Autor: NikitaChruscov | 4.6.2021 | 0

Kapitán zamhouřil oči zakalené mořským vzduchem plným soli a štiplavým zápachem potu posádky, která obývá stísněný prostor lodi již 40 dnů. Přes palubu pozoroval modře zbarvené nekonečno a prohlížel si hranici rozdělující moře a nebe. Hranici, která těm, co se k ní plaví příliš dlouho, slibuje pouze prázdnotu a hladovění. Najednou i přes své pochybnosti a mlhavé vidění něco spatřil. Opar nad horizontem se postupně začal zhmotňovat. Byla to skutečně země, nebo jen další vidina? Kapitán si pro sebe něco zamumlal a najednou vykřikl: „V životě jsem takhle velkou mlhu neviděl, navíc leží na vodě jako přibitá. Ostře doprava!“ A pak vykřikl znova, tentokrát slova, na která celá posádka už několik týdnů netrpělivě čekala: „Země na obzoru!“ 

Empires: Age of Discovery je přímým následovníkem původní hry Age of Empires III vydané v roce 2007 a ve své de luxe edici ji dostanete na stůl včetně rozšíření Builder a s hromadou dalších komponent. Herně a pravidlově se od svého předchůdce téměř neliší, byť i pravidla doznala určitých změn ve zpracování a zejména v jejich upřesnění. Stále se tedy jedná o hru typu worker placement pro 2 až 6 hráčů, která se odehrává v dobách evropských kolonizačních výprav na počátku 16. století. Je rozdělena do tří věků, přičemž první a druhý věk se skládá ze tří kol a poslední, třetí věk, ze dvou kol. Na konci osmého kola dojde k závěrečnému počítání vítězných bodů (část vítězných bodů získáváte i na konci prvního a druhého věku) za objevy, ovládané kolonie, ekonomiku a bonusy ze zakoupených budov, kdy se hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů stává nejlepším kolonizátorem a vítězem hry.

Průběh hry:

Na začátku každého kola obdrží hráči své pracovníky, které budou v závislosti na pořadí tahu rozmísťovat na herní plán do polí událostí a používat je k vykonávání dostupných akcí. Ve hře jsou zastoupeni kolonisté, obchodníci, kapitáni, vojáci, misionáři a stavitelé. Většina pracovníků má speciální schopnosti aplikovatelné v určitých situacích a místech na herním plánu.

Každé kolo je rozděleno do pěti následujících fází:

Umístění pracovníků: Hráči umísťují své dostupné pracovníky až do jejich vyčerpání na pole událostí na pravé straně herního plánu:

  • Pole události INICIATIVA rozhoduje o pořadí hráčů na tahu v příštím kole.
  • Pole události PŘÍSTAVIŠTĚ KOLONISTŮ umožňuje přesun pracovníků a obsazování objevených regionů v levé části herního plánu, který je představován mapou Nového světa.
  • Na poli události ZBOŽÍ získáváte různé druhy obchodního zboží, které vám v určitých kombinacích přinášejí zisk v podobě peněz důležitých pro nákupy Budov.
  • Pole události OBCHODNÍ CESTY obsahuje obchodní loď, která se vám bude hodit nejen pro získávání maximálního profitu z obchodního zboží.
  • Na poli události BUDOVY najdete v každém věku rozličnou nabídku žetonů budov, které po zakoupení přinášejí majiteli množství výhod (okamžitých, jednorázových nebo opakovaných) a to včetně např. vítězných bodů. Cena budov se odvíjí od věku, ve kterém se budovy vykládají (budovy prvního I. věku stojí 10 dolarů, budovy II. věku 14 dolarů a budovy III. věku 20 dolarů)
  • Pole události OBJEVY vám umožní provádět objevitelské výpravy do Nového světa a rozšiřovat tak váš kolonizační vliv.
  • Na poli události SPECIALISTÉ máte možnost získat do dalšího kola pracovníky, kteří mají určité speciální schopnosti.
  • Pole události VÁLČENÍ vám umožní bojovat v Novém světě s nepříjemně dotírajícími protihráči.

Vyhodnocení polí událostí: Shora dolů a zleva doprava se vyhodnotí efekty obsazených polí událostí. Po vyhodnocení polí událostí odstraní hráči své pracovníky umístěné na tato pole s výjimkou pole události Objevy.

Příjem: V této fázi obdrží hráči příjem za své sady obchodního zboží (jakékoli tři druhy zboží = 1 dolar, tři zboží stejného druhu = 3 dolary, čtyři druhy stejného druhu = 6 dolarů). Obchodní loď při kompletování sad zboží slouží jako žolík.

Bonusy z budov: Tato fáze umožňuje čerpat hráčům bonusy ze zakoupených budov.

Obnovení herního plánu: V této fázi hráči připraví herní plán a hráčské desky na další kolo. Spočívá to v následujících úkonech:

  • Zboží – Veškeré zbývající zboží odstraňte z herního plánu a vraťte je do společné zásoby, ze které poté náhodně vytáhněte a umístěte nové zboží na příslušná pole.
  • Obchodní loď – Pokud byla v předchozím tahu odebrána Obchodní loď, přidá se na pole události Obchodní cesty nová.
  • Budovy – Na pole události Budovy přidejte tolik žetonů Budov, aby jich bylo celkem pět, a to vždy z odpovídajícího věku.
  • Doplnění Kolonistů – Každý hráč si vezme ze svých zdrojů 5 kolonistů.
  • Počítání vítězných bodů za kolonie v Novém světě – Počítáme pouze na konci 3., 6. a 8. kola.
  • Úprava pořadí hráčů – Změna pořadí pracovníků na poli Pořadí hráčů musí odrážet pořadí pracovníků umístěných na poli události Iniciativa.
  • Přesun Ukazatele kola – Přesuňte Obchodní loď na další místo na Ukazateli kola. Pokud je na poli 8. kola, na konci tohoto kola spočítejte vítězné body.

Konec hry:

Na konci 3., 6. a 8. kola se počítají vítězné body za kolonie v Novém světě. Hráč, který má nejvíce pracovníků a zároveň více než tři pracovníky v kolonii, získává 6 vítězných bodů, hráč s druhým nejvyšším počtem pracovníků obdrží 2 vítězné body, další hráči v pořadí jsou bez bodů. V případě hry se staviteli se bodové zisky upravují, nebudu je zde však podrobně uvádět, více můžete najít v pravidlech zde na ZH.

Pouze na konci 8. kola se dále provádí následující bodování:

  • Objevy – Hráči sečtou všechny body na žetonech a kartách Objevů, které získali.
  • Budovy – Některé budovy přinášejí svým majitelům vítězné body. Jedná se o samotné vítězné body uvedené na žetonu budovy nebo bonusové body, které se udělují za splnění požadavků budovy. 
  • Zboží – Hráči získávají tolik bodů, kolik je hodnota jejich zboží ve fázi příjmu.

„Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu.“

 

Rozdíly mezi Empires: Age of Discovery a Age of Empires III v pár nejdůležitějších bodech:

  • Došlo téměř ke kompletní úpravě grafiky jak herního plánu, tak ostatních komponent. Změn dostál i kartón, konkrétně tedy jeho tloušťka, která je v porovnání s původními žetony téměř dvojnásobná.
  • Součástí Empires: The Age of Discovery je rozšíření Builder. Toto rozšíření přináší do hry nového specialistu – Stavitele. Rozšíření Builder přidává do hry 8 budov v I. Věku, 8 budov ve II. věku a 4 budovy ve III. věku. S rozšířením Builder se hranice maximálního počtu hráčů posouvá až na šest hráčů a v krabici tedy najdete kompletní sadu figurek ve fialové barvě.
  • V krabici rovněž najdete pevný látkový pytlík, který slouží pro snadnější a korektní náhodný výběr obchodního zboží a pro doplnění autentičnosti a naplnění pojmu de luxe obsahuje hra zlaté a stříbrné kovové mince oproti plastovým v Age of Empires III.
  • Pokud by se vám hra na výchozí mapě Nového světa ohrála, existuje zde možnost zahrát si na mapě světa. Herní plán je oboustranný, nicméně kromě toho, že herní varianta na mapě světa má lehce upravená pravidla, budete k ní potřebovat jiné druhy obchodního zboží a pár nových budov, které ovšem nejsou součástí de luxe vydání Empires: The Age of Discovery a musíte si je zakoupit samostatně (World Variant Components).

 

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

Duna: Impérium – Vzestup Iksu: Nerozbalená
Duna: Impérium – Vzestup Iksu: Nerozbalená
Akt. cena: 2100 Kč
Končí za: 11 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas