice podobná Citrusům – to je moc dobře, protože Citrusy jsou malou a chytrou hrou, za příznivou cenu a s milým vizuálem

 

  • Je to hra kvalitami velice podobná Citrusům – což vznáší otázku, jestli je novinek dostatek a jestli doma skutečně potřebujete obě tyto hry
Sdílet s přáteli:

Komentáře

Jen poznámka nebo tip k “balanční hře s kostkama”.

Osvědčilo se mi vedle herní oblasti na pomyslné mřížce 2x3 vždycky připravit výslednou podobu kostek po umístění karty. Následně staré kostky vzít pryč, umístit kartu a naskládat na ni připravené kostky.

14.11.2024 00:05:18

Vybíráme z Bazaru

Dostihy a sázky
Akt. cena: 100 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas