Autor: Katte | 28.3.2024 | 0

Venku prší. Déšť dopadá se zvonivými zvuky na roztodivné útvary. Že by menhiry? Nebo dokonce... megality? Francouzská krajina je jich plná, ale kdo je zde zasázel? A proč? Co představují? Jakousi podivnou hru bohů, kteří si krátili své dlouhé chvíle? Badatelé si již celá staletí nad tímto lámou hlavu a přitom, vysvětlení je tak jednoduché...

Carnac je čistě logická hra pro dva hráče, kde prvek náhody hraje minimální roli. Jde o to přemýšlet, předvídat tahy soupeře a dobře rozmýšlet nad usazením kamenů do zvolené oblasti. Ty jsou totiž ve hře tři:

  • Malá - kameny se na sebe tisknou, mezery aby jeden pohledal, a mnohé splynou v jeden celek. V této oblasti jde především o to ubránit své dolmeny před soupeřem, nebo zajistit jejich velikost.
  • Střední - více prostoru a možností strategie. Položit další kámen, nebo čekat na správnou příležitost?
  • Velká - dolmen aby jeden pohledal, natož aby se nějaké spojily! Tahy se vynechávají čím dál častěji a krajina je poseta jen tu a tam, už nezáleží na velikosti, nýbrž na počtu. 

Příprava hry:

Vytáhneme z krabice hrací desku, zvolíme si velikost plochy a můžeme začít hrát – kameny se totiž z krabice pohodlně tahají přímo v průběhu hry. Pokud hrajeme více partií, po té první jsou již všechny na stole a krabici můžeme odložit.  

Průběh hry:

Hráči po jednom vykládají kameny na hrací plochu - vždy „na stojáka“ a musí při tom dodržet pouze dvě pravidla:

  • (a) povalit naposled položený kámen soupeře na jeho delší stranu a položit svůj (krom prvního tahu, v tom jen první hráč „postaví“ kámen a žádný válet nemůže)
  • (b) nepovalit naposled položený kámen soupeře a vynechat svůj tah (v tomto případě opět hraje soupeř, ten kámen neválí a jen staví další

(podrobněji pak v pravidlech hry i s obrázky)

Ve hře jsou důležité dva pojmy: megalit (jeden kámen), dolmen (spojení několika kamenů) a právě o dolmeny nám jde. Ty totiž hráči na konci hry zajistí výhru. I když... ne tak úplně.

Položením kamenů - megalitů, se snažíme vytvořit alespoň tři čtverce, které na sebe navazují hranou - takovým útvarům říkáme dolmeny. Důležité je, se na herní desku dívat shora. Stejně jako například u hry Korál.    

Hra pokračuje ve střídavém tempu, tedy válet kámen soupeře, položit vlastní nebo vynechat svůj tah. 

Konec hry:

Po položení posledního megalitu, se určí vítěz. A tím se stává:

  • (a) ten kdo má více dolmenů (tedy více útvarů, které obsahují při pohledu shora alespoň tři čtverce)
  • (b) při shodném počtu dolmenů ten, který má největší dolmen (tedy každý hráč si najde svůj největší dolmen - obsahující nejvíce čtverců - spočítá je a výsledné číslo si hráči porovnají
  • (c) pokud mají opět shodný počet, nevítězí nikdo a hra končí remízou
Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Vybíráme z Bazaru

Evropa: Otázky a odpovědi
Evropa: Otázky a odpovědi
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas